Test monitora firmy PHILIPS model 248X3LFHSB

W ostatnim czasie w nasze ręce trafił monitor firmy Philips model 248X3LFHSB. Producent informuje, iż monitor z zastosowaną technologią Light Frame 2 ogranicza uczucie zmęczenia oczu oraz poprawia koncentrację. Czy jest tak na prawdę? Sprawdziliśmy i poniżej prezentujemy recenzję.

Philips 248X3LFHSB to jeden z nowszych monitorów w ofercie firmy. Model ten skierowany jest przede wszystkim do użytkowników, którzy przed monitorem spędzają długie godziny, a chcą zachować przy tym dobry wzrok. Firma wychodząc na przeciw potencjalnym użytkownikom wyposażyła model w podświetlaną ramkę otaczającą ekran. W standardowym trybie ramka ma kolor turkusowy, natomiast przy podświetleniu zmienia się on na kolor błękitny. Faktycznie użytkownik nie odczuwa zmęczenia oczu nawet po długich godzinach spędzonych przed monitorem. Kolor podświetlenia możemy zmieniać w trzech zakresach: od lekkiego podświetlenia (1) do pełnego błękitnego koloru (3). Monitor wyposażono w matrycę o przekątnej 23,6 cala wykonaną w technologii Twisted Nematic (TN).W teorii nie zapewnia ona zbyt szerokich kątów widzenia, natomiast w swojej klasie wyświetlacz wypada pozytywnie. Matryca ma matowe, przyzwoite wykończenie które jest odporne na typowe zarysowania i świetnie rozpraszają świetlne refleksy. Czas reakcji wynoszący 2 ms oraz zestaw programowych ulepszaczy obrazu to coś, co pozytywnie wpływa na odbiór testowanego modelu. Monitor wyświetla obraz w rozdzielczości 1980×1080 (FULL HD) i warto wspomnieć, iż włączony panel zużywa 16-20 W energii, podczas gdy po przejściu w tryb uśpienia jedynie 0,3 W.

monitor1.jpg
Specyfikacja:

Przekątna ekranu 23,6″
Rozdzielczość 1920 x 1080 px
Proporcje ekranu 16:9
Czas reakcji 5 ms (typowy), 2 ms (GTG)
Rodzaj matrycy TN
Powłoka ekranu matowa
Podświetlenie LED (krawędziowe)
Jasność i kontrast 300 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 20.000.000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
160/170
Złącza
2x HDMI, D-sub
Złącza audio: mini jack 3,5 mm (analogowy)
Złącza danych: brak
Zasilacz zewnętrzny
Inne cechy Light Frame 2, złącze Kensington lock, VESA 100×100
Gwarancja 36 miesięcy (producenta)

Monitor dotarł do nas dobrze zapakowany w oryginalne pudełko i folię. Zapobiegło to jego uszkodzeniu. Podpięcie monitora jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności.

monitor3
Panel z dotykowymi przyciskami odpowiedzialnymi za obsługę menu OSD umieszczono z przodu ekranu.Z tyłu monitora mamy pozostałe złącza tj: małe gniazdo zasilające (plus zewnętrzny zasilacz), dwa porty HDMI, jeden D-Sub, analogowe wyjście dźwięku oraz gniazdo zabezpieczające typu Kensington lock.
W zestawie brakuje złącza VESA dlatego też nie jest możliwy montaż monitora do ściany.

Ekran możemy pochylić o 5 stopni do przodu i około 20 cm do tyłu. Cała konstrukcja waży 5,1 kg przy wymiarach 578x443x194 mm (z podstawką) i opiera się na lekko zakrzywionej nóżce i okrągłej, solidnie wykonanej podstawce. Nóżka i stopka dają solidną podstawę dla lekko chwiejącego się monitora.
img_5620
W dolnej części monitora zauważyć możemy pięć dotykowych przycisków do obsługi menu OSD. Małym minusem jest na pewno to, że przyciski nie są podświetlane. Jedynie pod przyciskiem służącym do wyłączeni/włączenia monitora znajduje się linia podświetlana na biały kolor. Jej jasność możemy regulować, bądź całkowicie wyłączyć aby nie przeszkadzała podczas nocnej pracy.

Kolejne przyciski zaczynając od lewej służą do:
* wyboru jednego z predefiniowanych trybów koloru lub wykonania ruchu w dół,
* wyboru źródła sygnału wideo,
* włączania i wyłączania monitora,
* zmiany jasności podświetlania ramki (można również wrócić do poprzedniego menu),
* wyświetlania głównego menu OSD i działa jako typowy ENTER.

Interfejs OSD jest przejrzysty i dość intuicyjny. Szkoda tylko że brakuje w nim polskiej wersji językowej.
W konfiguracyjnych opcjach znajdziemy:
– Brigtness (służąca do regulacji jasności matrycy)
– Picture (ustawienia proporcji, jasności, kontrastu, ulepszeń trybu SmartImage i gammy)
– Lightframe (zmiana jasności podświetlania ramki)
– Input (wybór źródła sygnału wideo (HDMI lub VGA))
– Color (regulacja ustawień temperatury kolorów, tryb sRGB lub ręczna zmiana wartości barw składowych)

monitor4.jpg
Funkcje i cechy na które warto zwrócić uwagę:
– SmartResponse – urządzenie oferuje domyślną szybkość reakcji matrycy na poziomie 5 ms. Istnieje możliwość obniżenia jej do 2 ms, uruchamiając funkcję SmartResponse w menu OSD. Tak krótki czas reakcji właściwie zapewnia, że nie będziemy mieli do czynienia z tak zwanym efektem smużenia. Funkcja ta pozwala wybrać jeden z trzech stopni przyspieszania reakcji. Pierwszy i drugi sprawdzają się dobrze (wyraźnie redukują smużenie, ale przy trzecim obraz może wyglądać gorzej niż standardowo i łątwo jest to zauważyć.
– SmartKolor – technologia poprawy koloru wzbogacająca gamę kolorów monitora. Dzięki wzmocnieniu sygnału RGB w monitorze funkcja ta zapewnia bogaty i żywy obraz.
– SmartContrast – dzięki tej funkcji monitor potrafi dynamicznie podbić kontrast do poziomu 20.000.000:1, co ma pozytywny wpływ na głębię czerni i nasycenie kolorów.
– SmartTxt – to algorytm  ułatwiający czytanie aplikacji tekstowych, takich jak dokumenty w formacie PDF czy ebooki.
– SmartImage – technologia firmy Philips, która analizuje zawartość wyświetlaną na ekranie i zapewnia zoptymalizowaną wydajność wyświetlacza. Ten przyjazny dla użytkownika interfejs umożliwia wybór różnych trybów, takich jak: Biuro, Obraz, Rozrywka, Oszczędność itd., w celu dopasowania używanej aplikacji. W oparciu o ten wybór technologia SmartImage dynamicznie optymalizuje kontrast, nasycenie kolorów i ostrość zdjęć oraz filmów w celu zapewnienia najlepszej wydajności wyświetlacza. Tryb Oszczędność pozwala oszczędzić energię, a wszystko to po naciśnięciu jednego przycisku!
– LightFrame 2 – technologia opracowana zgodnie z twierdzeniem naukowym, według którego dopływ niebieskiego światła do trzeciego receptora oka pozwala cofnąć zegar biologiczny, dodaje energii i poprawia samopoczucie. Dzięki zastosowaniu specjalnie opracowanych, wyjątkowych materiałów, osłona monitora LightFrame firmy Philips emituje niebieskie światło o określonej długości fali. Pomaga ono zmniejszyć zmęczenie oczu i poprawia koncentrację nawet po długim czasie spędzonym przed ekranem.
– Touch control – dotykowe elementy sterujące to inteligentne ikony reagujące na dotyk zamiast przycisków. Dzięki nim można ustawić monitor według własnych preferencji. Wrażliwe na najlżejszy dotyk, stanowią nowoczesny element monitora.
monitor2.jpg
Philips 248X3LFHSB to nowoczesny monitor do codziennego użytku domowego. Warto zwrócić na niego uwagę ponieważ wyposażony został w podświetlaną ramkę, mającą na celu zmniejszenie zmęczenia oczu podczas wielogodzinnej pracy. To rozwiązanie zdecdowanie sprawdza się i jest to duży atut tego modelu.
Ogromnym plusem tego monitora jest zużycie prądu. Opisywane urządzenie wypada pod tym względem bardzo dobrze, pobierając zaledwie 16 W energii przy włączonym ekranie. Wielogodzinna praca nie będzie obciążeniem ani dla naszych oczu , ani dla budżetu domowego.
Monitor nadaje się świetnie do wyświetlania multimediów, codziennego użytkowania. Jedyne czego brakuje to głośniki o których producent nie pomyślał.
Cena ok.800 zł również nie jest wygórowana jak za tej klasy model monitora.

ocena9wujekpoleca