Test MR80X AX 3000 Wi-Fi 6 Router od MERCUSYS

Router dotarł do mnie w sporym czarno-czerwonym pudełku. Z jego frontowej części dowiadujemy się kilku faktów o urządzeniu:

1

Tył pudełka:

2

Opakowanie zawiera Router MR80X, zasilacz, kabel RJ45, instrukcję szybkiej instalacji.

4

Router prezentuje się bardzo ciekawie. Został wykonany praktycznie w całości w kolorze czarnym. Wyjątkiem jest srebrne logo ,,MERCUSYS” usytuowane na środku górnej części rządzenia. Od góry również możemy zauważyć sporo otworów wentylacyjnych, które mają za zadanie chłodzić urządzenie. 3 wyspy tuż przy otworach wentylacyjnych zostały wykonane ze śliskiego, błyszczącego materiału.

6Po bokach routera umiejscowiono po jednej antenie, poza tym boki nie zostały wyposażone w żadne funkcje.

7

Od spodu MR80X wyposażony został w liczne otwory wentylacyjne. Znajdujemy tutaj również 4 stopki, które mają go zabezpieczać przed niekontrolowanym przemieszczaniem się po powierzchni.

8 Z tyłu routera do dyspozycji mamy wejście dla kabla zasilającego, przycisk RESET/WPS, 3 gigabitowe porty LAN, jeden gigabitowy port WAN.

11

Specyfikacja techniczna:

Sieć bezprzewodowa
Standardy bezprzewodowe: zgodność ze standardami 802.11ax/ac/a/b/g/n
Prędkość transmisji: 2402 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz)
Czułość odbiornika
11g 6Mbps: -97dBm
11g 54Mbps: -79dBm
11n HT40 MCS7:-74dBm
11n HT20 MCS7:-77dBm
11a 6Mbps: -97dBm
11a 54Mbps: -79dBm
11ac VHT20 MCS8:-75dBm
11ac VHT40 MCS9:-71dBm
11ac VHT80 MCS9:-67dBm
11ax VHT20 MCS11:-67dBm
11ax VHT40 MCS11:-64dBm
11ax VHT80 MCS11:-61dBm
Moc transmisji
2,4 GHz < 20dBm (EIRP)
5 GHz < 23dBm (band1、 band2)
5 GHz < 30dBm (band3)
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej
WEP, WPA / WPA2-Personal, WPA2 / WPA3-Personal
Funkcje transmisji bezprzewodowej
Włączanie/wyłączanie sieci bezprzewodowej, WMM
Oprogramowanie
Sieć WAN
Dynamiczne przydzielanie adresów IP/statyczne przydzielanie adresów IP/PPPoE/L2TP/PPTP
Zarządzanie
Kontrola dostępu
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
DHCP
Serwer, lista klientów DHCP
Funkcje NAT
Przekierowywanie Portów, Port Triggering, UPnP, DMZ
Zapora sieciowa
SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC
Sieć dla gości
Sieć dla gości 2,4 GHz, Sieć dla gości 5 GHz
VPN Serwer
OpenVPN, PPTP
Cechy sprzętowe
Wymiary (S X G X W)
208.8 × 171.6 × 41.7 mm
(8.2 × 6.8 × 1.6 cali)
Porty
1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN
Przyciski
Reset/WPS
Anteny
4 zintgerowane z urządzeniem anteny dookólne o zysku 5 dBi
Zawartość opakowania
• Router MR80X
• Zasilacz
• Instrukcja szybkiej instalacji
• Kabel Ethernet RJ45
Środowisko pracy
• Dopuszczalna temperatura pracy: 0°C~40°C (32°F~104°F)
• Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, bez kondensacji
• Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, bez kondensacji

Router zdecydowanie nie należy do tych dużych. Jego wymiary to: 208.8 × 171.6 × 41.7 mm, jest również lekki. Czarny, uniwersalny kolor sprawia, że urządzenie będzie się bardzo dobrze prezentować w każdym miejscu. Błyszczące fragmenty wyglądają ciekawie, odbijając otoczenie jak lustro. Na nóżkach umiejscowionych pod routerem brakuje mi trochę małego kawałka gumy – urządzenie przylegałoby pewniej do powierzchni.

Aby skonfigurować urządzenie niestety nie możemy skorzystać z aplikacji Mercusys, do której się już przyzwyczailiśmy. Konfiguracji możemy dokonać tradycyjnie – przez przeglądarkę. Logując się na stronie *mwlogin.net* wpisujemy swoje nowe hasło, które będzie umożliwiało nam dostęp do panelu administracyjnego urządzenia, w którym będziemy nim bezpośrednio sterować.
 
  Po podłączeniu i instalacji sieci wykonaliśmy test przepustowości łącza. Wartość opóźnień przesyłania pakietów  oscylowała w granicach 22 ms, natomiast prędkość pobierania pakietów wahała się w okolicach 70 Mbps a w przypadku wysyłania – około 10 Mbps. Reasumując – urządzenie wykorzystuje zbliżoną do maksymalnej prędkość transmisji danych jakie zapewnia łącze.wyniki

Co zatem może nam zaoferować MR80X? Wi-Fi 6 w tym modelu Mercusys obsługuje kanał o szerokości 160 MHz. Router został wyposażony w sporo wspomagających technologii. Wymieńmy je.

MU-MIMO– Dzięki tej technologii MR80X osiąga do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

1024-QAM – Quadrature Amplitude Modulation – kwadraturowa modulacja amplitudowo-fazowa – jest to kodowanie danych w falach. W routerach z Wi-Fi 5 mamy do dyspozycji 256-QAM a w Wi-Fi 6 zwiększa się ona do 1024-QAM. Sieć jest mniej podatna na zakłócenia.

Technologia OFDMA – (ang. Orthogonal frequency-division multiple access, czyli wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości) – jest to rodzaj modulacji, który dzieli kanał przesyłowy, umożliwiając jednocześnie dostęp do sieci wielu urządzeniom i użytkownikom. Dzięki zastosowaniu tej technologii granie w gry, strumieniowanie wideo albo transmitowanie na żywo w tym samym czasie nie stanowi żadnego problemu, żadnych opóźnień, sieć jest w każdym momencie wydajna. Dla przykładu – przesłanie filmu w jakości HD może trwać około 10-11 sekund.

Airtime Fairness – technologia ustalająca priorytet najaktywniejszym użytkownikom naszej sieci. Dzięki temu są oni w stanie przesyłać większą ilość danych w odpowiadającym im czasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu starsze urządzenia, które również korzystają z routera ale w mniejszym stopniu – nie spowalniają prędkości sieci.

Beamforming – technika ta wykrywa urządzenia a następnie powoduje przesyłanie danych w kierunku silnego sygnału Wi-Fi.  Przesyłanie sygnału Wi-Fi odbywa się nawet wtedy, gdy urządzenie znajduje się w dalekiej lokalizacji albo mają niski poziom zasilania.

Smart Connect– funkcja gwarantująca najlepsza prędkość. Wybierze za nas i automatycznie połączy z odpowiednim pasmem częstotliwości.

Router MR80X gwarantuje szybkie i stabilne połączenie do 2976 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 574 Mb/s w paśmie 2,4GHz a także do 2402 Mb/s w paśmie 5GHz, nawet kilku połączonym z nim urządzeniom jednocześnie, nie tracąc nic z jakości i szybkości transmisji danych. Dzięki temu użytkownicy mogą w tym samym czasie cieszyć się ulubioną rozrywką – oglądać seriale, grać w gry, prowadzić rozmowy wideo.

Bardzo dobry zasięg routera jest możliwy dzięki wyposażeniu go w 4 zintegrowane anteny dookólne o dużym zysku mocy – 5dBi.

6 

MR80X AX 3000 od Mercusys to urządzenie niewielkich rozmiarów, które dzięki wyposażeniu w standard Wi-Fi 6, najnowszy standard szyfrowania WPA3 (gwarancja bezpieczeństwa sieci) a także wymienione w recenzji technologie oferuje nam komfortowe korzystanie z sieci domowej. Router z pewnością znajdzie wielu odbiorców dzięki przystępnej cenie około 230 zł. 

Sprzęt do testów dostarczył: