Arta Tech inkBook Classic 2 – test czytnika

Zimowe, długie wieczory to czas kiedy lubię sięgnąć po kubek ciepłej herbaty i książkę. Wizyta w bibliotece podczas pluchy to mało przyjemna wycieczka postanowiłam więc przetestować czytnik firmy Arta Tech Classic 2. Jak sprawdził się w użytkowaniu i czy stanowi godną alternatywę dla papierowej książki ? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

ekran 6″ E Ink Carta (16-odcieni szarości), dotykowy (pojemnościowy)
rozdzielczość 800​×​600 pikseli (167 dpi)
akumulator 2000 mAh
procesor dwurdzeniowy Cortex A9 1 GHz
pamięć RAM 512 MB, masowa 4 GB, czytnik microSD
komunikacja Wi-Fi (802.11b/g/n) i microUSB 2.0
system Android 4.2.2
aplikacje Biblioteka, Midiapolis Drive (Dysk), Przeglądarka internetowa (Internet), Księgarnia (Sklep), Midiapolis News (News), App Store, Ustawienia
wspierane formaty EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF
wymiary i waga 159​×​114​×​9 mm i 153 g

inkbook_classic2_2

Czytnik dotarł do nas w oryginalnym opakowaniu, które swoją budową nawiązuje do prawdziwej książki. Wewnątrz znajdziemy instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, przewód USB służący do połączenia z komputerem lub ładowarką oraz sam czytnik.

inkbook_classic2_4

inkbook_classic2_3

Całość wykonana została z materiałów wysokiej jakości. Wszystkie elementy pasują do siebie idealnie, nic nie odstaje i mogę śmiało powiedzieć, że czytnik może się podobać. Obudowa jest koloru szarego. Na ramce pod ekranem producent umieścił swoje logo, a poniżej znajduje się przycisk startowy. Podświetla się po naciśnięciu. Od dołu umieszczono złącze microUSB i slot kart pamięci microSD.
Tylny panel jest przyjemny w dotyku i został wykonany z materiału przypominającego gumę. Dzięki temu nawet wielogodzinne czytanie nie powoduje wyślizgiwania się urządzenia z dłoni. W lewym górnym rogu tylnego panelu umieszczono przycisk ON/OFF.

inkbook_classic2_10

Ekran zastosowany w Classic 2 to matryca E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600px.  Obraz jest wyraźny i nie ma problemu ze swobodnym odczytem w ciągu dnia. Nie wyposażono go jednak w podświetlenie co oznacza, że czytnik zachowuje się jak kartka papieru, odbijając światło zewnętrzne. Do nocnego czytania konieczne będzie oświetlenie w postaci lampki.

inkbook_classic2_5

Czytnik ma wymiary 159 x 114 x 9 mm, napędzany jest przez akumulator o pojemności 2000 mAh i ma 512 MB RAM’u. Posiada 4 GB pamięci wewnętrznej, a dzięki slotowi kart microUSB możemy tą pamięć zwiększyć. Mamy więc możliwość przechowywać w nim nie tylko tysiące książek w formacie e-pub czy mobi, ale też sporo plików audio, czy komiksów. W urządzeniu zastosowano dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz. Android 4.2.2 to system na jakim pracuje nasze urządzenie. Konfiguracja inkBooka Classic 2 zapewnia mu płynność podczas czytania książek. Poruszanie się po interfejsie jest zdecydowanie wolniejsze. Czytnik dosyć opornie reaguje na nasz dotyk. Niejednokrotnie musiałam dłużej i mocniej przytrzymać palec, aby załapał akcję, którą mu wybrałam.

inkbook_classic2_6

InkBook Classic 2 podczas czytania książek spisuje się bardzo dobrze. Wspiera większość formatów książek elektronicznych, w tym epub, mobi i pdf. Dwa pierwsze działają bez zarzutu. Rzadko występuje zjawisko ghostingu (przenikania stron przy odświeżaniu) i z formatowaniem nie ma problemu. Mamy możliwość wyboru sześciu czcionek w tym czcionki dla dyslektyków. Możemy też zwiększyć kontrast wyświetlanego tekstu, zmienić orientację ekranu, ustawić marginesy i zwiększyć interlinie.inkbook_classic2_7

Format pdf na Classic 2 czyta się odrobinę gorzej niż mobi czy epub. Zdarza się że formatowanie się rozjeżdża i czytnik działa wolniej. Należy wtedy w opcjach wybrać Reflow PDF, który pozwoli nam uniknąć wspomnianych wyżej problemów.

Obudowa czytnika jest wyprofilowana w taki sposób, że nawet po wielu godzinach nie odczujemy zmęczenia. Trzymanie jest wygodne, urządzenie nie ślizga się i nie ma obawy, że wypadnie nam z rąk. Odrobinę kontrowersyjne jest umieszczenie przycisku ON/OFF w lewym górnym rogu. Bardziej bym się go spodziewała na górze obudowy. Po kilku dniach użytkowania przyzwyczaiłam się do tego miejsca i w miarę wygodnie włączało mi się czytnik.

inkbook_classic2_13

 Przyciski do przewracania stron umieszczono po obu stronach czytnika. Są one dosyć duże i działają bez zarzutu, przy czym sprawiają wrażenie dosyć delikatnych i podczas długotrwałego użytkowania mogą się „wyrobić”.

Classic 2 wyposażono w niewielką ilość aplikacji. Uważam, ze jest to zdecydowanie zaleta, gdyż miejmy na uwadze fakt, że ma on nam służyć przede wszystkim do czytania książek. Znajdziemy w nim aplikację inkReader służącą właśnie do czytania, przeglądarkę internetową, czytnik RSS, sklep z aplikacjami inkBook Apps oraz dostęp do Księgarni i Dysku Midiapolis.

inkbook_classic2_8

Jeśli nie chcemy trzymać całej biblioteczki na naszym urządzeniu to Midiapolis Drive jest doskonałym rozwiązaniem. Wewnątrz niej możemy przeglądnąć pliki lokalne i te umieszczone na chmurze.

Jeśli chodzi o księgarnię to pomysł jest bardzo dobry – móc kupować książki z poziomu czytnika. Do inkBooków możemy również dodać książki zakupione w każdej innej księgarni przy użyciu opcji „wyślij na inkBook”. Dzięki temu nie trzeba kopiować ich ręcznie. Warunkiem jest konto na Midiapolis.

inkbook_classic2_11

Aby uruchomić urządzenie należy przycisnąć przycisk ON i przytrzymać kilka chwil.

Po uruchomieniu e-booka na ekranie startowym ukażą się książki ostatnio czytane i ostatnio dodane do biblioteki. Poniżej znajdziemy poziome menu. Mamy w nim możliwość przejścia do biblioteki książek, księgarni, Midiapolis Drive, kolejną pozycją są aplikacje i na końcu internet. W bibliotece książek możemy przejrzeć wszystkie książki zgromadzone na czytniku i na karcie microSD. Na górze ekranu wyświetla się nawigacja: od lewej ikona domku, czyli powrót do ekranu startowego, następnie ikona strzałki w lewo pozwalająca wrócić do poprzedniej strony, ustawienia i odświeżanie. Z prawej strony widnieje informacja o stanie baterii i godzina.

W ustawieniach mamy do dyspozycji opcję: połącz z internetem, księgarnia i usługi w chmurze, zmianę funkcji przycisków, instrukcję użytkownika, zarządzanie kontami, konfigurator i ustawienia zaawansowane, w których znajdziemy konfigurację sieci Wi-Fi, indywidualne ustawienia użytkownika, zarządzanie kontami, pamięć, aplikacje, język, klawiaturę, głos, datę i czas, kopię i kasowanie danych, oraz informacje o czytniku.

inkbook_classic2_15

Przed rozpoczęciem czytania należy do naszego e-booka wgrać książkę. Po wybraniu książki otworzy nam się pierwsza strona. Jeśli tą pozycję już czytaliśmy i włączymy ją ponownie to zostanie ona otwarta na tej stronie na której skończyliśmy ostatnio.inkbook_classic2_9

Podczas czytania książki na górze wyświetla się stan naładowania baterii, godzina, pasek postępu oraz informacja, na której stronie się znajdujemy i ile jest wszystkich stron w książce.  Strony przewracamy przyciskami po prawej bądź lewej stronie lub przesuwając palcem po ekranie w odpowiednią stronę.

Urządzenie wyposażono również w dodatkowe ustawienia, które możemy włączyć klikając palcem u dołu ekranu. Na górze ekranu ukaże się menu, dzięki któremu możemy skorzystać z wyszukiwarki fraz w czytanym tekście. Na tekst możemy również nanosić własne notatki, lub sprawdzić słowo wyszukując je w sieci. Niestety, w chwili testów czytnik nie był wyposażony w żaden słownik.

inkbook_classic2_12

Intuicyjność i prostota obsługi urządzenia to niewątpliwie jego zalety. Urządzenie działa sprawnie i bez zarzutów, chociaż w trakcie czytania książki zdarzają mu się chwilowe przycięcia.

Funkcje dotykowe działają dobrze. Wystarczy dotknąć ekran, aby kartkę książki przewrócić czy aktywować menu. Minusem jest brak podświetlenia, ale przy odpowiednim oświetleniu zewnętrznym spokojnie możemy książkę czytać i wieczorem.

inkbook_classic2_14

Classic 2 wyposażony jest w baterię o pojemności 2000 mAh. Jeśli ograniczymy się do samego czytania to swobodnie wystarczy na kilka tygodni. W przypadku korzystania z Wi-Fi i innych dostępnych funkcji ten czas może się znacznie skrócić. Sam proces ładowania nie powinien nikomu przysporzyć problemów. Urządzenie za pomocą kabla USB podłączymy do laptopa, ładowarki 5V lub do ładowarki samochodowej.

W urządzeniu mamy możliwość dostosowania ustawień, aby czytało się bardziej komfortowo. Bez wątpienia możemy wsiąknąć w losy bohaterów trzymając w rękach ten wygodny czytnik.

Podsumowanie

inkBOOK Classic 2 to bardzo dobry produkt. Długa żywotność baterii, staranność wykonania i prostota obsługi to zdecydowanie jego plusy. Dzięki temu urządzeniu długie zimowe wieczory upłyną nam bardzo szybko przy lekturze ciekawej książki. Brak podświetlenia to jego minus, ale w tej cenie możemy mu to wybaczyć. Użytkownicy szukający tego typu produktów na pewno dokonają wyboru według własnych preferencji. Jeśli zdecydują się na zakup tego właśnie czytnika powinny być zadowolone.

Cena

od 349 zł

Ocena

ocena8

Sprzęt do testów dostarczył

Artatech_logo