TP-Link Archer C2600 – mocny router przyjazny dla domu

TP-Link cały czas zwiększa szybkości swoich routerów. Tym razem do testów trafił model Archer C2600, który na dwóch częstotliwościach pracy osiąga maksymalnie 800 Mb/s (2,4 GHz) i 1733 Mb/s (5 GHz). Łącznie daje to imponujący wynik, a producent ma w zanadrzu jeszcze szybsze modele. Archer C2600 przeznaczony jest do domowego użytku, w związku z czym konfiguracja powinna być szybka i prosta. Zapraszam do lektury.

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s,
1 port WAN 10/100/1000Mb/s,
2 porty USB 3.0
Przyciski Wyłącznik sieci bezprzewodowej
Wyłącznik
Wyłącznik diod
WPS
Reset
Antena 4 odłączalne anteny
Zasilanie 12V/4A
Wymiary (S x G x W) 263,8 X 197,8 X 37,3mm (10,4 X 7,8 X 1,5 cali)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: Do 1733Mb/s
2,4GHz: Do 800Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz:
11a 6Mb/s: -91dBm
11a 54Mb/s: -73dBm
11ac HT20: -66dBm
11ac HT40: -67dBm
11ac HT80: -58dBm
2,4GHz
11g 54M: -76dBm
11n HT20: -73dBm
11n HT40: -71dBm
Funkcje transmisji bezprzewodowej Wyłącznik transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
Moc transmisji CE:
<20dBm(2,4GHz)
<23dBm(5GHz)
FCC:
<30dBm
Funkcja Guest Network Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service WMM, Bandwidth Control
Listy kontroli dostępu Kontrola rodzicielska, zarządzanie lokalne, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP/L2TP/Kabel BigPond
Zarządzanie Zarządzanie dostępem
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, klient, lista klientów DHCP
Rezerwacja adresów
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Protokoły IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Samba/Serwer FTP/Serwer mediów/Serwer druku

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU

  • Router TP-Link Archer C2600
  • Cztery anteny
  • Przewód transmisji danych RJ-45
  • Zasilacz
  • Instrukcja szybkiej instalacji w języku polskim i angielskim

TP-LINK_Archer_C2600_2

TP-Link Archer C2600 nie należy do małych routerów. Wyposażone w cztery anteny urządzenie zajmie na naszym biurku całkiem sporo miejsca. W zamian oferuje wydajność, dużą siłę sygnału i prostotę obsługi.

TP-LINK_Archer_C2600_5

Router wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa. Jest koloru czarnego, górny panel podzielony został na dwie części. Przednia jest błyszcząca i gładka, tylna matowa i pokryta siatką otworów wentylacyjnych. Pośrodku znajduje się chromowany klikalny pasek z białą diodą na końcu, który po kliknięciu gasi, bądź włącza diody informacyjne.

TP-LINK_Archer_C2600_14

Nad paskiem znajduje się podłużne wgłębienie, w którym umieszczono diody informujące o statusie. Dzięki nim w łatwy sposób sprawdzimy stan sieci i urządzenia podłączone do gniazd USB.

TP-LINK_Archer_C2600_8

Od spodu router w całości pokryty jest otworami wentylacyjnymi.

TP-LINK_Archer_C2600_7

TP-LINK_Archer_C2600_10

Na tylnym panelu znajdziemy cztery gniazda mocujące anteny, cztery porty LAN, port Internet, gniazdo zasilania i przycisk ON/OFF. Porty są pozbawione diod, TP-Link w ostatnich modelach zrezygnował z ich umieszczania.

TP-LINK_Archer_C2600_6

TP-LINK_Archer_C2600_9

Lewa strona routera nie została w żaden sposób wykorzystana. Po prawej stronie znajdziemy dwa porty USB 3.0, włącznik sieci WiFi, przycisk WPS, oraz reset, którym możemy zrestartować router, bądź przywrócić jego ustawienia fabryczne.

Poza routerem w pudełku znajdziemy zasilacz, przewód RJ-45, anteny i instrukcję szybkiej instalacji.

TP-LINK_Archer_C2600_3

Żeby rozpocząć pracę z Archerem C2600 trzeba przykręcić anteny i podłączyć go do zasilania. Po wykonaniu tych czynności możemy skonfigurować naszą sieć. Do wyboru mamy konfigurację przewodową lub bezprzewodową.

TP-LINK_Archer_C2600_4

W pierwszym przypadku podłączamy przewód do routera i komputera, następnie w przeglądarce wpisujemy adres 192.168.0.1. Przejdziemy do panelu administracyjnego urządzenia.

W przypadku konfiguracji bezprzewodowej należy połączyć się z siecią WiFi, której kod SSID i hasło znajdziemy na naklejce umieszczonej pod routerem. Połączenia możemy dokonać za pomocą komputera lub smartfona.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_1

TP-LINK_Archer_C2600_screen_2

Po zalogowaniu się do panelu admina pojawi się ekran z prośbą o zmianę danych logowania na nowe. Po zapisaniu nowych danych przejdziemy do ekranu Quick Setup, na którym możemy w pięciu krokach skonfigurować nasz router. Szósty krok pozwala na przetestowanie połączenia internetowego.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_3

W pierwszym kroku ustawiamy strefę czasową.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_4

W drugim kroku wybieramy typ połączenia internetowego, z którego korzystamy. Jeśli mamy wątpliwości jaki typ ustawić, możemy użyć autodetekcji połączenia.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_5

Trzeci krok pozwala sklonować adres MAC naszego komputera, jeśli sieć internetowa jest przypisana po tym adresie.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_6

Czwarty krok to ustawienie identyfikatorów SSID i haseł dla naszych sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz. Mamy też możliwość ich włączenia bądź nie, oraz ukrycia.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_7

Piąty krok to podsumowanie, w którym możemy obejrzeć wszystkie wprowadzone we wcześniejszych krokach ustawienia. Jeśli wszystko się zgadza klikamy zapisz i nasza sieć jest gotowa do użycia.

Jak widać konfiguracja jest bardzo prosta i możemy jej dokonać błyskawicznie.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_8

Po skonfigurowaniu sieci naszym startowym ekranem będzie zakładka Basic. Znajdziemy w niej sześć podzakładek. Pierwsza to mapa sieci, na której sprawdzimy status połączenia internetowego, liczbę podłączonych urządzeń, oraz status naszych sieci WiFi.

Zakładka Internet pozwala ustawić typ połączenia internetowego i sklonować adres MAC.

W zakładce Wireless znajdziemy ustawienia naszych sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz.

Zakładka Guest Network pozwala na prostą konfigurację sieci gości.

W zakładce USB Settings ustawimy opcje udostępniania folderów z podłączonego do routera dysku czy pendriva, oraz włączymy serwer wydruku podłączonej do routera drukarki.

W ostatniej zakładce Parental Controls zabezpieczymy naszą sieć przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci.

I na tym moglibyśmy zakończyć, jednak Archer C2600 ma jeszcze zakładkę z zaawansowaną konfiguracją. Tutaj znajdziemy jedenaście podzakładek. Już na podstawowym ekranie Status, mamy dużo więcej informacji. Są tutaj szczegóły połączenia internetowego, sieci bezprzewodowych i sieci gości, połączenia przewodowego z routerem, urządzeń USB, a także obciążenie procesora i zużycie pamięci. Na samym dole znajdziemy listy połączonych przewodowo i bezprzewodowo urządzeń.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_9

W zakładce Network poza konfiguracją połączenia internetowego dostępne są ustawienia sieci LAN, IPTV, serwera DHCP, dynamiczne DNS i zaawansowanego routingu.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_10

W zakładce Wireless podobnie jak w przypadku Basic znajdziemy ustawienia sieci bezprzewodowych, tyle że tutaj dodatkowo mamy możliwość wybrania metody szyfrowania, trybu działania sieci, częstotliwości, czy siły sygnału.

Do tego ustawimy PIN dla WPS i sprawdzimy statystyki.

Zakładka Guest Network także wzbogaciła się o możliwość włączenia szyfrowania.

W zaawansowanych ustawieniach dostajemy dostęp do QoS, zarządzanie firewallem i ochroną przed atakami DOS, kontrolę dostępu, filtrowania adresów IP i MAC, forwardowania NAT i konfiguracji połączenia w standardzie IPv6.

Ilość dostępnych opcji i ustawień jest mnoga i powinna zadowolić nawet wymagających użytkowników.

Dzięki aplikacji TP-Link Tether możemy konfigurować sieć i zarządzać nią za pomocą naszego smartfona. Aplikację znajdziemy w sklepie, po jej zainstalowaniu należy połączyć się z siecią WiFi i włączyć Tether. Po włączeniu aplikacji ukaże nam się lista dostępnych urządzeń, z której wybieramy nasz router.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_tether_1

Po wybraniu routera przejdziemy do ekranu logowania – podobnie jak podczas wchodzenia przez przeglądarkę. Po zalogowaniu ukaże się ekran główny z mapą sieci. Od razu widzimy wszystkie urządzenia aktualnie podłączone do naszego routera. Klikając w dane urządzenie otrzymamy informację o typie połączenia, adresie MAC tego urządzenia, adresie IP jaki został mu przypisany oraz mamy możliwość zablokowania go.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_tether_2

Na dole ekranu mamy możliwość przełączania się pomiędzy mapą sieci, a zarządzaniem.

TP-LINK_Archer_C2600_screen_tether_3

Na ekranie zarządzania możemy konfigurować, włączać i wyłączać sieci bezprzewodowe, ustawiać sieć dla gości, sterować oświetleniem routera – włączać/wyłączać, bądź ustawiać tryb nocny. Do dyspozycji mamy też kontrolę rodzicielską, listę zablokowanych klientów, konfigurację połączenia internetowego, opcje systemowe (restart, przywrócenie ustawień fabrycznych) oraz udostępnianie hasła dla sieci WiFi.

Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, daje nam możliwość szybkiego i łatwego zarządzania całą siecią. Nie potrzebujemy nawet komputera.

TP-LINK_Archer_C2600_11

TP-Link Archer C2600 nie przycina się, działa szybko i podczas testów nie było z nim żadnych problemów. Nie udało mi się też jakoś znacznie go obciążyć, posiada spory zapas mocy przerobowych. Niewątpliwie jest to zasługa wydajnego dwurdzeniowego procesora o częstotliwości taktowania 1,4 GHz, który jest wspierany przez 512 MB pamięci operacyjnej.

Router wyposażony został w technologię Multi-User MIMO, dzięki której może obsługiwać wiele urządzeń w sieci jednocześnie z pełną prędkością przesyłu danych.

Archer C2600 używa technologii 4-Stream (zastosowanie czterech anten) do zwiększenia przepustowości sieci bezprzewodowej, co pozwala na osiągnięcie prędkości 800Mb/s w paśmie 2,4GHz i 1733Mb/s w paśmie 5GHz. Łączna prędkość sieci bezprzewodowej to 2,53Gb/s.

Oczywiście mowa tutaj o warunkach idealnych, których nie mamy szans uzyskać wśród otaczających nas zakłóceń i fal radiowych. W czasie testów w odległości 15 metrów od urządzenia na paśmie 2,4 GHz udało się uzyskać prędkości oscylujące w granicach 200 Mb/s, znacznie lepiej pod tym względem prezentuje się pasmo 5 GHz, które w tej samej odległości oferuje transfer na poziomie 600 Mb/s. Wyniki są imponujące, łącznie udało się osiągnąć około 800 Mb/s.

TP-LINK_Archer_C2600_13

Na bardzo dobrym poziomie utrzymuje się siła sygnału. Zastosowanie czterech anten niewątpliwie przekłada się na siłę sygnału. W jednorodzinnym domu router ma wystarczającą siłę sygnału do komfortowego korzystania z sieci w każdym jego zakamarku. Możemy także wyjść na zewnątrz i korzystać z internetu przed naszym domem. Jeśli mieszkamy w bloku, spokojnie możemy posiłkować się własną siecią podczas odwiedzin u sąsiada.

Router mimo obciążenia nie grzeje się, przemyślany system chłodzenia zastosowany w obudowie sprawdza się doskonale.

TP-LINK_Archer_C2600_12

Podsumowanie

TP-Link Archer C2600 to bardzo dobrze wykonany, wydajny i szybki router. Jest bardzo prosty w konfiguracji, a jednocześnie zapewnia mnogość ustawień zaawansowanych. Program Tether sprawia, że nie musimy posiadać komputera żeby skonfigurować, czy zarządzać naszą domową siecią. TP-Link kolejny raz udowadnia, że zna się na tym co robi, a jego produkty są coraz lepsze.

Cena
Od 777 zł
Nasza ocena

ocena10wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył