S.M.S.L Idol – test miniaturowego wzmacniacza słuchawkowego

Miłośnicy dobrego brzmienia poza dobrej jakości słuchawkami zwykle decydują się też na zakup wzmacniacza słuchawkowego. Wachlarz tego typu urządzeń jest szeroki, jednak jeśli planujemy mieć to urządzenie cały czas przy sobie, to potrzebujemy czegoś o niewielkich rozmiarach. Właśnie taki miniaturowy wzmacniacz słuchawkowy trafił do naszych testów. S.M.S.L Idol to małe, zgrabne, metalowe urządzenie, które ma za zadanie oczarować nas brzmieniem i jakością przesyłanego za jego pośrednictwem dźwięku. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

 • Wyjście słuchawkowe: 2.5 Vrms
 • THD+N: 0.003%
 • Skuteczność: 108dB
 • SNR: 105dB
 • Separacja kanałów: 105dB
 • Moc wzmacniacza słuchawkowego: 100mW + 100mW (32Ω@ THD = 0.1%)
 • Wyjście: optyczne TOSLINK/słuchawkowe
 • USB: 24bit/44.1kHz-96kHz
 • USB – transmisja : Asynchroniczna
 • USB – kompatybilność: Windows, Mac OS X, iOS, Android 4.0 i wyższe, Linux

Zawartość opakowania

 • S.M.S.L Idol
 • Przewód USB/microUSB
 • Przewód microUSB/microUSB

SMSL_IDOL_2

SMSL_IDOL_3

Opis

S.M.S.L Idol zapakowany jest w małe, tekturowe białe pudełko. Po jego otwarciu okazuje się, że wewnątrz znajduje się stylowe, wykonane z lekkiego drewna, śliczne pudełeczko. Producent popisał się pomysłowością i niewątpliwie dobrym gustem. Pudełko wygląda rewelacyjnie. Zamykane jest brązową gumką zakładaną na drewniany zaczep.

SMSL_IDOL_4

Po otwarciu wieczka naszym oczom ukazuje się DAC. Pudełko zostało szczelnie wypełnione miękką gąbką, w której bezpiecznie spoczywa nasze urządzenie. Pod gąbką znajdziemy dołączone akcesoria, czyli przewód USB/microUSB do podłączenia do komputera, oraz przewód microUSB/microUSB do podłączenia smartfona/tableta, pod warunkiem, że mają funkcję OTG.

SMSL_IDOL_5

S.M.S.L Idol jest wielkości pendriva. Obudowa prawie w całości wykonana jest z metalu. Jedynie od frontu znajdziemy kawałek przeźroczystego tworzywa sztucznego, pod którym znajduje się logo producenta, oraz nazwa modelu. Po środku panelu przedniego umieszczona została regulacja głośności – przycisk także jest metalowy.

SMSL_IDOL_9

Od góry znajdziemy wyjście słuchawkowe.

SMSL_IDOL_7

Na dole znajduje się złącze microUSB.

SMSL_IDOL_10

Powierzchnie boczne, oraz tył urządzenia są całkowicie gładkie. Wszystkie krawędzie są zaokrąglone.

SMSL_IDOL_6

Idol ma zwartą, sztywną budowę. Jedyny element, który ulega pod naciskiem to przycisk regulacji głośności. Wszystkie elementy są idealnie spasowane i tworzą zwartą całość. Materiały, z których wykonano urządzenie są bardzo dobrej jakości.

A co kryje się w środku malutkiego wzmacniacza? Wewnątrz znajdziemy najnowszy model amerykańskiego przetwornika cyfrowo analogowego Texas Instruments PCM5122, który ma za zadanie zapewnić świetne brzmienie w standardzie 24 bitów. Wysokiej jakości układ LDO oczyszcza sygnał USB. Co ciekawe wysokiej jakości wyjście słuchawkowe JACK 3,5mm łączy w sobie złącze analogowe i optyczne.

S.M.S.L Idol nie posiada własnego zasilania, korzysta więc z zasilania przekazywanego z gniazda USB. Jego pobór mocy jest na tyle niski, że wystarczy zasilanie 5V z gniazda USB urządzenia, do którego został podłączony. Praca urządzenia jest sygnalizowana malutką białą diodą umieszczoną nad przyciskiem regulacji głośności. Dodatkowo w wyjściu słuchawkowym widać czerwone światło sygnału optycznego.

SMSL_IDOL_8

Wrażenia z użytkowania

Żeby rozpocząć pracę z urządzeniem najpierw wybieramy do czego je podłączymy. W zestawie mamy dwa przewody. Pierwszym USB/microUSB możemy podłączyć Idola do komputera. Po podłączeniu nastąpi instalacja sterowników, nie musimy nic robić, wystarczy poczekać. Po chwili sprzęt jest gotowy do działania. Po zainstalowaniu sterowników system automatycznie ustawia Idola jako domyślne urządzenie do odtwarzania dźwięku.

Drugi przewód microUSB/microUSB pozwala na podłączenie Idola do smartfona lub tableta, przy czym musi on być wyposażony w funkcję OTG. Po podłączeniu urządzenie zostanie wykryte, a dźwięk przełączony z wyjścia słuchawkowego na wyjście słuchawkowe Idola.

Gdy już wybierzemy i podłączymy źródło dźwięku, pozostaje podłączenie słuchawek. Teraz możemy przystąpić do słuchania muzyki.

S.M.S.L Idol choć niepozorny, to spisuje się bardzo dobrze. Różnica pomiędzy dźwiękiem z laptopa, czy smartfona jest odczuwalna. Dźwięk, który wcześniej był spłaszczony, nabiera przestrzeni. Scena robi się szersza. Instrumenty są lepiej słyszalne i łatwiej je zlokalizować. Idol wyraźnie poprawia brzmienie zwłaszcza wysokich i średnich tonów, jest ich więcej i mają w sobie nowe życie. Bas jest dopełnieniem. Wszystkie tony są zrównoważone, Idol stara się by dźwięk był neutralny. Bardzo dużo więc zależy od zastosowanych do słuchania słuchawek. Jednak praktycznie na każdych podłączonych do niego odczujemy różnicę w dużo lepszej jakości dźwięku, niż to co oferują układy dźwiękowe w naszych urządzeniach. Nie bez znaczenia ma fakt zastosowania 24-bitowego przetwornika, jednak żeby w pełni wykorzystać możliwości Idola, powinniśmy słuchać muzyki w formatach bezstratnych.

Idol sprawdza się zarówno w pracy jak i w domu podłączony do laptopa, może nam także towarzyszyć w podróży, czy na spacerze. Korzystając z Idola w drodze, najlepiej schować go razem ze smartfonem do plecaka/torebki. W przypadku chowania go razem z telefonem do kieszeni spodni, trzeba uważać, by nie porysował wyświetlacza naszego smartfona. Obudowa jest metalowa, więc gdy poruszamy się, może spowodować zarysowanie ekranu. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dołożenie etui gumowego/materiałowego, które powodowałoby, że nasz DAC byłby bardziej przyjazny dla otoczenia. Jeśli komuś zależy na ekranie, ale chce nosić Idola w kieszeni, to proponuję zabezpieczyć ekran smartfona folią.

SMSL_IDOL_11

Podsumowanie

S.M.S.L Idol to mały, zgrabny DAC, który wszędzie możemy ze sobą zabrać. Wyraźnie góruje jakością dźwięku nad układami dźwiękowymi zastosowanymi w naszych laptopach, czy smartfonach. Jeśli chcesz cieszyć się lepszej jakości dźwiękiem w każdym miejscu i o każdej porze, to malutki Idol jest dla Ciebie.

Cena
Od 299 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

ostateczne-mp3store_z_zaokraglonymi_rogami