Filmowanie 4K? Karta Kingston SD klasa prędkości U3 – test

Kingston wprowadził na rynek serię kart pamięci SD przeznaczonych dla urządzeń wymagających zapisu dużej ilości danych w krótkim czasie. Mowa oczywiście o kamerach, czy aparatach robiących szybkie serie zdjęć, czy też nagrywających filmy w rozdzielczości 4K. Sprawdźmy jak wydajna jest nowa seria kart Kingstona.

Specyfikacja

– Pojemnosci: 32GB, 64GB, 128GB, 256GB
– Osiagi: up to 90MB/s read and 80MB/s write, Ultra High-Speed Class 3 (UHS-I U3)
– Zgodnosc z urzadzeniami:
SDHC i SDXC; brak kompatybilnosci z urzadzeniami/czytnikami z obsługa standardowego formatu SD; karty SDXC nie sa zgodne z urzadzeniami/czytnikami z obsługa standardu SDHC
– Bezpieczenstwo: wbudowany przełącznik ochrony przed zapisem zapobiega przypadkowej utracie danych
– System plików: FAT32 (SDHC 32GB) exFAT (SDXC 64GB, 128GB, 256GB)
– Wydajność: odczyt do 90 MB/s, zapis do 80 MB/s, UHS-I klasa prędkości 3 (U3)
– Gwarancja: wieczysta gwarancja i bezpłatna pomoc techniczna
– Wymiary: 24mm x 32mm x 2,1mm
– Temperatury przechowywania od : -40ºC do 85ºC
– Temperatury pracy od : -25ºC do 85ºC
– Napiecie: 3,3v

KingstonSD_U3_SD_2

Opis

Karta jest standardowo zapakowana w tekturowy blister z osadzonym w środku plastikowym, przeźroczystym pojemnikiem na kartę. Karta z wierzchu wyróżnia się brązowym kolorem nalepki lekko wpadającym w bordo.

KingstonSD_U3_SD_3

Karta posiada przełącznik tylko do odczytu.

Klasa prędkości karty to UHS-I 3 w skrócie U3, oznacza to, że oferuje odczyt do 90 MB/s i zapis do 80 MB/s. Powinno to gwarantować płynne zapisywanie filmów w rozdzielczości 4K.

KingstonSD_U3_SD_4

W swojej ofercie producent daje nam do wyboru karty o pojemnościach: 32GB, 64GB, 128GB, 256GB. Do testów otrzymaliśmy wersję 32GB.

Platforma testowa

Do testów wykorzystaliśmy czytnik kart Kingston USB 3.0 High-Speed Media Reader, aparat Canon 6D, aparat Canon 100D oraz aparat Panasonic Lumix DMC-GH4. Czytnik został podłączony do komputera stacjonarnego, specyfikacja poniżej.

platforma_testowa
Wyniki testów

W celu przetestowania karty w czytniku wykorzystaliśmy programy AS SSD Benchmark i Cristal Disk Mark.

Poniżej wyniki uzyskane w AS SSD Benchmark
– odczyt: 92,45 MB/s
– zapis: 77,82 MB/s

Poniżej wyniki uzyskane w Cristal Disk Mark
– odczyt: 97,17 MB/s
– zapis: 82,73 MB/s

Jak widać producent nie rzuca słów na wiatr i karta faktycznie osiąga deklarowane prędkości, a nawet je lekko przekracza.

Powyższe wyniki wskazują, że zgrywanie danych z karty bądź nagrywanie na niej przy wykorzystaniu komputera z USB 3.0 jest bardzo szybkie. Jednak ważniejsze jest to jak karta współpracuje z aparatami.

Zacznę od Canona 100D – jest to najmniejsza lustrzanka świata, przeznaczona raczej dla amatorów, wydawałoby się więc, że wystarczy jej karta pamięci klasy 10 wystarczająca do nagrywania filmów Full HD. Testowana przez nas karta bez problemu radziła sobie z nagrywaniem filmów w tej rozdzielczości. Jednak większym wyzwaniem okazują się zdjęcia seryjne. Canon 100D wykonuje je z prędkością 4 klatek na sekundę. Przy matrycy 18 Mpix zdjęcie w formacie JPG zajmuje 5 – 7 MB, co łącznie daje maksymalnie około 30 MB/s i nie jest wyzwaniem dla karty. Sytuacja zmienia się, gdy robimy zdjęcia w formacie RAW, które średnio zajmuje 20 MB, a jeśli dodamy do tego kopię w formacie JPG, mamy około 25MB na jedno zdjęcie. Razem daje to 100MB/s i przekracza to możliwości zapisu karty.
Testy wykazały, że zapis serii zdjęć odbywa się z pełną prędkością, jak to możliwe? Chodzi o to, że aparat jest w stanie z pełną prędkością 4 klatek na sekundę wykonać tylko 6 zdjęć, następnie zwalnia, dzięki temu karta nadąża.

Przejdźmy do Canona 6D – jest to profesjonalna lustrzanka pełnoklatkowa. Podobnie jak Canon 100D pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD i tak samo jak w przypadku 100D Kingston U3 nie miał problemu z płynnym zapisywaniem filmów. Zdjęcia seryjne w tym przypadku to pliki RAW o rozmiarze około 25 MB + kopia w JPG średnio 6 MB, co łącznie daje 31 MB/s. Canon 6D wykonuje zdjęcia seryjne z prędkością 4,5 klatki na sekundę. Łączny zapis danych powinien więc wynieść 139,5 MB/s. Jaki wynik? Karta dała sobie radę, podobnie jak w 100D aparat ma ograniczenia i seria zdjęć z pełną prędkością kończy się po około 9 zdjęciach, dzięki temu karta w połączeniu z buforem aparatu zapewnia odpowiednią prędkość zapisu danych.

Na koniec zostawiłem filmowanie w 4K. Do tego celu wykorzystałem bezlusterkowy aparat Panasonic Lumix DMC-GH4. Karta bez problemu radziła sobie z nagrywanymi przez niego filmami.

KingstonSD_U3_SD_5

Podsumowanie

Kingston SD U3 32 GB to bardzo szybka karta przeznaczona do profesjonalnych zastosowań. Sprawdzi się w każdym sprzęcie wymagającym dużej prędkości przesyłu danych (zwłaszcza zapisywania). Podczas testów sprawowała się wyśmienicie. Dodatkowym atutem w przypadku Kingstona jest oczywiście wieczysta gwarancja jaką objęta jest karta.

Cena
Od 93 zł
Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

Kingston