Test czytnika e-booków inkBOOK OBSIDIAN

W dobie powszechnej cyfryzacji i wydawania równolegle książek w wersji papierowej i cyfrowej coraz popularniejsze stają się czytniki e-booków. Do nas także zawitał jeden z nich, produkt polskiej firmy Arta Tech o nazwie inkBOOK Obsidian. Zapraszam do recenzji.

Zawartość opakowania

  • inkBOOK Obsidian
  • przewód USB/microUSB
  • instrukcja obsługi

Specyfikacja

  • rozdzielczość ekranu 1024 x 758px
  • rozmiar ekranu 6″
  • pamięć wewnętrzna 8 GB
  • obsługa kart pamięci microSD
  • podświetlany ekran
  • technologia wyświetlacza E-ink Carta

inkBOOK_Obsidian_2

Producent postarał się, by już opakowanie było interesujące i kupujący nastawił się pozytywnie do produktu jeszcze przed jego rozpakowaniem. Czytnik zapakowany jest w niewielkie, ładne, tekturowe pudełko. Wewnątrz znajduje się drugie pudełko w kolorze czarnym, które otwiera się jak książka, ma nawet pustą pierwszą stronę. Wszystko to sprawia, że już na początku obcowania z inkBOOK Obsidian jesteśmy do niego mile usposobieni.

W pudełku poza czytnikiem znajdziemy przewód USB/microUSB i instrukcję obsługi.

inkBOOK_Obsidian_3

Obudowa jest koloru czarnego, na panelu przednim nad ekranem producent umieścił logo produktu. Na dole umieszczony jest dotykowy przycisk. Obwódka przycisku podświetla się podczas działania na biało, a gdy czytnik podłączony jest do ładowania świeci na czerwono.

W połowie długości urządzenia po lewej i prawej stronie ekranu znajdują się dwa podłużne przyciski służące do przekręcania stron podczas czytania książek.

inkBOOK_Obsidian_5

Od góry umieszczono przycisk włączający czytnik, złącze microUSB oraz slot kart pamięci microSD.

inkBOOK_Obsidian_4

Tylny panel jest gładki, przyjemny w dotyku, jego powierzchnia jest pokryta gumą, dzięki temu dobrze trzyma się w dłoni i nie powinien się z niej wyślizgnąć. Małą wadą jest to, że zbiera odciski palców.

inkBOOK Obsidian jest bardzo dobrze wykonany, poszczególne elementy tworzą spójną całość. Czytnik ładnie wygląda i może się podobać.

Ekran ma wielkość sześciu cali i rozdzielczość 1024 x 758 pikseli. Został wykonany w technologii E-ink Carta – najpopularniejszej w tej chwili w tego rodzaju urządzeniach. Technologia ta charakteryzuje się o połowę wyższym kontrastem, o 20 proc. lepszą widocznością w słońcu oraz zlikwidowaniem efektu zmęczenia oczu. Według producentów, wrażenia z czytania na urządzeniach wyposażonych w E Ink Carta i z korzystania z tradycyjnego druku są praktycznie identyczne. Ekran inkBOOK’a Obsidian posiada także podświetlenie dzięki czemu możemy czytać na nim książki przy zgaszonym świetle. Stopień jasności podświetlenia możemy płynnie regulować.

inkBOOK_Obsidian_11

Czytnik posiada 8 GB pamięci wewnętrznej, a dzięki slotowi kart microSD możemy tą pamięć zwiększyć.

Przyciskiem na górze obudowy włączamy urządzenie, należy go przycisnąć i przytrzymać. Proces ten trwa kilkadziesiąt sekund, możemy poświęcić ten czas na to, żeby wygodnie się usadowić i nastroić do czytania.

inkBOOK_Obsidian_6

Po włączeniu ukaże nam się główny ekran, na którym od góry znajduje się lista ostatnio czytanych książek, następnie lista książek ostatnio dodanych, a na samym dole poziome menu. W menu mamy możliwość przejścia do biblioteki książek, włączenie programu Legimi, następną pozycją są aplikacje, potem Midiapolis Drive i na końcu ustawienia.

W bibliotece książek możemy przejrzeć wszystkie książki zgromadzone na czytniku i na karcie microSD.

Program Legimi daje dostęp do zbioru książek biblioteki Legimi, warunkiem korzystania jest wykupienie miesięcznego abonamentu. Zawiera ona kilkanaście tysięcy pozycji, a opłata abonamentowa jest niewielka, jest to zatem bardzo atrakcyjna propozycja.

inkBOOK_Obsidian_18

Wśród dostępnych na urządzeniu aplikacji znajdują się takie jak: menadżer plików, notatnik, przeglądarka obrazów, przeglądarka internetowa, instrukcja obsługi, poczta, czy nowości książkowe.

Midiapolis Drive daje możliwość przesyłania i przechowywania książek w chmurze stworzonej przez firmę Arta Tech.

inkBOOK_Obsidian_10

W ustawieniach mamy do dyspozycji konfigurację sieci Wi-Fi, indywidualne ustawienia użytkownika, zarządzanie kontami, pamięć, aplikacje, język, klawiatura, głos, data i czas, kopia i kasowanie danych, oraz informacje o tablecie.

Na samym dole znajduje się nawigacja, od lewej mamy ikonkę domku, czyli powrót do ekranu startowego, następnie ikonka strzałki w lewo pozwalająca na powrót do poprzedniej strony, oraz żarówka, która pozwala włączyć regulację podświetlenia. Z prawej strony znajduje się ikonka informująca o stanie naładowania baterii, oraz godzina.

Żeby rozpocząć czytanie wystarczy wgrać książkę do naszego urządzenia, bądź też skorzystać z biblioteki Legimi. Obsidian obsługuje takie formaty jak: EPUB i PDF (z obsługą reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM. Po kliknięciu w książkę otworzy nam się pierwsza strona, jeśli daną książkę już czytaliśmy i włączamy ją ponownie, to zostanie otwarta na stronie, na której skończyliśmy lekturę.

inkBOOK_Obsidian_7

Podczas czytania na ekranie poza właściwą treścią książki, na dole ekranu wyświetla się także stan naładowania baterii, godzina, pasek postępu oraz informacja, na której stronie się znajdujemy i ile jest wszystkich stron w książce.  Strony przewracamy albo używając przycisków po lewej i prawej stronie ekranu, albo dotykając ekranu po prawej bądź lewej stronie.

inkBOOK_Obsidian_9

Do dyspozycji mamy także dodatkowe ustawienia, które możemy włączyć klikając palcem u dołu ekranu. Na górze ekranu pokaże się menu, dzięki któremu możemy zmienić stopień podświetlenia, skorzystać z wyszukiwarki fraz w czytanym tekście, przejść do spisu treści, lub ustawić zakładkę.

inkBOOK_Obsidian_17

inkBOOK_Obsidian_8

Na dole znajduje się menu dodatkowych ustawień, dzięki którym możemy zmienić ustawienia ekranu, ustawić marginesy, czy odcień szarości czcionki. Można także obracać obraz, ustawić rodzaj i wielkość czcionki (tylko w plikach, które na to pozwalają). Do dyspozycji jest także automat, który będzie przewracał strony za nas, wystarczy go włączyć i ustawić co ile sekund ma być dokonywana zmiana.

inkBOOK_Obsidian_14

inkBOOK_Obsidian_13

inkBOOK_Obsidian_15

inkBOOK Obsidian ma sporo przydatnych funkcji. Na pewno docenimy prostotę i intuicyjność obsługi urządzenia. Po kilku minutach spędzonych z czytnikiem opanujemy większość potrzebnych do korzystania z niego rzeczy. Jedyną wadą jest szybkość z jaką działa, o ile proces włączania można mu wybaczyć, to powinien lepiej reagować na wybór książki, nie zawsze wystarczy dotknięcie wybranej pozycji, czasem trzeba będzie zrobić to drugi raz, lub dłużej przytrzymać palec na czytniku, żeby wykonał nasze polecenie. Podczas czytania reakcje są właściwe i strony przekręcają się ładnie.

inkBOOK_Obsidian_12

Największą zaletą Obsidiana jest jednak ekran, który doskonale imituje papier i nie męczy oczu podczas czytania. Czcionka jest bardzo wyraźna, a możliwość regulacji jej odcienia i pozostałych ustawień pozwala dopasować tekst do tego, co lubimy. Podświetlenie dobrze sprawdza się, gdy robi się ciemniej, a nie chcemy świecić światła.

Czytnik wyposażony jest w baterię o pojemności 2800 mAh. Jeśli ograniczymy się do samego czytania to może nam wystarczyć na kilka tygodni, jeśli będziemy korzystać z Wi-Fi i innych funkcji, to czas ten może spaść nawet do tygodnia. Jednak nadal jest to wystarczająco długi czas pracy, by nie myśleć za często o tym, że trzeba go naładować. Gniazdo microUSB sprawia, że z ładowaniem nie powinniśmy mieć nigdzie problemu, czy podłączymy go do ładowarki naszego smartfona, czy kablem USB do laptopa lub do ładowarki samochodowej.

inkBOOK_Obsidian_19

Podsumowanie

inkBOOK Obsidian to bardzo udany produkt. Jest świetnie wykonany i ma bardzo dobrej jakości ekran. Obsługa jest intuicyjna, a czas działania na baterii bardzo przyzwoity. Czyta się na nim z przyjemnością i to jest najważniejsze. Cena mogłaby być niższa, z drugiej strony za jakość trzeba płacić.

Cena
Od 499 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

Artatech_logo