Test Sound Blaster GC7

Kolejnym z produktów CREATIVE jakie ostatnio sprawdziłam jest Sound Blaster GC7.

Urządzenie dotarło do mnie w niewielkich rozmiarów, niebiesko-czarnym opakowaniu.

Z przodu pudełka widzimy bohatera recenzji – wygląda jak mikser. Z tej strony pudełka dowiadujemy się również, że sprzęt współpracuje z PS4, PS5, Nintendo Switch, PC, MAC.

11

Na odwrocie zawartych jest kilka informacji na temat urządzenia.

12

DANE TECHNICZNE

GameVoice Mix
PS4 and PS5 (PS5 requires optional HDMI to SPDIF converter)
Bluetooth Low Energy (BLE)
Yes ( Mobile Creative app support, Super X-Fi Profile Transfer and OTA Firmware upgrades)
Elementy sterujące
Pokrętło regulacji głośności głównej, Pokrętło regulacji głośności komunikacji głosowej w grach, Przycisk SXFI, Przycisk Surround, Przycisk tonów niskich, Przycisk tonów wysokich, Przycisk mikrofonu, Pokrętło obrotowe, Przycisk wyciszenia mikrofonu, Przycisk zasilania, Zmiana trybu platformy, Przełącznik wzmocnienia, 4 Reassignable C1-C4 buttons
Waga produktu
280g
Wymiary
47 x 114 x 173 mm
Zakres dynamiki (DNR)
116 dB
Procesor dźwięku
SB-Axx1™, Super X-Fi Ultra DSP
Maks. jakość odtwarzania
DSP Mode: PCM 16 / 24-bit 48.0, 96.0kHz, 192 kHz, SPDIF Output: PCM 16 / 24-bit, 48.0 kHz
Max. Recording Quality
Line-in:
16/24-bit, 48.0, 96.0, 192.0 kHz
Mic-in:
16/24-bit / 48.0, 96.0, 192,0 kHz
Optical-in:
16 / 24-bit 48.0, 96.0, 192.0 kHz
SPDIF Input:
16 / 24-bit, 48.0, 96.0, 192 kHz
SPDIF passthrough:
16 / 24-bit, 48.0, 96.0, 192 kHz
Rozdzielczość bitowa nagrywania
Microphone In (wejście mikrofonowe): 16 / 24-bit 48.0, 96.0, 192.0 kHz
Wejście optyczne: 16 / 24-bit 48.0, 96.0, 192.0 kHz
Wejście liniowe: 16 / 24-bit 48.0, 96.0, 192.0 kHz
SPDIF Input: 16 / 24-bit, 48.0, 96.0, 192 kHz
SPDIF passthrough: 16 / 24-bit, 48.0, 96.0, 192 kHz
Platforma
USB 2.0, USB 3.0
Opcje wejść (główne)
1 x 3.5 mm wejście Mikrofonowe, 1 x 1/8″ Line In / Mobile, 1 x 1/8″ Line Out, 1 x 1/8″ 4-Pole Combo Jack, 1 x SPDIF In, 1 x SPDIF Out, 1 x Type-C port for PC / Mac / Consoles
Wzmacniacz słuchawkowy
32–300Ω, Impedancja wyjściowa: 10 Ω
Maks. kanał wyjściowy
Stereo
Technologie audio
CrystalVoice
Scout Mode
Obsługiwane systemy operacyjne
Windows® 10, Windows® 11
Akcesoria w zestawie
US TOSLINK Cable, USB-C to USB-A Cable, 4-pole 3.5 mm AUX Cable
DAC
S/N (Noise Gate Enabled) 125 dB (A-weighted), THD+N: ~0.0005%
ADC
Zakres dynamiki: 114 dB (ważony poziom dźwięku A), THD+N: 0.0006%
Zasilanie
USB 2.0 / 3.0, Zasilanie przez port USB
Zalecane przeznaczenie
Gry
Rozrywka domowa

WYMAGANIA SYSTEMOWE

System Windows®

 • Procesor Intel® Core™ i3 lub odpowiadający mu procesor AMD® Ryzen
 • Płyta główna Intel, AMD lub inna w 100% zgodna
 • Microsoft® Windows 10 w wersji 32- lub 64-bitowej lub nowszy
 • 1 GB pamięci RAM
 • > 600 MB wolnego miejsca na dysku twardym
 • Port USB 2.0 / USB 3.0

System Mac® OS

 • macOS 10.15 Catalina lub nowszy
 • 1 GB pamięci RAM
 • Port USB 2.0 / USB 3.0

PS4

 • Oprogramowanie układowe w wersji 5.0 lub nowszej
 • Dostępny port USB

Nintendo Switch

 • System operacyjny Switch OS 5.0 lub nowszy
 • Dostępny port słuchawek 3,5 mm na konsoli
 • Dostępny port USB (w trybie dokowania)

Komunikacja głosowa obsługiwana po podłączeniu przez port 3,5 mm i łącze Bluetooth do aplikacji Android i iOS Nintendo Switch Online lub klienta VOIP

ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA

 • 1x Sound Blaster GC7
 • 1x kabel USB-C do USB-A
 • 1x przewód optyczny
 • 1x kabel AUX z wtykiem 3,5 mm

GWARANCJA

2-letnia ograniczona gwarancja na sprzęt

W zestawie znajdujemy SOUND BLASTER GC7,  kabel USC-C do USB-A, 1 przewód optyczny, 1 kabel AUX ze stykiem 3,5 mm. GC7 jest niewielkiego rozmiaru, jest również lekki. Wykonany został prawie w całości w kolorze czarnym – poza oznaczeniami pokręteł bo te dookoła okala pomarańczowy pasek. Pomarańczowe są również oznaczenia VOL-, VOL+, GAME oraz VOICE.

14
Od spodu GC7 został wyposażony w dwie długie antypoślizgowe gumki, które niestety ale za każdym dotknięciem powierzchni zbierają wszystkie drobinki kurzu i okruszki.

7

Boki urządzenia nie zostały wyposażone w żadne funkcje.

15

4

Przód urządzenia wyposażony został w 4 diody. Nieco bardziej w prawo znajdujemy wejście dla mikrofonu i słuchawek.

6
Tył urządzenia:

5

Urządzenie prezentuje się bardzo ładnie i nie będzie zajmować dużo miejsca. Moja ocena wizualna wzrasta zaraz po podłączeniu go do zasilania bowiem wtedy SOUND BLASTER GC7 podświetla się emanując pięknymi kolorami. Muszę przyznać, że wygląda to wyjątkowo i niepowtarzalnie – z pewnością sprzęt ten powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego wytrawnego gracza.

Jeśli przyjrzycie się karcie dźwiękowej ze strony bocznej – zauważycie, że została wykonana w sposób podobny do klawiatur – jest nachylona w dół. Dzięki temu korzystanie z niej jest wygodne i nie musimy wykonywać dalekich ruchów dłonią.

20
SOUND BLASTER GC7 to nic innego jak stereofoniczny przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz USB GAME STREAMING ze wzmacniaczem HP Amp AKM AK4377AECB.

Przetworniki w sprzęcie domowym są znane już od czasów płyt CD, które wszyscy pamiętamy. Większego znaczenia nabrały wraz z rozwojem innych cyfrowych źródeł dźwięku. Najlepsze parametry zapewnia połączenie USB, na które kiedyś rzadko kiedy ktoś mógł sobie pozwolić – dziś na szczęście jest inaczej.

Testowane urządzenie posiada dwa procesory DSP- Sound Core3D oraz DSP SXFI. Dodatkowo karta dźwiękowa ma wbudowany przedwzmacniacz słuchawkowy, który może napędzać wysokiej jakości słuchawki (do impedancji 300Ω). Został wyposażony w intuicyjne elementy sterowania i programowalne 4 przyciski. Przyciski w łatwy sposób możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb za pomocą dedykowanemu oprogramowaniu Creative App, które jest dostępne w wersji dla Windows/ MAC OC, można je również pobrać za pomocą Google Play a także App Store. Interfejs jest przejrzysty, w języku polskim.

a

b

Oprócz możliwości skonfigurowania przycisków mamy również do dyspozycji dział ,,odtwarzanie” – w tym miejscu dostosujemy jakość audio – ustawimy interesującą nas częstotliwość, skonfigurujemy słuchawki i głośniki na 3 możliwości: stereo, 5.1 surround, 7.1 surround. Mamy również możliwość wyboru wyjścia liniowego i gniazda słuchawkowego – wtedy efekty dźwiękowe będą stosowane do dźwięku przesyłanego zarówno na wyjściu liniowym, jak i słuchawkowym.

d

 

Inne możliwości Creative App – nagrywanie – tutaj również mamy kilka możliwości zmian częstotliwości.

c

Urządzenie zapewnia poziom szumów na poziomie <-120dB – gwarantuje niższe zakłócenia i wyraziste efekty dźwiękowe. Dzięki temu urządzeniu możemy strumieniować 24 bitowe/192 khz dźwięki PCM i możemy delektować się najwyższej jakości dźwiękiem. Gwarancją najlepszej jakości dźwięku jest wyposażenie w tryb SXFI BATTLE MODE – ten sam, w który wyposażony został zestaw słuchawkowy SXFI GAMER – pisałam o nim już wcześniej ale przypomnijmy -BATTLE MODE jest to pierwszy i jedyny tryb, który umożliwia nie tylko określenie kierunku strzałów w grze ale także ich odległość. Dzięki temu trybowi będziecie w stanie precyzyjnie ustalić lokalizację wroga – co do milimetra! Skorzystanie z tego trybu dedykowane jest przede wszystkim strzelankom pierwszoosobowym. Dzięki BATTLE MODE będziecie słyszeć swoich wrogów wcześniej niż kiedykolwiek a to daje ogromną przewagę.
Jeśli chodzi o SCOUT MODE – jest to charakterystyczny tryb, który koncentruje się na wykrywaniu i wzmacnianiu odgłosów szczegółowych. Na pewno zgodzicie się ze mną, że te właśnie drobiazgi często ważą losy gry. Wyczulony na te odgłosy tryb przybliża je do naszych uszu, wykrywając nawet najmniejszy szelest przeciwnika zanim jeszcze kogokolwiek zobaczymy. Tryb ten rzeczywiście sprawdza się rewelacyjnie.

Przetwornik SOUND BLASTER GC7 przetestowałam również przy użyciu słuchawek SXFI GAMER. Bardzo podoba mi się kolorystyka oświetlenia LED obu urządzeń, jednak przy połączeniu ze słuchawkami – oświetlenie działa tylko w GC7. Wielka szkoda bo połączenie obu podświetleń wyglądałoby przepięknie. Takie połączenie oczywiście da się w praktyce uzyskać ale efektem ubocznym będą zakłócenia w słuchawkach objawiające się słyszalnym szumem. Pozwolę sobie wam pokazać jak prezentują się oba produkty, z działającymi oświetleniami:

17 16

18

Recenzja zestawu słuchawkowego SXFI GAMER dostępna do wglądu jest TUTAJ.

Tak jak w przypadku testowanych przeze mnie słuchawek SXFI GAMER – mamy możliwość skorzystać z aplikacji SXFI App. Wystarczy w łatwy sposób pobrać ją ze Sklepu Play bądź App Store. Następnie należy się zarejestrować np. za pomocą konta Google. W dalszej kolejności akceptujemy wszystkie niezbędne zgody – niestety są w języku angielskim. Aplikacja wyposażona jest w nowoczesną technologię, która mapuje naszą głowę oraz uszy. Wykonane pomiary wykorzystuje w celu stworzenia profilu dźwiękowego, który jest dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dźwięki są wtedy tak przekazywane, jak gdyby docierały z wielu głośników wokół nas. Wrażenia słuchowe są na bardzo wysokim poziomie i słuchanie ulubionej muzyki staje się wielką przyjemnością! Niestety technologia sprawdza się tylko w przypadku piosenek, które są zapisane na naszym urządzeniu. Nie działa podczas strumieniowego przesyłania muzyki z popularnych serwisów.

Creative stworzył urządzenie proste w obsłudze na tyle, że można korzystać z niego bez odrywania wzroku od ekranu monitora. Karta dźwiękowa jest zatem intuicyjna a kontrola nad nią nie sprawia żadnych trudności. Za pomocą jednego dotknięcia palcem jesteśmy w stanie sterować zaprogramowanymi do naszych potrzeb przyciskami a obroty pokrętłami wykonujemy niemal automatycznie. Cel więc został osiągnięty – dostęp do ustawień karty, GAMEVOICE MIX, efekty Surround, komunikacja głosowa, regulacja tonów wysokich i niskich, wygodny obrót pokrętłami – jest w zasięgu ręki.

Karta dźwiękowa GC7 poprawia jakość dźwięku między innymi w laptopach, PC, Mac, odtwarzaczach MP3, w urządzeniach mobilnych, PS4, PS5, XBox czy chociażby Nintendo Switch. Odpowiednią platformę wystarczy włączyć dedykowanym z tyłu przełącznikiem – do wyboru mamy: MOBILE, CONSOLE, PC. O każdym wyborze informuje nas kolorowe oświetlenie LED.

SOUNDBLASTER GC7 jest dostępny w cenie 689,00 zł

Zestaw słuchawkowy SXFI GAMER dostępny jest w cenie 589,00zł

 ocena9

wujekpolecagra

 

Sprzęt do testów dostarczył:

logo creative