Test przenośnego dysku WD My Passport Ultra z dedykowanym etui WD Grip Pack

WD My Passport Ultra to niewielkich rozmiarów dysk przenośny wyposażony w sprzętowe szyfrowanie danych i możliwość automatycznego backupu. WD przygotował także specjalne etui wraz z przewodem USB 3.0, dzięki którym możemy zabezpieczyć nasze urządzenie, a także uatrakcyjnić jego wygląd.

Specyfikacja

Pojemność: 1TB
Wymiary: wysokość: 4,35″ (110,5 mm), długość: 0,61″ (15,4 mm), szerokość: 3,23″ (82 mm)
Masa: 0,34 funta (0,16 kg)
Szybkość przesyłania danych: USB 3.0 do 5 Gb/s (maks.), USB 2.0 do 480 Mb/s (maks.)
Temperatura podczas pracy: 5°C do 35°C
Temperatura podczas przechowywania: -20°C do 65°C
Gwarancja: 3 lata

Zawartość zestawu

Przenośny dysk twardy
Kabel USB
Program WD SmartWare Pro
Skrócona instrukcja instalacji

Zawartość Grip Pack

Kolorowe etui
Płaski przewód USB 3.0

WD_My_Passport_Ultra_2

Opis

WD My Passport Ultra jest dostępny w czterech kolorach: białym, fiołkowym, szarym i niebieskim. Dysk ma niewielkie wymiary i spokojnie zmieści się w kieszeni. Jest także bardzo lekki, dzięki czemu nie odczujemy jego ciężaru przy przenoszeniu. Do testów otrzymaliśmy wersję białą.

Cała obudowa dysku wykonana została z tworzywa sztucznego. Nie sprawia wrażenia odpornej i solidnej, jednak jest lekka i bardzo dobrze spasowana. Nic nie trzeszczy i nie znajdziemy żadnych niedoróbek. Podczas pracy obudowa nie wchodzi w rezonans i zapewnia ciszę.

WD_My_Passport_Ultra_3

Od góry obudowa jest błyszcząca, co dobrze wpływa na walory estetyczne, producent umieścił z lewej strony swoje logo i nazwę modelu.

WD_My_Passport_Ultra_4

Od spodu i po bokach obudowa jest matowa. Na spodzie znajdziemy cztery antypoślizgowe stopki, nazwę dysku, oraz spełnione normy i certyfikaty.

Z przodu urządzenia znajduje się gniazdo USB 3.0, oraz jasnofioletowa dioda informująca o pracy urządzenia.

Do dysku dołączony jest przewód USB 3.0 o długości 46 cm.

Producent przygotował dodatkowe akcesoria dla dysku w postaci etui i płaskiego przewodu USB 3.0.

WD_My_Passport_Ultra_5

Etui wykonane jest z tworzywa sztucznego i zabezpiecza nasz dysk przed upadkami. Etui chroni jednak jedynie krawędzie, spód i góra urządzenia nadal jest odsłonięta.

WD_My_Passport_Ultra_7

Wraz z etui otrzymujemy płaski przewód USB 3.0 w kolorze etui. Jest on o centymetr dłuższy od przewodu USB dołączonego do dysku.

Etui jest dostępne w pięciu kolorach: niebieskim, różowym, fioletowym, szarym i granatowym.

WD My Passport wyposażony został w oprogramowanie pozwalające na szybkie sprawdzenie dysku. Nazywa się ono WD Drive Utilities. Oferuje nam cztery funkcjonalności: diagnozuj, uśpij, wymaż dysk, informacje.

WD_My_Passport_Ultra_8

Pierwsza opcja czyli diagnozuj pozwala na sprawdzenie stanu dysku w poszukiwaniu błędów i trwa kilka sekund. Druga opcja: Skanuj dysk pozwala na przeszukanie dysku pod kątem problemów wydajnościowych, czas trwania skanowania to maksymalnie dwie minuty. Trzecia opcja to pełny test dysku, sprawdza dysk pod kątem uszkodzonych sektorów i może trwać kilka godzin.

Druga opcja to uśpij, możemy tutaj ustawić czas po jakim w przypadku bezczynności dysk przejdzie w stan uśpienia.

Trzecia opcja to wymaż dysk – odpowiednik formatowania, wymazuje wszystkie dane zgromadzone na urządzeniu.

Czwarta opcja to informacje, znajdziemy tu dane na temat wersji oprogramowania, mamy także możliwość dokonania aktualizacji urządzenia jeśli jest ona dostępna, a także rejestracji urządzenia.

WD_My_Passport_Ultra_9

Drugim programem, który przygotował dla nas producent jest WD Backup. Program ten pozwala na wykonywanie backupów naszych danych, a także przywracania danych z wykonanych backupów. Warto tutaj zaznaczyć, że backupy możemy przechowywać na dysku, bądź też w chmurze dropbox. Aplikacja umożliwia także zaprogramowanie harmonogramu wykonywania tych backupów regularnie.

WD_My_Passport_Ultra_10

Trzeci program oddany nam do dyspozycji to WD Security, dzięki któremu możemy ograniczyć dostęp do dysku za pomocą hasła, a dane na dysku zostaną sprzętowo zaszyfrowane. Producent nie przewiduje możliwości odblokowania zaszyfrowanych danych po swojej stronie, jeśli więc zapomnimy hasło, utracimy nasze dane, jedyną możliwością jest wtedy sformatowanie urządzenia. Hasło zostanie usunięte podczas formatowania/wymazywania danych.

WD_My_Passport_Ultra_11

Wrażenia z użytkowania

WD My Passport Ultra jest bardzo dobrze wykonany. Materiały są świetnej jakości, a wszystkie części zostały dobrze spasowane. Gumowe stopki dobrze spełniają swoją rolę i trzymają urządzenie w jednym miejscu. Na plus możemy zaliczyć dedykowane etui, które poza atrakcyjnym wyglądem pozwala na zabezpieczenie dysku przed upadkami.

Dołączone oprogramowanie WD Drive Utilities pozwala na szybkie wykrywanie problemów z pracą urządzenia, regulację czasu uśpienia, a także na wymazywanie danych. WD Backup to świetne narzędzie do szybkiego backupowania naszych danych. Opcja przechowywania backupu w chmurze gwarantuje nam bezpieczeństwo naszych danych. Z kolei WD security pozwala na zabezpieczenie naszych danych przed nieautoryzowanym dostępem. Sprzętowe szyfrowanie zapewnia nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

A jak szybki jest WD My Passport Ultra? Poniżej wyniki testów wydajnościowych.

Testy wykonane zostały za pomocą AS SSD Benchmark, Crystal Disk Mark oraz Atto Disk Benchmark.

AS SSD Benchmark

Odczyt Zapis
Seq 109,96 MB/s 100,94 MB/s
Acc Time 15,840 ms 9,674 ms

Crystal Disk Mark

Odczyt Zapis
Seq 114,7 MB/s 114 MB/s
512K 42,59 MB/s 60,61 MB/s

ATTO Disk Benchmark

Odczyt Zapis
32KB 111,077 MB/s 110,809 MB/s
512K 112,750 MB/s 113,728 MB/s
8192K 113,985 MB/s 114,227 MB/s

Wydajność dysku jest całkiem dobra, może nie należy do najszybszych, ale też niewiele mu brakuje. Oferuje odczyt na poziomie 110 MB/s i zapis na poziomie 113 MB/s. Czasy dostępu do danych są bardzo dobre zarówno w przypadku odczytu, jak i zapisu.

Podczas testów dysk nie nagrzewał się, praca urządzenia jest cicha, to że działa możemy stwierdzić dzięki świecącej diodzie, lub przykładając do niego dłoń. Po dotknięciu czujemy wibracje pracującego dysku.

WD_My_Passport_Ultra_6

Podsumowanie

WD My Passport Ultra 1 TB to bardzo dobry dysk przenośny, jest świetnie wykonany i ma niewielkie rozmiary. Oferuje bardzo dobrą wydajność, a dodatkowym atutem jest dołączone oprogramowanie. Uzupełnieniem dysku jest dedykowane etui, które na pewno przypadnie do gustu płci pięknej.

Cena
Od 270 zł
Cena Grip Pack
Od 79 zł

Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

wd_logo