Test przenośnego głośnika – XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker

Znana na rynku smartfonów chińska firma XiaoMi ma także wiele innych produktów w swojej ofercie. Jednym z nich jest przenośny głośnik bluetooth: XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker. Jest niewielki, ma metalową obudowę i możemy kupić go w dość atrakcyjnej cenie. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

  • Procesor dźwięku: Avnera AV3102
  • Głośność do 90 dB (A)
  • Bluetooth: V4.0
  • Liczba głośników: 1
  • Liczba kanałów: dwa (stereo)
  • Moc wyjściowa: 3W x 2
  • Zakres częstotliwości: 85Hz-20KHz
  • S/N: 65dB
  • Wbudowany mikrofon: tak
  • Zasilanie: 5V
  • Pojemność wbudowanej baterii: 1500mAh
  • Czas ładowania: 2.5 h
  • Czas pracy: 8 h
  • Waga: 209 g
  • Wymiary (D x S x W): 16.80 x 2.45 x 5.80 cm

Zawartość opakowania

  • Głośnik XiaoMi
  • Instrukcja obsługi

Głośnik XiaoMi zapakowany został w bardzo minimalistyczne pudełko. Jest tak małe, że nie posiada wewnątrz żadnego dodatkowego wypełnienia. Jedyną osłoną przed światem zewnętrznym dla głośnika, stanowią grube, tekturowe ścianki pudełka. Wewnątrz, poza głośnikiem znajdziemy jedynie instrukcję obsługi. Niestety zarówno instrukcja obsługi, jak i napisy na pudełku, a także komunikaty głosowe wydobywające się z głośnika, są w języku chińskim. To tak na prawdę jedyna wada urządzenia, z którą bez problemu można żyć.

Obudowa XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker prawie w całości wykonana została z metalu. Jedynie boki, na których znajdują się gniazda i przyciski zrobione zostały z twardego, białego tworzywa sztucznego. Głośnik dostępny jest w pięciu kolorach: niebieskim, różowym, złotym ( ta wersja trafiła do naszych testów), pomarańczowym i czerwonym.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_2

Od frontu w oczy rzuca się „podziurkowana” maskownica głośnika, która wyglądem nawiązuje do pikseli wyświetlacza cyfrowego. Wygląda to bardzo nowocześnie i jednoznacznie określa, że mamy do czynienia z urządzeniem z segmentu elektroniki użytkowej. W centralnej części u dołu, producent umieścił swoje logo.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_3

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_4

Tył i górna część głośnika są gładkie.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_5

Od spodu po obu stronach umieszczone zostały gumowe stopki antypoślizgowe.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_6

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_7

Z lewej strony głośnika znajduje się wejście AUX, do którego możemy podłączać źródła dźwięku za pomocą przewodu Jack 3,5mm. Pod nim znajdziemy otwór prowadzący do mikrofonu, następnie gniazdo microUSB służące do ładowania głośnika, oraz na samym dole slot kart microSD.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_8

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_9

Z prawej strony od góry znajduje się duży, otoczony podświetlaną obwódką przycisk play/pauza, który służy także do włączania i wyłączania głośnika (trzeba dłużej przytrzymać), oraz do odbierania i rozłączania połączeń telefonicznych. Pod nim dwa przyciski regulacji głośności realizujące także (przy dłuższym przytrzymaniu) funkcje następny utwór/poprzedni utwór. Na samym dole znajduje się przycisk, po wciśnięciu którego otrzymamy głosowy komunikat o stanie naładowania baterii. Niestety mimo starań nie udało mi się rozszyfrować co też ten miły kobiecy głos chce mi przekazać ;). Możemy więc uznać tą funkcjonalność za nieużywalną, chyba że spełni rolę rozrywkową – głośnik mówiący po chińsku może być nie lada atrakcją :).

XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker ma niewielkie wymiary, jest podłużny i dość mocno spłaszczony. Dzięki temu łatwo wślizgnie się do torebki, plecaka, czy nawet kieszeni. Metalowa obudowa sprawia, że mimo niewielkich rozmiarów jest dość ciężki. Dzięki temu jest też odporny na uszkodzenia.

Żeby włączyć głośnik należy przez około 3 sekundy przytrzymać przycisk play/pauza. O włączeniu zostaniemy poinformowani charakterystycznym dźwiękiem „bul bul bul” :). Po włączeniu na biało zacznie migać obwódka przycisku. W tym momencie możemy wyszukać głośnik korzystając z modułu bluetooth w naszym smartfonie. Nie ma problemu z ustaleniem nazwy urządzenia, ponieważ wyświetla się ona chińskimi „znaczkami”.

Po sparowaniu i połączeniu głośnika, możemy rozpocząć odsłuch. Mimo niewielkich rozmiarów, XiaoMi gra głośno. Są też całkiem przyzwoite basy, co niewątpliwie jest zasługą umieszczenia wewnątrz obudowy biernej membrany, która ma za zadanie poprawić ich odtwarzanie. Głośnik prezentuje też dobrą górę, czyli wysokie tony, które mogłyby być jeszcze lepsze, jednak i tak jest dobrze. Środek jest mocny, gra wyraźnie i szczegółowo. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, bez względu na ustawioną głośność, nawet na jej maksymalnym poziomie dźwięk pozostaje czysty, bez zniekształceń, czy trzasków.

Z poziomu głośnika możemy regulować głośność, oraz przełączać utwory kolejny/poprzedni. Jeśli w czasie odtwarzania muzyki ktoś do nas zadzwoni, muzyka zostanie przerwana, a my zostaniemy o tym poinformowani sygnałem dźwiękowym. Rozmowę możemy odebrać przyciskając na głośniku przycisk play/pauza. Jeśli skończyliśmy rozmowę, tym samym przyciskiem możemy ją zakończyć.

Moduł bluetooth pracuje w standardzie 4.0, oznacza to, że maksymalna odległość głośnika od źródła dźwięku nie może być większa niż 10 metrów. Testy potwierdziły specyfikację, do 10 metrów głośnik gra bez zakłóceń, powyżej tej odległości tracimy sygnał.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_11

Poza słuchaniem muzyki za pośrednictwem bluetooth, możemy też podłączyć do głośnika zewnętrzne źródło dźwięku za pomocą wejścia AUX. W tym celu musimy posiadać przewód z końcówką Jack 3,5mm, który wpinamy do gniazda, oraz urządzenie źródłowe, które będzie podłączone z drugiej strony przewodu. W tym trybie nie mamy możliwości przełączania utworów z poziomu głośnika.

Trzecią możliwością jaką daje nam XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker jest skorzystanie ze slotu kart microSD. Maksymalna pojemność karty nie może przekraczać 32 GB. Karta powinna być sformatowana do formatu FAT32. Jeśli warunki te zostały spełnione, to wystarczy umieścić kartę z muzyką w slocie i można rozpocząć słuchanie. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisku play/pauza, oraz przycisków regulacji głośności, które po dłuższym – 3 sekundowym przytrzymaniu, pozwalają także na przełączanie utworów kolejny/poprzedni. Wewnętrzny odtwarzacz jest przyzwoity i oferuje dobrej jakości dźwięk.

Głośnik XiaoMi wyposażony został w mikrofon, dzięki czemu możemy odbierać i prowadzić za jego pośrednictwem rozmowy. Mikrofon dobrze zbiera głos, więc jeśli zajdzie taka potrzeba, przy jego pomocy jesteśmy w stanie prowadzić telekonferencję.

XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker posiada wbudowany akumulator o pojemności 1500 mAh, co pozwala na 8 h słuchania muzyki. Podczas testów bez problemu osiągał taki czas pracy, jednak należy zauważyć, że im głośniej puszczamy muzykę tym krótszy będzie czas odtwarzania. Na czas pracy wpływa także temperatura otoczenia, w lecie nie ma to większego znaczenia, jednak zimą bateria rozładowuje się szybciej, tym samym czas pracy także ulegnie skróceniu. Znaczne rozładowanie baterii sygnalizowane jest tym, że obwódka przycisku play/pauza zmienia kolor świecenia z białego na czerwony.

XiaoMi_Bluetooth_4_0_Speaker_10

Podsumowanie

XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker to mały, zgrabny i solidny głośnik. Mimo rozmiarów dźwięk jaki się z niego wydobywa zarówno jakością jak i głośnością przebija wszystkie smartfony i głośniki laptopowe. Do jego zalet należy zaliczyć wejście AUX i slot na karty microSD. Wadę ma praktycznie tylko jedną, czyli to, że dostępny jest jedynie w chińskiej wersji językowej, ale do tego można się przyzwyczaić. Zdecydowanie ważniejszy jest bardzo dobry czas pracy na baterii i całkiem dobry mikrofon, który pozwala na prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym bez potrzeby trzymania smartfona w ręce. Niewątpliwym atutem jest też atrakcyjna cena urządzenia.

Głośnik XiaoMi Bluetooth 4.0 Speaker można kupić TUTAJ.

Cena
Od 126 zł w momencie pisania recenzji
Nasza ocena

ocena9

wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

gearbest