Plextor M8V 512 GB – test dysku SSD

Seria ekonomicznych dysków Plextor M8V przeznaczona jest dla mniej wymagających użytkowników, którzy chcą zastąpić swoje tradycyjne dyski HDD znacznie szybszym urządzeniem. Dysk można podłączyć zarówno do laptopa jak i komputera stacjonarnego. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

 • Prędkość odczytu sekwencyjnego (MB/s) Do 560
 • Prędkość zapisu sekwencyjnego (MB/s) Do 520
 • Prędkość odczytu losowego (IOPS) Do 82,000
 • Prędkość zapisu losowego (IOPS) Do Bis 81,000
 • Dostępne pojemności: 128, 256, 512 GB
 • Zasilanie 5V / 2.0A (Max.)
 • Temperatura 0°C ~ 70°C / 32°F ~ 158°F (Operating)
 • Wstrząsy 1500G (Max.) , at 1 msec half-sine
 • MTBF >1,500,000 Hours
 • Wytrzymałość (TBW) 280
 • Gwarancja 3 lata

Zawartość opakowania

 • Plextor M8V 512 GB
 • Instrukcja szybkiej instalacji

Plextor_M8V_2

Dysk Plextor M8V 512 GB zapakowany jest małe tekturowe opakowanie, wewnątrz znajdziemy nasze urządzenie umieszczone w plastikowej wytłoczce. Do dysku nie dołączono żadnych akcesoriów, poza nim w pudełku znajduje się jeszcze instrukcja szybkiego startu, opisująca w punktach jak prawidłowo zamontować dysk w komputerze PC bądź laptopie.

Plextor_M8V_3

Dysk ma kolor srebrny, jego obudowa wykonana została z aluminium. Na górnej powierzchni producent umieścił swoje logo.

Plextor_M8V_4

Od spodu znajdziemy informacje o modelu, pojemności, numer seryjny i certyfikaty.

Plextor_M8V_5

Z tyłu dysk posiada złącze SATA, możemy więc bez przeszkód podłączyć go do większości komputerów i laptopów.

Dysk jest cieniutki i leciutki. Jego wymiary są standardowe dla dysków 2,5″. Dzięki temu bez problemu zastąpi 2,5 – calowy dysk zamontowany w naszym laptopie. W przypadku komputera stacjonarnego także nie powinno być problemu jeśli nasza obudowa posiada miejsce na montaż 2,5 calowego dysku, jeśli nie, to trzeba dokupić zestaw montażowy.

Seria M8V wyposażona jest w wysokiej jakości kontroler i 64-warstwowe układy 3D NAND, które zapewniają prędkości odczytu / zapisu sekwencyjnego odpowiednio do 560 / 520 MB/s, a także prędkości losowego odczytu / zapisu do 82 000 / 81 000 operacji we/wy na sekundę. Ponadto seria M8V została wyposażona w mechanizm korekcji błędów LDPC oraz obsługuje unikatowe aplikacje Plextor poprawiające wydajność i zapewniające najwyższą trwałość. Seria M8V obsługuje też funkcje aparatu RAID (akcelerator macierzy dysków) i kształtowania danych (zarządzanie danymi), które zapewniają znacznie lepszą stabilność transferu danych.

Testy wydajności przeprowadziłem na komputerze PC z procesorem Core i7 4790 3,6 GHz i płytą główną ASRock Fatal1ty H97 Performance, z zainstalowanym systemem Windows 10.

Do testów posłużyłem się dwoma programami, poniżej wyniki.

1. AS SSD Benchmark

AS_SSD_Benchmark_plextor

2. Crystal Disk Mark

Crystal_Disk_Mark_plextor

Powyższe testy wykazały, że przy odczycie sekwencyjnym prędkość oscyluje w granicach 510 MB/s, natomiast tryb Q32T1 pozwala dyskowi rozpędzić się do deklarowanych przez producenta 560 MB/s – co bardzo cieszy. Najwolniej dysk radzi sobie z plikami 4K, mimo to wyniki są na całkiem przyzwoitym poziomie. Zapis sekwencyjny oscyluje w okolicach 320 – 345 MB/s. To znacznie mniej niż deklaruje producent, być może to kwestia sterowników i wyniki ulegną poprawie gdy producent przygotuje nowy firmware. Zapis plików 4K odbywa się z prędkością od 60 do 80 MB/s.

Czasy dostępu odczytu wynosi 0,034 ms, a czas dostępu przy zapisie danych 0,040 ms. To świetny wynik i producentowi należy się pochwała.

Plextor na swój produkt udziela trzyletniej gwarancji. Dodatkowo po zakupie dysku, warto odwiedzić stronę producenta i sprawdzić, czy posiadamy najnowsze oprogramowanie sprzętowe. Producent cały czas pracuje nad ulepszeniami, a pobranie i wgranie nowego firmware’u może jeszcze zwiększyć szybkość pracy dysku.

Plextor_M8V_6

Podsumowanie

Plextor M8V 512 GB to ekonomiczny dysk SSD, jego wykonanie jest solidne, a prędkości odczytu danych utrzymują się na bardzo dobrym poziomie. Słabiej wygląda prędkość zapisu, która moim zdaniem jest jeszcze do poprawienia, jednak w porównaniu do dysków HDD jest to i tak przepaść i warto w ten sprzęt zainwestować. Dodatkowym atutem dysku jest jego atrakcyjna cena.

Cena
Około 650 zł
Nasza ocena

ocena8wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

plextor-logo