Sound Blaster E3 to wzmacniacz słuchawkowy, który ma możliwość połączenia przez bluetooth, a tym samym poprawia jakość dźwięku przesyłanego bezprzewodowo. Obsługuje też tradycyjne połączenie przez wejście liniowe JACK 3,5mm, oraz pozwala na strumieniowe przesyłanie dźwięku za pomocą portu microUSB. Gdy podłączymy go do komputera, staje się zewnętrzną kartą dźwiękową, a wszystko to zamknięte w niewielkiej obudowie niewiele większej od pudełka zapałek.
Specyfikacja
- Stosunek sygnału do szumu (SNR) 112dB
- Opcje wejść (główne): microUSB, Wyjście słuchawkowe: 1x Złącze 3,5 mm typu jack, Wyjście słuchawkowe / Wejście mikrofonowe : 1 x Złącze 3,5 mm typu jack, Wejście liniowe: 1 x Złącze 3,5 mm typu jack (4-stykowe)
- Maks. kanał wyjściowy: Stereo
- Technologie audio: SBX Pro Studio, CrystalVoice, Scout Mode
- Typ mikrofonu: Wbudowany mikrofon
- Obsługiwane systemy operacyjne Mac OS X v10.6.8 lub nowszy, Windows® 10, Windows® 8.1, Windows® 8, Windows® 7, Windows Vista®
Zawartość opakowania
- Sound Blaster E3
- Kabel microUSB-to-USB o długości: 1,0 m (3,28 stopy)
- Kabel analogowy z wtykiem 4-biegunowym, długość: 0,8 m (2,62 stopy)
- Adapter USB/microUSB
- Skrócona instrukcja obsługi
- Broszura gwarancyjna
Creative Sound Blaster E3 umieszczony został w małym, zgrabnym, czarnym pudełku. Po jego otwarciu naszym oczom ukaże się wzmacniacz, a pod nim znajdziemy dołączone akcesoria. W zestawie otrzymujemy dwa czerwone przewody z czarnymi końcówkami. Pierwszy do łączenia przez gniazdo microUSB, drugi do wejścia liniowego z końcówkami JACK 3,5mm. Dodatkowo producent dołączył adapter USB, pozwalający połączyć smartfon/tablet za pomocą gniazda microUSB, pod warunkiem, że nasze urządzenie obsługuje technologię OTG.
Sound Blaster E3 ma niewielkie rozmiary, jest czarny, a przyciski i gniazda oznaczone zostały białą czcionką. Producent nadał mu agresywny i atrakcyjny wygląd za pomocą ostrych kątów pod jakimi łamią się ścianki obudowy. W E3 wszystko jest dopracowane i wzorowo spasowane. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a obudowa jest odporna na zarysowania. W większości jest matowa i nie zbiera odcisków palców, jedynie krótsze boki i klips wykonane są z błyszczącego tworzywa i tu palec lubi się odbić.
Od frontu producent umieścił swoje logo. Z jego lewej strony znajdują się otwory maskownicy mikrofonu. A ponad logiem umieszczono minimalnie widoczny znaczek informujący o tym, że E3 wyposażony jest w moduł NFC.
Z lewej strony znajdziemy dwa wyjścia słuchawkowe, z których jedno jest także wejściem mikrofonu.
Z prawej strony umieszczony został port microUSB oraz wejście liniowe.
Od góry znajdują się dwa przyciski. Pierwszy służy do włączania urządzenia, oraz do przełączania go w tryb parowania. Drugi posiada funkcję play/pauza oraz możliwość odbierania połączeń przychodzących.
Po przeciwnej stronie producent umieścił przyciski regulacji głośności i przełączania utworów poprzedni/następny.
Od spodu zamocowany jest duży, dobrze ściskający, wyposażony w trzy zęby klips.
Creative Sound Blaster E3 to urządzenie uniwersalne. Żeby to prosto wyjaśnić powiedziałbym, że producent wziął bardzo dobrą kartę dźwiękową, zmniejszył ją, następnie dołożył moduł bluetooth i akumulator, a na koniec zapakował wszystko w malutką obudowę. Takie połączenie umożliwia mu pracę zarówno jako DAC dla komputerów, jak i wzmacniacz słuchawkowy dla urządzeń mobilnych, przy czym możemy z niego korzystać przewodowo, bądź też bezprzewodowo.
Jeśli chcemy połączyć z E3 naszego smartfona bądź tablet, to najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wejścia liniowego. Wystarczy ująć w dłoń przewód z dwoma końcówkami JACK 3,5mm, podłączyć go do wyjścia słuchawkowego smartfona i wejścia liniowego wzmacniacza. W tym momencie wystarczy podłączyć do jednego z wyjść E3 słuchawki i rozpocząć odtwarzanie muzyki ze smartfona. Warto tu zaznaczyć, że przewód dołączony do zestawu jest czteropolowy, co to oznacza? Dokładnie to, że pozwala przekazywać sygnał w obie strony. Jedno z wyjść słuchawkowych oznaczone jest także jako wejście mikrofonu. Dzięki temu możemy za pośrednictwem wzmacniacza prowadzić rozmowy telefoniczne.
Wejście liniowe obsłuży także każde inne urządzenie, które do niego podłączymy. Wszelkiego rodzaju odtwarzacze mp3, discmany, a także powracające do łask gramofony mogą stać się źródłem sygnału dla Sound Blastera E3.
Wracając jednak do współpracy ze smartfonami to wejście liniowe nie jest jedyną opcją. Drugą (ale nie ostatnią) możliwością jest skorzystanie z przewodu USB/microUSB i podłączenie go do adaptera USB/microUSB. Pozwoli to na połączenie smartfona ze wzmacniaczem przy pomocy gniazd microUSB i tym samym uzyskamy możliwość strumieniowego przesyłania dźwięku. Warunkiem jaki musimy spełnić, jest posiadanie smartfona obsługującego technologię OTG.
Trzecią i moim zdaniem najciekawszą opcją jest połączenie naszego smartfona z Sound Blaster E3 za pomocą bluetooth. W ten sposób uwalniamy się od kabla i zyskujemy zdecydowanie większą swobodę słuchania muzyki. Nadal musimy mieć podłączone kablem słuchawki, jednak smartfon możemy schować do kieszeni, wrzucić do plecaka, czy torebki. E3 jest na tyle mały, że łatwo upchniemy go w kieszeni lub przyczepimy do paska/ubrania. Ponadto żeby zmieniać piosenki, regulować głośność, czy przerwać odtwarzanie nie musimy widzieć urządzenia. Przyciski są łatwo namacalne i szybko zapamiętamy ich funkcje, zwłaszcza, że z jednej strony są prostokątne, a z drugiej okrągłe. A jeśli słuchawki, z których korzystamy wyposażone są w mikrofon, to możemy także odbierać i prowadzić rozmowy bez dotykania naszego smartfona.
Creative Sound Blaster E3 możemy podłączyć również do komputera. Wystarczy podpiąć go kablem do gniazda USB, poczekać chwilę, aż system wykryje urządzenie i automatycznie zainstaluje sterowniki, a następnie zacząć z niego korzystać. Jednak, żeby w pełni wykorzystać możliwości urządzenia potrzebna jest jeszcze wizyta na stronie producenta i pobranie specjalnego pakietu oprogramowania, który został dla niego przygotowany.
W menu programu mamy do wyboru kilka zakładek. Pierwszą z nich jest SBX Pro Studio. Na tym ekranie możemy sterować dźwiękiem przestrzennym – funkcja Surround, polepszać jakość dźwięku – funkcja Crystalizer, sterować poziomem basów – funkcja Bass. Dostępna jest również opcja Smart Volume, po włączeniu której, program będzie automatycznie kontrolował poziom głośności i zapobiegał jego nagłym zmianom. A za pomocą funkcji Dialog Plus, możemy polepszyć jakość dźwięku w filmach w celu uzyskania wyraźniejszych dialogów.
Druga zakładka to CrystalVoice. Odpowiada ona za ustawienia mikrofonu, w który wyposażony jest Sound Blaster E3. Możemy tutaj ustawić poziom głośności nagrywania i odsłuchu, a także włączyć zaawansowaną funkcję CrystalVoice. Włączenie jej daje nam dostęp do trzech kolejnych ustawień. Pierwszym jest FX – modulator głosu, dzięki któremu współgracze w słuchawkach usłyszą nie nasz naturalny głos, lecz jeden z 18 predefiniowanych np. głos orka, staruszka, czy kobiety. Jest to bardzo ciekawa funkcja, która zapewni podczas grania dużo frajdy i zabawy, zwłaszcza jeśli nasi współgracze będą dysponować tym samym. Pozwoli to na zbudowanie lepszej atmosfery w grze.
Drugą dostępną opcją jest Smart Volume, która dostosuje poziom głośności mikrofonu w taki sposób, żebyśmy nie musieli do niego krzyczeć czy też szeptać, a rozmówca bez problemu rozumiał co mówimy.
Trzecią opcją jest Noise Reduction – jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie redukować poziom hałasu otoczenia.
Kolejna zakładka służy do włączania Scout Mode. Dzięki tej technologii wrogowie słyszalni są z większej odległości, dzięki czemu uzyskujemy przewagę podczas gry. Funkcję tą możemy podpiąć pod skrót klawiszowy, co pozwala na jej włączanie bądź wyłączanie bez potrzeby opuszczania rozgrywki.
W zakładce Głośniki/Słuchawki możemy określić jakie urządzenie mamy podłączone do gniazda słuchawkowego.
W zakładce Mikser mamy możliwość sterowania głośnością odtwarzania i nagrywania mikrofonu, a także balansem.
Zakładka Korektor daje możliwość włączenia korektora i zdefiniowania mu ustawień własnych bądź predefiniowanych z listy.
W Funkcjach Zaawansowanych możemy określić, czy do gniazda Słuchawki/Mikrofon podłączone są słuchawki, czy też samodzielny mikrofon.
Wszystkie ustawienia możemy zapisać w profilu użytkownika, pozwoli to na deklarację kilku profilów i w zależności od potrzeb szybkiego przełączania się pomiędzy nimi.
Jak widać Sound Blaster E3 podłączony do komputera daje bardzo szeroki wachlarz funkcji i bardzo dobrze sprawdza się w roli zewnętrznej karty dźwiękowej.
Jakość dźwięku wydobywającego się z E3 stoi na wysokim poziomie i zdecydowanie deklasuje karty dźwiękowe naszych laptopów, czy procesory dźwiękowe smartfonów. Dzięki temu małemu urządzeniu można na nowo odkrywać ulubione utwory i cieszyć się przyjemnością słuchania czystego, pięknie brzmiącego dźwięku. Oczywiście nie odczujemy wielkiej różnicy jeśli podłączymy do niego kiepskie słuchawki. Żeby dźwięk nabrał prawdziwej mocy potrzeba odpowiednich słuchawek, które wyciągną ze wzmacniacza wszystko to co najlepsze. Podczas testów wzmacniacz bardzo dobrze współpracował ze słuchawkami Creative P5, a także Creative Aurvana ANC, Koss Porta Pro i Brainwavz M1. Skoro mowa o słuchawkach, to Sound Blaster E3 daje nam jeszcze jedną przydatną funkcję. Ponieważ posiada dwa wyjścia słuchawkowe, to pozwala na jednoczesne słuchanie muzyki na dwóch zestawach słuchawek. Dzięki temu możemy dzielić się świetnej jakości muzyką z drugą połówką, albo z koleżanką/kumplem. Przy czym każdy może korzystać ze swoich ulubionych słuchawek.
E3 wyposażony jest w baterię, dzięki czemu pracuje bez podłączania źródła zasilania. Bateria wystarcza na około 10 godzin pracy urządzenia.
Podsumowanie
Creative Sound Blaster E3 to uniwersalne pudełeczko, które może stać się naszym nieodłącznym towarzyszem. Jest mały, ładny, ma długi czas pracy na baterii, a co najważniejsze sprawia że możemy cieszyć się świetnej jakości dźwiękiem – zawsze i wszędzie. Możemy zabrać go na spacer, czy pobiegać. Do dyspozycji mamy bluetooth, AUX i microUSB i od nas zależy jaką metodą połączymy się z naszym smartfonem. Po powrocie możemy podłączyć E3 do komputera, dzięki czemu stanie się multimedialnym centrum rozrywki. Zapewni nam niezapomniane wrażenia i przewagę w grach, poprawi jakość dźwięku słuchanej muzyki, a także jakość dialogów w filmach. Jest też dobrym towarzyszem w pracy, gdy prowadzimy telekonferencje, czy rozmowy przez Skype. Albo po prostu wtedy, gdy zechcemy odciąć się od otaczającego nas świata i otoczyć dźwiękami ulubionych utworów.
Cena
Od 449 zł
Nasza ocena