Test dysku Transcend SSD230S 256GB

Dysk Transcend SSD230S to model oparty na kościach 3D NAND Flash, który korzysta z interfejsu SATA III. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

 • Wymiary: 100 mm x 69.85 mm x 6.8 mm
 • Waga: 63 g
 • Rodzaj kości: 3D NAND Flash
 • Zasilanie: 5V
 • Temperatura pracy: 0 – 70 stopni Celsjusza
 • Temperatura przechowywania: -40 – 85 stopni Celsjusza
 • Odczyt sekwencyjny: 560 MB/s
 • Zapis sekwencyjny: 520 MB/s
 • Pojemność: 256 GB

Zawartość zestawu

 • Dysk Transcend SSD230S
 • Instrukcja szybkiej instalacji
 • Karta gwarancyjna
 • Śruby montażowe

Transcend_SSD230S_2

Obudowa dysku wykonana została z aluminium, jej grubość nie przekracza 7 mm, a cała konstrukcja jest solidna i lekka. Dysk jest odporny na wstrząsy. Na górze obudowy znajdziemy logo producenta.

Transcend_SSD230S_3

Od spodu znajdziemy informacje o pojemności, numer seryjny i certyfikaty.

Transcend_SSD230S_4

Z tyłu dysk wyposażony jest w złącze SATA (interfejs SATA III), bez problemu podłączymy go zarówno do komputerów stacjonarnych jak i laptopów. Jego wymiary są standardowe dla dysków 2,5″. Dzięki temu bez problemu zastąpi 2,5 – calowy dysk zamontowany w naszym laptopie.

Transcend_SSD230S_5

Transcend SSD230S obsługuje technologię TRIM, która zapewnia dużą szybkość zapisu dzięki usuwaniu z wyprzedzeniem niepotrzebnych danych. Gdy trzeba zapisać nowe dane, wszystko jest gotowe i cała operacja odbywa się błyskawicznie. Funkcja NCQ (Native Command Queuing) zmienia w locie kolejność poleceń w celu zoptymalizowania dostępu do dysku SSD. Owocuje to dodatkowym wzrostem wydajności odczytu i zapisu danych. Z kolei technologia S.M.A.R.T. monitoruje status dysku.

Transcend_SSD230S_6

Transcend SSD230S wyposażono także w funkcję DevSleep, która pozwala na uśpienie dysku jeśli nie jest on wykorzystywany. Wydłuża to żywotność urządzenia, oraz zmniejsza zużycie prądu.

Testy wydajności przeprowadziłem na komputerze PC z procesorem Core i7 4790 3,6 GHz i płytą główną ASRock Fatal1ty H97 Performance, z zainstalowanym systemem Windows 10.

Do testów posłużyłem się dwoma programami, poniżej wyniki.

1. AS SSD Benchmark

Transcend_SSD230S_ASSSD

2. Crystal Disk Mark 6

Transcend_SSD230S_crystal

Producent deklaruje, że maksymalne szybkości sekwencyjnego transferu danych wynoszą do 560 MB/s odczytu i do 520 MB/s zapisu. Faktycznie w programie Crystal Disk Mark udało się uzyskać wskazaną prędkość odczytu, natomiast prędkość zapisu danych była delikatnie wolniejsza od deklarowanej. Program AS SSD Benchmark odnotował niższe wartości odpowiednio 506 MB/s odczyt i 469 MB/s zapis. Czasy dostępu odczytu i zapisu wynosi 0,033 ms i jest to świetny wynik.

Podczas testów dysk nie nagrzewał się i nie wystąpiły żadne problemy. Jego praca była stabilna i szybka.

Transcend_SSD230S_7

Podsumowanie

Dysk Transcend SSD230S to solidny, szybki dysk SSD, który z powodzeniem może stać się podstawowym dyskiem w naszym komputerze czy laptopie. Pojemność 256 GB wystarczy na zainstalowanie systemu i programów, jeśli zamierzamy instalować nowe gry lepszą opcją będzie 512 GB, czy też po prostu dodatkowy dysk HDD. Cena dysku jest atrakcyjna, warto więc zainteresować się tym modelem.

Cena
Od 235 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

transcend-logo