Vivoacive HR – test urządzenia dla aktywnych firmy Garmin

W ciągu ostatnich kilku tygodni na naszym celowniku znalazł się kolejny zegarek dla aktywnych Vivoactive HR firmy Garmin. Ma on za zadanie zmobilizować nas do ćwiczeń i dostarczyć informacji niezbędnych do treningu. Czy warto zastanowić się nad zakupem tego właśnie produktu? Nasz test pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu. Ceny są różne i zakres ich funkcji też. Te tańsze produkty straszą trochę jakością wykonania, a ich pomiary są wątpliwe. Garmin to marka sama w sobie więc po otrzymaniu go do testów miałam nadzieję, że nie zawiedzie mnie podobnie jak poprzednie urządzenia tej firmy.

Garmin_Vivosmart_2

Produkt dotarł do nas w zgrabnym kartonowym opakowaniu wewnątrz którego znajdziemy naszego bohatera, stację dokującą służącą do ładowania i połączenia z komputerem oraz instrukcję obsługi.

Garmin_Vivosmart_3

Specyfikacja:

Wymiary fizyczne Tylko zegarek: 30,2 × 57,0 × 11,4 mm. Rozmiar normalny pasuje na nadgarstki o obwodzie od 137 do 195 mm; rozmiar bardzo duży pasuje na nadgarstki o obwodzie od 162 do 225 mm
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. 28,6 × 20,7 mm
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 205 × 148 pikseli
Ekran dotykowy
Kolorowy wyświetlacz
Masa Normalne opaski: 47,6 g; bardzo duże opaski: 48,2 g
Bateria Bateria litowo-jonowa
Czas działania baterii Do 8 dni w trybie smartwatcha (z ciągłym monitorowaniem tętna), 13 godz. w trybie GPS
Klasa wodoszczelności 5 ATM
Obsługa GPS
GLONASS
Bardzo czuły odbiornik
Wysokościomierz barometryczny
Elektroniczny kompas
Powiadomienia z telefonu (wyświetlanie wiadomości e-mail, SMS-ów i innych powiadomień po sparowaniu ze zgodnym telefonem)
Alert wibracyjny
Sterowanie muzyką
Znajdź mój telefon
Sterowanie kamerą VIRB
Funkcje zegarka Czas, data, kalendarz i alarm

Mapy i pamięć

Waypointy/ulubione/pozycje Zapisz pozycję

Funkcje biegowe

Akcelerometr (oblicza dystans dla aktywności fizycznej w pomieszczeniach bez konieczności używania czujnika na nogę)
Osobiste rekordy

Funkcje rowerowe

Rowerowy czujnik prędkości/rytmu Tak (opcjonalnie)

Funkcje biegowe i rowerowe

Czujnik tętna Tak (nadgarstek)
Auto Pause® (pauza i wznowienie licznika czasu na podstawie prędkości)
Auto Lap® (automatyczne rozpoczynanie nowego okrążenia)
Auto Scroll (przewijanie stron z danymi podczas aktywności)
Alert tempa (włącza alarm, gdy tempo różni się od ustawionego)
Alert czasu/dystansu (włącza alarm po osiągnięciu celu)
Obliczanie zużycia kalorii na podstawie tętna
Zliczanie spalonych kalorii
Dostosowywane ekrany
Shock Resistant

Funkcje pływackie

Parametry treningu (styl pływania, liczba wymachów, długość basenu)

Funkcje golfowe

Pomiar dystansu uderzenia (oblicza dokładny dystans dla uderzeń wykonanych na polu)
Odległość do początku, środka i końca greenów
Odległość do lay-upów/doglegów
Cyfrowa tablica wyników

Funkcje śledzenia aktywności

Licznik kroków
Cel automatyczny (rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i wyznacza dzienny cel kroków)
Pasek ruchu (wyświetlany w urządzeniu po ukończeniu aktywności; wystarczy chodzić przez kilka minut, aby go zresetować)
Monitorowanie snu (monitoruje całkowity czas snu oraz fazy ruchu i spokojnego snu)

Garmin Connect®

Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych)
Automatyczna synchronizacja (automatyczne przesyłanie danych do Garmin Connect)

 

Dodatkowe

Dodatkowe
  • Urządzenie można sparować ze smartfonem — będzie delikatnie wibrować i wyświetlać powiadomienia o połączeniach przychodzących, pozycjach w kalendarzu, wiadomościach e-mail i SMS-ach, a także powiadomienia z serwisów społecznościowych i innych aplikacji mobilnych
  • Obsługa aplikacji Connect IQ™: tak (tarcze zegarka, pola danych, widżety i aplikacje)
  • Zliczanie pokonanych pięter: tak
  • Zliczanie minut intensywnej aktywności: tak
  • Łączność bezprzewodowa: tak (ANT+™ i Bluetooth Smart)
  • Obsługa tętna i stref tętna: tak
  • Aplikacje sportowe w urządzeniu: bieganie, bieganie w pomieszczeniach, jazda na rowerze, jazda na rowerze w pomieszczeniach, chodzenie, chodzenie w pomieszczeniach, wiosłowanie, wiosłowanie stacjonarne, pływanie na basenie, gra w golfa, jazda na nartach/desce, biegi narciarskie, wiosłowanie na stojąco (SUP)
  • Widżety/ekrany w urządzeniu: Mój dzień, minuty intensywnej aktywności, tętno, ostatnia dyscyplina sportowa, powiadomienia z telefonu, pogoda, kamera sportowa/pilot VIRB®, pilot Varia, sterowanie odtwarzaczem muzyki, kalendarz, kroki, kalorie, bieg, jazda na rowerze, pływanie i gra w golfa

Garmin_Vivosmart_4

Garmin_Vivosmart_5

Produkt wykonano z materiałów bardzo dobrej jakości. Nic nie odstaje i wszystkie elementy pasują do siebie idealnie, podobnie jak przy poprzednich urządzeniach tego producenta. Na rynku do wyboru mamy pasek w rozmiarze normalnym (dopasowany do rozmiaru nadgarstka od 137 do 195 mm) i dużym (pasujący do nadgarstka o obwodzie od 162 do 225 mm). Waga zegarka w rozmiarze normalnym to 47, 6 g, a w dużym 48,2 g. Urządzenie do testów dotarło w kolorze czarnym i rozmiarze XL. Dzięki wodoszczelności na poziomie 5 ATM nie musimy obawiać chodzenia w deszczu i zamoczenia go podczas kąpieli.

Garmin_Vivosmart_6
Opaskę zapina się jak typowy zegarek, a pasek dodatkowo przytrzymuje gumowa szlufka. Zapięcie jest mocne i solidne. Nie ma obawy, że zegarek się odepnie podczas jakiejkolwiek aktywności i codziennego użytkowania. Pasek jest antyalergiczny, więc nie ma mowy o żadnych skórnych problemach powstałych za jego sprawą.
Część w której producent umieścił pulsometr jest trochę bardziej wysunięta względem obudowy. Dzięki temu dobrze przylega do nadgarstka i zapewnia precyzyjne pomiary.
Urządzenie dla mojej dosyć szczupłej dłoni jest troszkę za duże , dlatego na biznesowe spotkania zostawiałam go w domu. Podczas aktywności i codziennych czynności sprawdził się bardzo dobrze.

Garmin_Vivosmart_7

Garmin_Vivosmart_8

Vivoactive HR został wyposażony w dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 205×148 px. Wyświetlacz jest zawsze włączony – pokazuje godzinę, dzień tygodnia, datę, poziom aktywności, stan naładowania baterii i bluetooth. Nasycenie kolorów jest bardzo dobre i nawet podczas słonecznej pogody nie miałam problemu z odczytem danych zawartych na ekranie. W nocy urządzenie należy delikatnie dotknąć aby się podświetliło.

Garmin_Vivosmart_9
Zegarek jest bardzo łatwy w użytkowaniu, a jego obsługa jest intuicyjna. Gniazdo ładowania producent umieścił z tyłu w okolicy pulsometru, a tuż pod wyświetlaczem znajdują się dwa przyciski funkcyjne.

Vivoactive HR użytkowałam przez około 1,5 miesiąca praktycznie codziennie. Po takim czasie nie widać na nim praktycznie żadnych śladów zużycia – ani na ekranie, ani na obudowie i klamrze. Świadczy to o wytrzymałych, porządnych materiałach z jakich producent wykonał urządzenie.

Garmin_Vivosmart_10

Garmin_Vivosmart_11

Podświetlany ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk, nie odnotowałam opóźnień na wydawane przeze mnie polecenia. Przesuwając po ekranie palcem przechodzimy do kolejnych ekranów na których wyświetlają się: pulsometr, pogoda, minuty aktywności, liczba kroków, pięter, spalone kalorie. W ustawieniach zegarka, jak i w dostępnej aplikacji (Garmin Connect Mobile) możemy zdecydować, które karty mają być wyświetlane. Poza tymi wymienionymi wyżej możemy jeszcze ustawić: kalendarz, ostatni sport, sterowanie muzyką z telefonu, kalorie, ostatni bieg, ostatnia jazda na rowerze, ostatnie pływanie, golf, lights – obsługa świateł rowerowych Varia oraz Virb czyli obsługa kamerki sportowej z poziomu nadgarstka.

Garmin_Vivosmart_12

Garmin_Vivosmart_13

Pod samym ekranem producent umieścił przyciski funkcyjne. Lewy służy do podświetlania ekranu gdy naciśniemy krótko i do przechodzenia do prostych ustawień Vivoactive HR, gdy przytrzymamy dłużej. W tych ustawieniach włączymy tryb: Nie przeszkadzać, zablokujemy urządzenie lub go całkowicie wyłączymy.

Pod prawym przyciskiem znajdziemy dużo więcej funkcji. Krótkie przyciśnięcie umożliwia szybkie wybranie treningów spośród wielu dyscyplin sportowych jakie znajdują się w urządzeniu. Dłuższe przytrzymanie przycisku przeniesie nas do pełnego menu w którym znajdziemy: tarcze zegarka z możliwością zmiany typu, czasu, tła i koloru akcentów; zegary: alarmy, minutnik, stoper; nawigacja; historia aktywności; ustawienia: widżety, aplikacje, śledzenie aktywności, czujniki, Bluetooth, powiadomieni, profil użytkownika, rekordy osobiste oraz system i poziom baterii.
Większość funkcji ustawimy również z poziomu dedykowanej aplikacji.

Garmin_Vivosmart_14

Garmin_Vivosmart_15

Garmin_Vivosmart_16

Garmin_Vivosmart_17

Tuż przed rozpoczęciem użytkowania opaski warto połączyć się z dedykowaną aplikacją Garmin Connect. To w niej ustawimy wszystkie opcje, które będą przydatne podczas korzystania z opaski. To z jej poziomu ustawimy wyzwania, które będziemy później realizować, budzik, śledzenie aktywności, MOVE IQ, alert ruchu, czy pomiar tętna. Możemy zmienić ustawienia pokazywania opcji wyświetlanych na samej opasce.

active5

active4

active1

Ponadto możemy sami zdefiniować jaką liczbę kroków chcemy pokonywać danego dnia, jaką liczbę pięter i intensywnych minut w tygodniu. Opcje te są ustawiane automatycznie, ale jeśli chcemy je zmodyfikować, to aplikacja nam to umożliwia.

Z poziomu aplikacji możemy również zaplanować treningi i dodać własne plany treningowe. Co bardzo ciekawe możemy również zdefiniować własną długość kroku. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, aby pomiar był jeszcze dokładniejszy. Stworzymy tu również strefy tętna, które wykorzystamy podczas treningów.

active3

active2

Aplikacja Garmin Connect daje nam dostęp do rozszerzonych informacji o aktywności oraz pozwala integrować się ze społecznością. Możemy rywalizować zarówno ze znajomymi, jaki i innymi użytkownikami, biorąc udział w różnych ciekawych wyzwaniach. Mamy również możliwość udostępnienia swoich rezultatów na portalach społecznościowych.

Do synchronizacji danych między opaską, a telefonem służy aplikacja Garmin Connect Mobile (dostępna na Androida i iOS). Działa ona tylko online i znajdziemy w niej liczbę kroków, czas trwania snu, spalone kalorie, aktywności. Mamy również dostęp do archiwum z danymi zdarzeń z każdego dnia. Aplikacja jest czytelna i nie wymaga wielkich umiejętności aby się po niej poruszać.

Screenshot_2017-02-05-08-40-09

Screenshot_2017-02-05-08-40-49

Garmin Vivoactive HR pozwala także odbierać powiadomienia z telefonu. Dzięki opasce możemy śledzić wiadomości tekstowe, odbierać maile, połączenia przychodzące, komunikaty z portali społecznościowych, a także sterować muzyką.  Jest to bardzo przydatne na przykład podczas treningu, gdy musimy szybko odebrać telefon, bądź sprawdzić ważny e-mail czy sms. Wibracje, w które producent wyposażył urządzenie nie pozwolą przegapić nam przychodzących informacji. Jeśli chodzi o samą zawartość wiadomości, to znajdziemy tu polskie znaki i podstawowe emotikony, co zdecydowanie zasługuje na plus.

Producent wyposażył również opaskę w funkcję Move IQ, która automatycznie wykrywa naszą aktywność. Jest to bardzo przydatne w momencie kiedy nie chcemy szukać w opasce typu aktywności podczas trwającego już treningu. Z dużą dokładnością wykrywa chód, biegi, pływanie.Screenshot_2017-02-05-08-39-15

W większości przypadków podczas aktywności sama uruchamiałam opcję treningu na urządzeniu poprzez naciśnięcie prawego przycisku  i wybór dyscypliny sportu. Po ustaleniu pozycji GPS można rozpocząć trening. Podczas trwania ćwiczeń mamy dostęp do informacji o dystansie; stoper; tempo; dystans, czas, tempo okrążenia; i strefy tętna w jakiej się znajdujemy. Po zakończonym treningu możemy sprawdzić dokładnie nasze wyniki i codziennie analizować nasz progres.

Jestem osobą dosyć aktywną (jazda na rowerze, trening aerobowy, basen, rolki ), chociaż zima to dla mnie głównie sala fitness. Urządzenie służyło mi przy każdej formie wysiłku. Podczas wykonywania ćwiczeń w podporze jej obecność nie przeszkadza absolutnie, a wszyscy ćwiczący wiedzą jak wtedy nadgarstki są obciążone. Służyła mi jako zegarek, motywator i z ciekawością podglądałam dobowe cele, które wielokrotnie udało mi się osiągnąć.

Screenshot_2017-02-05-08-41-12

Jeśli danego dnia pokonamy założoną przez system liczbę kroków następnego dnia będziemy mieli ich do pokonania więcej. W przypadku spadku aktywności liczba kroków zmniejszy się proporcjonalnie. Dokładność pomiaru kroków jest bardzo dobra.

Vivoactive HR dba również o to, abyśmy zbyt długo nie byli bezczynni. Po godzinie braku aktywności opaska wibruje i wyświetla się komunikat „Rusz się !”. Gdy przejdziemy kilka kroków urządzenie informuje informuje nas, że pasek ruchu został wyczyszczony (zresetowany).

Urządzenie wyposażono również w funkcję monitorowania snu. Działa ona automatycznie. Pokazuje godzinę położenia się i wstania oraz rozróżnia fazy ruchu i spokojnego snu. Funkcja ta nie do końca spełniła moje oczekiwania. Fajnie byłoby spać 12 godzin tak jak pokazywała po minionej nocy, ale niestety mój sen trwa około 8 godzin. Z poziomu samej opaski i aplikacji możemy ustawić tryb „nie przeszkadzać” podczas którego opaska nie informuje nas o powiadomieniach.

Pulsometr w który wyposażony jest produkt pozwala na prowadzenie bardziej świadomych treningów. Mamy dostęp do informacji na temat tętna podczas treningów jak i w fazie spoczynku. Dokładność pomiaru jest bardzo wysoka zarówno w trakcie treningów jak i podczas spoczynku. Na bieżąco możemy śledzić nasze dane na czytelnych wykresach.

Screenshot_2017-02-05-08-42-20

Urządzenie wyposażono w moduł GPS. Dzięki niemu mamy dostęp do przebytych tras i pokonanego dystansu. Moduł działa bez zarzutu i nie zdarzyło się, aby opaska zerwała połączenie z GPS’em. Samo wyłapanie GPS trwa kilka sekund.

Ładowanie urządzenia odbywa się przy pomocy dedykowanego kabla i trwa około 2 godzin. Jeśli nie korzystamy z GPS i powiadomień to opaska wytrzyma tydzień. Jeśli GPS i powiadomienia będą włączone cały czas, to opaskę trzeba będzie ładować nawet codziennie.

W tej opasce zawarty jest motywator i osobisty trener. Możemy podglądnąć poziom dziennej aktywności, historię treningów i na bieżąco pracować nad poprawą wyników.

Na duży plus zasługuje jego niezawodność, szeroki zakres funkcji i fakt, że zegarek jest praktycznie niezniszczalny. Podczas intensywnego treningu, gdzie pot kapie z czoła i po plecach, opaska działa bezawaryjnie. Bez strachu można wejść pod prysznic czy spacerować w deszczu.

Podsumowanie:

Garmin Vivoactive HR to bardzo dobre urządzenie. Wysoka jakość materiałów z których zostało wykonane, szeroka gama funkcji , długi czas działania baterii (jeśli nie korzystamy z powiadomień i GPS), ekran z dobrą widocznością w słońcu, pulsometr i GPS o wysokiej dokładności to zdecydowane jego plusy. Wygląd pozostawia trochę do życzenia, ale nie on tu jest najważniejszy. Cena nie jest niska (około 1080 zł), jednak osoby aktywne szukają urządzeń dobrych, sprawdzonych i skutecznych, które mają im służyć przez lata. Vivoactive HR na pewno znajdzie zwolenników i przeciwników. Myślę że bardziej przypadnie do gustu mężczyznom, ze względu na swoje gabaryty. Kobietom spodobają się raczej opaski testowane przez nas wcześniej np. Vivosmart HR. Minusem jest to, że ładowanie odbywa się przy pomocy dedykowanego kabla. Jeśli akurat nie mamy go przy sobie urządzenie staje się tymczasowo bezużyteczne. Jestem jednak pewna, że Vivoactive HR zaspokoi gusty nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Ocena:

ocena10

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył:

garmin_logo