Test przenośnego dysku Verbatim Vx450 External SSD

Na rynku dysków przenośnych sporo się zmieniło, panujące do tej pory tradycyjne dyski 3,5 i 2,5 cala są wypierane przez dużo szybsze i cały czas taniejące dyski SSD. Verbatim ma dla użytkowników swoją propozycję, mowa o modelu Vx450 External SSD. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

  • Pojemność: 128 GB
  • Prędkość odczytu: do 450MB /s
  • Prędkość zapisu: do 295MB /s
  • Zasilanie: Zasilanie z magistrali przez przewód USB 3.0
  • Interfejs: Port USB 3.0 lub USB 2.0
  • Wymiary produktu: 86 mm x 47 mm x 10,5 mm (dł. x sz. x wys.)
  • Waga produktu: 45 g

Zawartość pudełka

  • Zewnętrzny dysk USB 3.0 External SSD
  • Przewód USB 3.0
  • Pokrowiec ochronny
  • Program Nero back it up (na dysku SSD)

Verbatim_Vx450_External_SSD_2

Verbatim Vx450 External SSD to niewielki dysk przenośny, który waży 45 gram, czyli „prawie nic”. Gdy weźmiemy go w rękę wydaje się, że trzymamy puste plastikowe pudełeczko. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnych dysków przenośnych mogą być mocno zaskoczone.

Verbatim_Vx450_External_SSD_3

Obudowa dysku wykonana została z tworzywa sztucznego. Górna powierzchnia posiada wgłębienia, które sprawiają, że nie pozostają na niej odciski palców. Pośrodku umieszczone jest chromowane logo producenta. W prawym dolnym rogu znajduje się niebieska dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia.

Verbatim_Vx450_External_SSD_5

Boki dysku są srebrne, a spód czarny i błyszczący. Tutaj niestety odciski palców lubią zostawać.

Verbatim_Vx450_External_SSD_4

Z przodu umieszczone zostało gniazdo USB 3.0.

Verbatim_Vx450_External_SSD_6

Wykonanie dysku nie budzi żadnych zastrzeżeń, pod naciskiem obudowa nie ugina się i nie trzeszczy. Poszczególne elementy tworzą zwartą całość i są bardzo dobrze spasowane.

W zestawie z dyskiem otrzymujemy przewód USB 3.0, oraz zamszowy, miękki pokrowiec ze sznurkiem ściągającym.

nero12_essentials

Dodatkowo już na samym dysku Verbatim Vx450 External SSD producent umieścił dodatkowe oprogramowanie w postaci programu Nero 12 Essentials.

nero12_rescue

Po jego zainstalowaniu otrzymujemy dostęp do dwóch programów. Nero RescueAgent to program do odzyskiwania danych. To bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza, że możemy go wykorzystywać do odzyskiwania danych nie tylko z naszego dysku przenośnego, ale ze wszystkich podłączonych do komputera nośników pamięci takich jak dyski, karty pamięci, czy pendrivy.

nero12_rescue2

Obsługa jest bardzo prosta, wybieramy dysk, rodzaj skanu i klikamy dalej. Program przeskanuje nośnik w poszukiwaniu utraconych danych. Następnie wybieramy, które pliki chcemy odzyskać i wskazujemy miejsce docelowe, gdzie odzyskane pliki mają być zapisane. Bardzo prosty i przydatny program.

Drugim programem jest Nero BackItUp i służy on do tworzenia kopii bezpieczeństwa naszych danych.

nero12_backitup

Podstawowym trybem jest Nero LIVEBackup, w którym możemy ustawić zakres wykonywanej kopii – cały dysk systemowy, czy też wybrane foldery, oraz określić co jaki przedział czasu kopia ma się wykonywać. Domyślnie ustawiony czas to 2h. Możemy też ręcznie wykonywać kopie zapasowe dysku i plików, a także wykonać kopię zapasową online. Dostępne jest także narzędzie do synchronizacji i przywracania plików z kopii zapasowej.

Przejdźmy do testów wydajności. Wykonałem je korzystając z komputera PC wyposażonego w procesor Intel Core i7 4790 3,6 GHz i płytę główną ASRock Fatal1ty H97 Performance. Testy przeprowadzone zostały przy użyciu dwóch programów, poniżej wyniki:

1. AS SSD Benchmark

as_ssd_vx450

2. Crystal Disk Mark

crystal_disk_mark_vx450

Po zapoznaniu się z wynikami stwierdzam, że Verbatim Vx450 to bardzo szybki dysk przenośny. Bardzo dobrze wypada pod względem odczytu danych, prawie 430 MB/s to prędkość niewiele niższa niż w przypadku wewnętrznych dysków SSD lub też z nimi porównywalna. Zapis danych, który oscylował w przedziale 160 – 190 MB/s, na tle odczytu wypada słabiej ale jak na dysk zewnętrzny wartości są bardzo dobre.

Ponieważ czasami będziemy musieli skorzystać z USB 2.0, przeprowadziłem też test transmisji danych w takim standardzie. Verbatim Vx450 sprawował się doskonale i osiągnął 42 MB/s odczytu danych i 42 MB/s zapisu danych. Wykorzystał więc możliwości portu USB 2.0 do maksimum. Dzięki temu nawet jeśli przyjdzie nam skorzystać ze starszego sprzętu nie wyposażonego w USB 3.0, to nie powinniśmy narzekać na szybkość transferu danych.

Verbatim_Vx450_External_SSD_7

Dysk podczas testów sprawował się bez zarzutu, nie zrywał połączenia, nie było żadnych problemów z transmisją danych. Także oprogramowanie dołączone do zestawu działało stabilnie. Podczas pracy jest praktycznie niesłyszalny i nie przejawia tendencji do nagrzewania się.

Verbatim_Vx450_External_SSD_8

Podsumowanie

Verbatim Vx450 External SSD to stylowy, lekki, a przede wszystkim szybki dysk przenośny. Producent zadbał o oprogramowanie i bezpieczeństwo podczas przenoszenia. Osoby, które zdecydują się na jego zakup na pewno nie będą zawiedzione.

Cena
Od 367 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpolecaSprzęt do testów udostępnił

verbatim_logo