Recenzja monitora AOC i2769vm

Monitor to bardzo ważny element zestawu komputerowego. Zanim dokonamy wyboru warto przyjrzeć się co aktualnie znajdziemy na rynku. To jaki monitor kupimy na pewno zależy od kilku czynników: ceny, wielkości i jakości urządzenia.  Czy warto zainwestować w monitor mniejszy, czy całkiem spory 27 calowy jaki przyszło nam ostatnio testować? Zapraszamy do recenzji AOC i2769vm.

monitor2

Monitor dotarł do naszej redakcji w oryginalnym, tekturowym pudełku. Wewnątrz opakowania nasz bohater jest dobrze zabezpieczony styropianem, aby nie uległ uszkodzeniu podczas transportu. W środku znajdziemy: monitor, kabel zasilający, kabel audio, kabel HDMI i VGA i płytę CD ze sterownikami.

monitor8

Specyfikacja

Wielkość monitora: 27 cali
Wielkość ekranu: 597.89×336.31
Format ekranu: 16:9
Jasność: 250 cd/m2 (type)
Współczynnik kontrastu: 1000:1
Współczynnik kontrastu dynamicznego: 50M:1
Kąt widzenia: 178/178
Czas odpowiedzi: 5 ms
Częstotliwość skanowania: 30-83khz/50-76hz
Rozdzielczość maksymalna: 1920×1080@60Hz>
Rozdzielczość zalecana:1920×1080@60Hz
Kolory: 16.7 Milion
Kompatybilne z HDCP
Wejście analogowe: D-Sub
Wejście cyfrowe: DVI/HDMI
Wejście: Display Port
Inne funkcje: Plug and play, i-Menu, e-Saver, Screen+, Vesa Wallmount,
Języki OSD: AOC 2K11 OSD/ English, French , Spanish, Portuguese, German, Italian, Dutch, Swedish, Finnish, Polish ,Czech, Russian, Korean, Traditional Chinese, Simple Chinese, Japanese

monitor9

monitor12

Monitor w kolorystyce czarno-srebrnej prezentuje się bardzo ładnie. Elementy zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości. Wszystko pasuje do siebie idealnie, nic nie odstaje, a zaokrąglone krawędzie dodają mu eleganckiego wyglądu. Osadzony jest na krótkiej kolumnie z okrągłą srebrną podstawą, którą przymocujemy do panelu za pomocą śrubki. Jakość stopki jest bardzo dobra. Panel osadzony na niej jest stabilny i nie chwieje się. Nie podniesiemy i nie obrócimy ekranu monitora, a jedyne co jesteśmy w stanie zrobić to pochylić go w zakresie +23/-5 stopni do przodu lub do tyłu.
Matowe boczne i górna ramka są integralną częścią matrycy. Są cienkie, ich szerokość wynosi 11 mm.

monitor5

Dół monitora producent wyposażył w srebrną ramkę na której w środku widnieje logo, a w prawym dolnym rogu od spodu umieszczono przyciski funkcyjne, mechaniczne. Rozmieszczone są w odpowiedniej odległości, dzięki czemu przypadkowo nie włączymy innego przycisku niż chcieliśmy. W stanie czuwania dioda świeci na pomarańczowo, natomiast w trakcie pracy monitora na zielono.

Tył wykonany jest w całości z plastiku, przy czym górna część z połyskującego (widać odbite w tle szafki czy ścianę).  Na tylnej ścianie znajdziemy złącza: : 2x HDMI (1x MHL), D-Sub (VGA), Display Port, wejście na słuchawki, wejście audio i gniazdo zasilania.

monitor10

Monitor wyposażono w otwory do montażu ściennego VESA, który nie został dołączony do zestawu.

AOC i2769VM wyposażono w otwory na dole i górze. Zapewniają one wentylację i wydobywanie się dźwięku. Wbudowane głośniki nie oferują wysokiej jakości dźwięku, ale dla osób nie mających wysokich wymagań w zupełności wystarczą.

monitor6

Opis opcji w menu:

Luminacja – ustawienia kontrastu, jasności, trybu wyświetlania obrazu, trzy ustawienia Gammy, DCR (współczynnik dynamicznego kontrastu), Overdrive (4-stopniowa, funkcja przeznaczona dla graczy, jej zadaniem jest skrócić czas reakcji i tym samym wyeliminować efekt smużenia), DPS (dynamiczne oszczędzanie energii).

Ustawienia kolorów – zmiana temperatury barw i tryb DCB (dynamiczne wzmocnienie kolorów).

Wzmocnienie obrazu – fragment obrazu będzie wyświetlany według własnych ustawień i w ustalonej pozycji.

Ustawienia OSD – język, czas zakończenia wyświetlania menu ustawień, pozycja , przezroczystość ramki menu, przerwa (ma przypomnieć co godzinę, żeby zrobić sobie przerwę od komputera)

Ekstra – wybór wejścia za pomocą którego monitor podłączony jest komputera, timer wyłączenia zasilania, DDC/CI,  reset (wycofuje ustawienia przez nas wprowadzone).

Zakończ – wyjście z ustawień menu.

monitor1

Podłączenie monitora do komputera jest dziecinnie proste i nie przysporzy nikomu najmniejszego problemu.

Z poziomu systemu operacyjnego mamy możliwość sterowania monitorem za pomocą programu i-Menu. Dzięki temu intuicyjnemu programowi wyregulujemy jasność, kontrast, fabryczne tryby obrazu, odcień kolorów, efekty kolorystyczne, język, obrót obrazu oraz dokonamy resetu ustawień. Soft pozbawiony jest niestety kilku ustawień, które dokonamy z poziomu samego monitora.

Screen+ to kolejna aplikacja, z której możemy skorzystać. Umożliwia ona użytkownikom automatyczny podział obszaru roboczego. Dzięki niej w łatwy sposób możemy zarządzać oknami Eksploratora Windows. Z oknami innych programów nie da się zrobić tego samego.

Z kolei program e-saver pozwoli nam zarządzać zasilaniem monitora.

AOC zaimplementował z swoim produkcie rozwiązanie umożliwiające wyświetlenie zawartości z urządzeń mobilnych bezpośrednio na ekranie HD (HDMI – MHL – Mobile High-Definition Link). Przy użyciu kabla MHL można wyświetlić na monitorze ekran smartfona, tabletu czy konsoli do gier. Uważamy, że funkcja bardzo przydatna w dzisiejszych czasach. Monitor służy już nie tylko jako element zestawu komputerowego, ale również jako wsparcie dla innych urządzeń.

Ostatnia funkcja – Clear Vision zastosowana przez producenta umożliwia wyostrzenie obrazu na trzech różnych poziomach. Jej działanie nie jest bardzo widoczne, zatem czy potrzebne? Kwestia sporna.

monitor3

Wrażenia z testów
Przy standardowych ustawieniach monitora jakość obrazu jest bardzo dobra. Podobnie jak głębia kolorów, kontrast i kąty widzenia. Należy mieć na uwadze fakt, że osoby kupujące monitor w 95% zostawiają ustawienia fabryczne. Ci którzy chcą, dostosują monitor do swoich potrzeb według dostępnych funkcji w menu.

Monitor przeznaczony jest raczej do użytku biurowego czy domowego, niemniej jednak osoby pracujące przy grafice nie zawiodą się inwestując w ten produkt.
Gracze również nie powinni narzekać na jakość urządzenia, należy jednak pamiętać, że w grach, w których liczy się każda sekunda profesjonaliści potrzebują monitora szybciej odtwarzającego obraz. W niektórych (bardzo rzadkich) sytuacjach delikatne smużenie było widoczne (np. bardzo szybkie, kontrastowe animacje).

monitor7

Podsumowanie
AOC i2769VM to bardzo dobry monitor. Ciekawy wygląd, niewygórowana cena, jakość obrazu, kąty widzenia, stabilna podstawka działają zdecydowanie na jego plus. Jakość dźwięku czy brak podświetlenia legendy menu to elementy, które umykają podczas pracy przy monitorze. Sprawdzi się on w pracy, przy oglądaniu filmów, grach czy obrabianiu grafiki. Osoby chcące kupić nowy monitor mogą śmiało wziąć pod uwagę produkt firmy AOC.

Cena: od 912 zł

ocena8

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

aoc-logo