Test D Link AQUILA PRO AI

Dziś kolejny z produktów cenionego producenta sprzętów sieciowych D-Link a mowa o AQUILA PRO AI. Zapraszam do lektury recenzji.

Urządzenie dotarło w średniej wielkości opakowaniu:

Aquila PRO  AI AX3000 Mesh M30 to bardzo ciekawa konstrukcja bowiem router po otwarciu pudełka przyciąga naszą uwagę, prezentując nowoczesny design o unikalnym kształcie.

W pudełku oprócz samego routera znajdujemy zasilacz oraz kabel ethernetowy oraz dokumentację.

Analizując bliżej testowany produkt zauważamy logo producenta umieszczone w górnej części a za nim znajduje się otwór wentylacyjny.

Od frontu możemy zaobserwować dość sporych rozmiarów podłużną diodę, która informuje o aktualnym statusie urządzenia.

Spód standardowo dla produktów D-Linka wyposażony jest w tabliczkę znamieniową oraz uchwyt do montażu routera.

Tylna część routera została wyposażona w cztery porty ethernetowe, 1 WAN wyróżniony kolorem żółtym oraz 3 LAN, oczywiście wszystkie w standardzie gigabitowym. Oprócz wejść ethernetowych możemy znaleźć przycisk WPS, Power, przycisk Led on/off oraz standardowy slot do przycisku resetowania urządzenia do fabrycznych ustawień.

Router AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30

  • Dual-Band AX3000 Wi-Fi 6
  • Zakrzywiona konstrukcja z zasięgiem sferycznym Wi-Fi
  • Wewnętrzne anteny 2 x 2,4 GHz, 3 x 5 GHz
  • 2.4 GHz (802.11ax 574 Mb/s), 5 GHz (802.11ax, do 2403 Mb/s)
  • Sieć Mesh, optymalizatory ruchu sieciowego i Wi-Fi na bazie algorytmów AI
  • MU-MIMO oraz OFDMA
  • Sterowanie głosowe za pomocą Google/Alexa
  • Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej WPA3
  • Łatwa konfiguracja i bezpłatne zarządzanie aplikacjami przez asystenta AI
  • Wyprodukowano na Tajwanie

Konfiguracja:

D-Link dla swojego produktu przygotował aplikację Aquila PRO AI, z której my skorzystaliśmy do skonfigurowania naszego urządzenia. Oczywiście producent oferuje również możliwość konfiguracji tradycyjnej poprzez konfigurację w interfejsie przeglądarkowym. Proces konfiguracji urządzenia zajmuje dosłownie parę minut i nie wymaga od nas zbyt dużego zaangażowania, każdy z kroków jest dokładnie opisany oraz ilustrowany. Zarządzanie poprzez aplikację jest banalnie proste i ogranicza się do podstawowych ustawień takich jak ustawienie hasła dla gości czy zweryfikowania jakie aktualnie urządzenia są podłączone do naszej sieci.

Do testowanego routera jesteśmy w stanie  podłączyć nawet 128 urządzeń. Strumieniowanie 4K, gier VR, rozmów wideo a także połączeń wszystkich urządzeń inteligentnego domu nie stanowi już problemu. Cztery jednoczesne strumienie, modulacja 1024 QAM, BSS-colouring oraz MU-MIMO zapewniają najlepszą możliwą jakość połączeń w każdej chwili.

MU-MIMO zapewniają większą przepustowość wszystkim urządzeniom jednocześnie, dzięki tej technologii jesteśmy w stanie osiągać do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do sieci urządzenia bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

M30 Aquila Pro  został wyposażony w technologię OFDMA, umożliwiając tym samym transmisję dużej ilości pakietów danych do wielu urządzeń jednocześnie.

Testowany dziś model M30 Aquila Pro to ciekawa propozycja o interesującym wyglądzie z zakrzywionymi bokami, co stanowi różnicę porównując go z innymi routerami. Nietypowy kształt, z dominującą w kolorze bielą, w połączeniu z kompaktowymi wymiarami to ciekawa propozycja dla każdego, kto ceni sobie niezawodność i bezpieczeństwo. Urządzenie nie posiada anten zewnętrznych – nie potrzebujemy zatem  zbyt dużej przestrzeni na ulokowanie tego modelu. Oprócz wyglądu podstawowymi cechami w jakie został wyposażony ten router to: MU-MIMO, BSS colouring, technologia OFDMA, cztery jednoczesne strumienie, modulacja 1024 QAM, łatwa konfiguracja i zarządzanie, możliwość rozszerzenia zasięgu dodając urządzenia AQUILA PRO AI, aby zbudować inteligentną sieć Mesh, z pokryciem do 650 mkw. Polecamy.

M30 AQUILA PRO AI jest dostępny od 385,00 zł

Sprzęt do testów dostarczył producent: