Zestaw dla urządzeń przenośnych – Kingston microSDHC/SDXC – test

Praktycznie każdy z nas korzysta z kart microSD czy w telefonie, czy w aparacie. Na rynku jest bardzo dużo kart tego typu, mogłoby się więc wydawać, że poza zwiększaniem pojemności i prędkości nic nowego tu nie zobaczymy. Znany producent kart pamięci Kingston przygotował jednak coś wyjątkowego. Zestaw dla urządzeń mobilnych bo o nim mowa wyróżnia to, że poza adapterem SD w zestawie znajdziemy jeszcze adapter USB. Zapraszam do testu.

Kingston_zestaw_mobilny_2

Zawartość opakowania

– Kingston microSDHC/SDXC 16 GB klasy 10 UHS-I
– adapter SD
– adapter USB

Specyfikacja

– Pojemności: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB
– Klasa szybkości: klasa 10 UHS-I: minimalna szybkość przesyłania danych 10 MB/s
– Wymiary karty microSDHC: 11mm x 15mm x 1mm
– Wymiary adaptera SD: 24mm x 32mm x 2.1mm
– Wymiary adaptera USB: 24,99 mm x 12,14 mm x 2,64 mm
– Temperatura pracy karty: -25°C do 85°C
– Temperatura przechowywania karty: -40°C do 85°C
– Temperatura pracy czytnika USB: 0°C do 60°C
-Temperatura przechowywania czytnika USB: -40°C do 85°C

Zgodna: z systemami obsługującymi USB, Windows® 8.1, Windows 8, Windows 7 (SP1) (bez obsługi funkcji ReadyBoost™), Windows Vista (bez obsługi funkcji ReadyBoost), Mac OS X V.10.6.X lub nowszy, Linux v.2.6.x lub nowszy

Kingston_zestaw_mobilny_3

Opis

W tekturowym blistrze, w czarno-czerwonej kolorystyce Kingstona znajdziemy nasz zestaw dla urządzeń mobilnych. Po rozcięciu opakowania wyjmujemy plastikowe etui, którego możemy używać do przechowywania zestawu.

Wewnątrz znajduje się karta microSD, adapter SD i adapter USB. Do testów otrzymaliśmy wersję 16 GB, jednak są dostępne także inne wielkości. Karta jest klasy 10 UHS-I, czyli według producenta minimalna szybkość transferu danych wynosi 10 MB/s.

Kingston_zestaw_mobilny_4

Adapter SD standardowo posiada przełącznik „tylko do odczytu” i nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Adapter USB jest niewielkich rozmiarów i został bardzo starannie wykonany. Karta wchodzi w niego na sztywno i nie ma ryzyka, że sama z niego wypadnie. Adapter ma przywiązany sznureczek, dzięki któremu możemy przypiąć go np. do kluczy i zawsze mieć przy sobie.

Kingston_zestaw_mobilny_5

Kartę microSD najczęściej kupujemy po to, by rozszerzyć pamięć naszego telefonu lub tabletu. Dzięki adapterowi SD możemy ją także zastosować w aparatach wyposażonych w slot kart SD, oraz wszelkiej maści innych urządzeniach poczynając od laptopów, po rzutniki, transmitery, a nawet radia samochodowe.

Dzięki adapterowi USB uzyskujemy bardzo małych rozmiarów pendriva, którego zawsze możemy mieć przy sobie. Pozwala on też na zgrywanie danych z telefonu do komputera i odwrotnie bez potrzeby używania kabla USB. Po prostu wyjmujemy kartę z telefonu, wkładamy w adapter i podłączamy do komputera.

Wyniki testów

Omówiliśmy zastosowanie karty, a teraz przejdźmy do testów prędkości transferu danych jaki oferuje karta.

Test wykonany został dwoma programami: AS SSD Benchmark i Cristal Disk Mark.

Do testów wykorzystaliśmy laptopa, komputer stacjonarny, którego specyfikacja znajdzie się poniżej, adapter SD, adapter USB, oraz czytnik kart Kingston USB 3.0.

platforma_testowa
Wyniki uzyskane w programie Cristal Disk Mark

1. Przy użyciu adaptera USB – odczyt 20,10 MB/s, zapis 14,60 MB/s
2. Przy użyciu adaptera SD – odczyt 20,14 MB/s, zapis 13,45 MB/s
3. Przy użyciu laptopa z portem USB 2.0 i czytnika Kingston USB 3.0 – odczyt 35,34 MB/s, zapis 16,88 MB/s
4. Przy użyciu komputera stacjonarnego z portem USB 3.0 i czytnika Kingston USB 3.0 – odczyt 91,96 MB/s, zapis 14,31 MB/s

Wyniki uzyskane w programie AS SSD Benchmark

1. Przy użyciu adaptera USB – odczyt 19,22 MB/s, zapis 9,80 MB/s
2. Przy użyciu adaptera SD – odczyt 19,12 MB/s, zapis 9,52 MB/s
3. Przy użyciu laptopa z portem USB 2.0 i czytnika Kingston USB 3.0 – odczyt 32,53 MB/s, zapis 9,56 MB/s
4. Przy użyciu komputera stacjonarnego z portem USB 3.0 i czytnika Kingston USB 3.0 – odczyt 87,61 MB/s, zapis 9,73 MB/s

Jak widać w przypadku zapisu danych wyniki w pierwszym programie oscylowały w granicach  13 – 16 MB/s. W drugim programie rozrzut był dużo niższy i wszystkie wyniki wynosiły około 9,6 MB/s. W przypadku odczytu wszystko zależy od tego przy pomocy czego go dokonujemy. Dołączone do zestawu adaptery wyraźnie nie grzeszą prędkością, odczyt w obu programach mieścił się w widełkach 19 – 20 MB/s. Za to po podłączeniu czytnika kart prędkość ta wzrosła do 32 – 35 MB/s. Widać tu przewagę czytnika kart nad adapterami. Jednak prawdziwe możliwości odczytu z karty pokazuje podłączenie jej za pomocą czytnika kart pod port USB 3.0, możemy wtedy osiągnąć ponad 90 MB/s.

Sprawdziłem kartę w telefonie Samsung Galaxy S4 i sprawowała się bez zarzutu. Bez problemu radziła sobie z kręceniem filmu w Full HD. Dla pewności sprawdziłem to także przy pomocy Canona 6D i tutaj także bez problemu można nagrywać filmy w formacie Full HD wszystko działa płynnie. Zadyszki dostała jedynie przy zdjęciach seryjnych, jednak nie do tego jest ona przeznaczona.

Podsumowanie

Zestaw dla urządzeń przenośnych Kingstona to bardzo atrakcyjna propozycja dla kogoś, kto zamierza kupić nową kartę microSD. W zestawie dostajemy bowiem dwa adaptery, które znacznie rozszerzają możliwości zastosowania karty i ułatwiają korzystanie z niej. Sama karta to solidny produkt, osiąga prędkości zadeklarowane przez producenta, a dodatkową zaletą jest wieczysta gwarancja, którą zapewnia producent.

Cena
Od 30 zł
Nasza ocena

ocena10
wujekpoleca
Sprzęt do testów dostarczył
Kingston