S.M.S.L M2 – niewielki DAC USB z dalekiego wschodu

Chiński producent S.M.S.L wśród wielu produktów ma też coś dla początkujących. USB DAC S.M.S.L M2 to budżetowy, niewielki, przenośny wzmacniacz słuchawkowy, który pokazuje, że tanie nie znaczy kiepskie. Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

 • Częstotliwość próbowania: 32~96KHz(włącznie z 88.2KHz)
 • Obsługa dźwięku: 16~24Bity
 • Specyfikacja USB: USB 2.0, asynchroniczny przesył danych
 • Zniekształcenia THD + N: DAC < 0.003% AMP < 0.005%
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz~48KHz.
 • Wspierana impedancja słuchawek: 8Ω~600Ω
 • Maksymalna moc wyjściowa: 130mW + 130mW/32Ω
 • Skuteczność: 110dB(24Bit)
 • Stosunek sygnał/szum: DAC > 105dB amp > 100dB
 • Napięcie wyjścia: < 2Vrms
 • Zużycie energii: < 0.5W
 • Wymiary. 87 × 58.5 × 9.6mm

Zawartość zestawu

 • S.M.S.L M2
 • Przewód microUSB/microUSB
 • Przewód microUSB/USB
 • Instrukcja obsługi

SMSL_M2_1

Opis

S.M.S.L M2 zapakowany jest w zgrabne czarne pudełeczko. Pudełko chociaż tekturowe, jest bardzo solidne, a wnętrze wyłożone zostało gąbką. W pudełku znajdziemy bezpiecznie umieszczony USB DAC, przewód microUSB/microUSB, przewód microUSB/USB, oraz instrukcję obsługi.

SMSL_M2_2

M2 w całości wykonany jest z aluminium w kolorze czarnym. Jego powierzchnia jest matowa i nie zbiera odcisków palców, a wszystkie napisy umieszczone na urządzeniu wykonane zostały białą czcionką.

USB DAC jest solidnie wykonany, nic się nie ugina i nie trzeszczy, obudowa tworzy zwartą konstrukcję, a spasowanie elementów jest wzorowe.

S.M.S.L M2 ma kształt prostokątu, z podłużnymi wgłębieniami po bokach. Wielkością jest bardzo zbliżony do karty kredytowej, na oko jest od niej 2mm dłuższy i 5mm szerszy. Jego grubość to niecały centymetr, łatwo więc zmieścimy go do plecaka, torebki, czy nawet do kieszeni. Wygląd urządzenia jest atrakcyjny i może się podobać.

SMSL_M2_3

Na górnej powierzchni producent umieścił logo producenta, nazwę modelu, oraz informację, że jest to USB DAC.

Boki są gładkie.

SMSL_M2_7

Na spodzie producent umieścił takie same informacje jak na górze urządzenia, różnica jest taka, że umieszczone są pionowo.

SMSL_M2_8

Od przodu zaczynając z lewej strony umieszczona została czerwona dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia, następne jest wyjście słuchawkowe, wyjście optyczne, a stawkę zamyka poziome pokrętło regulacji głośności.

SMSL_M2_6

Tylny panel wyposażony został w złącze microUSB służące do podłączenia DAC’a do komputera bądź smartfona/tableta wyposażonego w moduł OTG.

Sercem S.M.S.L M2 jest bardzo wydajny układ ESS ES9023 (Sabre) współpracujący z przetwornikiem USB Saviaudio SA9027 oraz wydajnym wzmacniaczem operacyjnym MAXIM MAX9722. Połączenie tych trzech elementów daje świetny efekt końcowy. Warto wspomnieć, że wzmacniacz jest w stanie obsłużyć słuchawki o impedancji nawet 600 Ohm.

Wrażenia z użytkowania

USB DAC S.M.S.L M2 jest bardzo lekki, a jego niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo go przenosić. Także na biurku nie zajmie nam wiele miejsca, dzięki czemu nie będzie przeszkadzał w pracy. Osobiście szybko przyzwyczaiłem się do jego obecności i stale towarzyszył mi w pracy, a także w domu.

W zestawie dołączone są dwa przewody, dłuższy microUSB/USB dobrze sprawdza się przy podłączeniu do komputera. Krótszy ma połączyć DAC’a ze smartfonem/tabletem. Dzięki temu, że jest krótki nie plącze się, gdy urządzenia leżą obok siebie. Jeśli chcielibyśmy włożyć oba urządzenia do kieszeni i korzystać podczas spaceru, to także krótka długość kabelka jest zaletą. Jeśli chcemy słuchać muzyki przy użyciu M2 w drodze, to sugeruję trzymać urządzenie razem ze smartfonem w plecaku, torbie czy saszetce. Umieszczenie obu urządzeń w kieszeni spodni może być niewygodne, urządzenia będą ocierać się o siebie podczas poruszania, mogą więc ulec zarysowaniom. Narażamy też złącza microUSB na wyginanie.

USB DAC nie ma wbudowanego akumulatora, wymaga więc zasilania zewnętrznego. Ponieważ zadowala się napięciem 5V, możemy zasilić go z gniazda USB naszego komputera, czy smartfona. Praca urządzenia sygnalizowana jest czerwoną diodą.

Po podłączeniu DAC od razu jest gotowy do działania. Nie wymaga instalacji przez nas sterowników. Sterownik na komputerze jest instalowany automatycznie, tak jak w przypadku pendrive’ów i nie wymaga z naszej strony żadnej akcji.

Podłączamy słuchawki i możemy rozpocząć odsłuch. To co pierwsze wpada nam w ucho, to moc urządzenia. Skala głośności osiągana przez M2 jest potężna. Dzięki temu potrafi zasilić na bardzo dobrym poziomie głośności praktycznie każde słuchawki. Regulacja jest płynna, a przejście łagodne, dzięki czemu możemy idealnie dopasować poziom głośności do naszych upodobań. M2 oferuje dźwięk żywy, pełny przestrzeni i szczegółów w niej umieszczonych. Nie ma porównania do tego, co oferują laptopy, czy smartfony. Po podłączeniu S.M.S.L M2 słychać dużo więcej dźwięków i muzyki. Dźwięki brzmią naturalnie i czysto. Nie ma żadnych zakłóceń, czy trzasków.

Wzmacniacz sprawdził się w każdym rodzaju muzyki, efekt zawsze był pozytywny. Z M2 muzyki słucha się z przyjemnością i można zapomnieć o otaczającym nas świecie.

S.M.S.L M2 gra znacznie lepiej niż testowany przeze mnie FIIO e07k, a jest od niego znacznie tańszy. W cenie w jakiej jest oferowany trudno będzie znaleźć mu konkurencję.

SMSL_M2_5

Podsumowanie

USB DAC S.M.S.L M2 to świetnie zaprojektowany i wykonany wzmacniacz słuchawkowy. Jest lekki i łatwy w przenoszeniu. Oferuje świetnej jakości dźwięk za niewielkie pieniądze. Idealnie nadaje się dla osób lubiących słuchać dobrej jakości muzyki, a niekoniecznie chcących wydawać tysięcy na sprzęt.

Cena
Od 269 zł
Nasza ocena

ocena10wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

ostateczne-mp3store_z_zaokraglonymi_rogami