Test bezpiecznego dysku przenośnego Verbatim Store 'n’ Go Secure Portable SSD

Bezpieczeństwo naszych danych jest ważne dla wielu z nas, czy to w sferze prywatnej np. zdjęcia rodzinne, czy służbowej np. poufne dane firmowe, twórczość itp. Często jesteśmy zmuszeni przenosić dane za pomocą urządzeń przenośnych. Żeby ustrzec się przed niepowołanym dostępem do nich możemy skorzystać z szyfrowania. Dostępne są programy szyfrujące dane, jednak dla specjalistów nie są one żadną przeszkodą w dostępie do zaszyfrowanych danych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sprzętowe szyfrowanie danych, czyli AES. Do testów trafił dysk przenośny SSD wyposażony w w/w rozwiązanie. Zapraszam do testów.

Specyfikacja

  • Zasilanie: kabel USB
  • Interfejs: USB 3.1 GEN 1
  • Obudowa: plastik i aluminium
  • LED: zasilanie, praca HDD / SSD, status odblokowany / zablokowany
  • Waga: 116 g
  • Wymiary: 93mm x 50mm x 13mm
  • Temperatura pracy: 5°C to 50°C
  • Temperatura przechowywania: -40°C to 70°C
  • Wilgotność środowiska pracy: od 5 do 90%, bez kondensacji
  • Sprzętowe szyfrowanie AES 256-bit, w czasie rzeczywistym szyfruje wszystkie dane na urządzeniu
  • Wbudowana klawiatura do wpisywania hasła (maksymalnie do 12 cyfr)
  • Dyski SSD korzystają z pamięci flash do przechowywania szybszych prędkości, wyższej wydajności i większej niezawodności
  • Może być podłączany do telewizora
  • Kompatybilny z komputerami PC oraz Mac
  • Dwa lata gwarancji

Zawartość zestawu

  • Dysk Verbatim Store 'n’ Go Secure Portable SSD 256 GB
  • Przewód USB-C / USB-A
  • Adapter USB-A / USB-C
  • Instrukcja szybkiego startu
  • Oprogramowanie Nero Backup (kompatybilne wyłącznie z systemami Windows 10, 8, 7)

Verbatim_Secure_2

Verbatim_Secure_3

Verbatim_Secure_4

Verbatim_Secure_5

Verbatim Store 'n’ Go Secure Portable SSD 256 GB jak na dysk SSD przystało ma niewielkie rozmiary. Jedyną różnicą pomiędzy tradycyjnymi dyskami SSD, a wersją Secure jest znajdująca się na górze obudowy klawiatura numeryczna.

Verbatim_Secure_6

Obudowa dysku wykonana została z bardzo dobrej jakości, lekkiego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, oraz aluminium. Dysk ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami i krawędziami. Wygląda niepozornie, a po ujęciu w dłoń mamy wrażenie, że trzymamy puste pudełko – waży zaledwie 116 gram.

Verbatim_Secure_8

Od przodu dysk wyposażony został w gniazdo USB typu C.

Verbatim_Secure_7

Boki, oraz tył urządzenia są gładkie.

Verbatim_Secure_9

Od spodu znajdziemy logo producenta i informacje o modelu, oraz pojemności.

Urządzenie stosuje 256-bitowe sprzętowe szyfrowanie danych w standardzie AES .

AES (ang. Advanced Encryption Standard) – symetryczny szyfr blokowy przyjęty przez NIST jako standard FIPS-197 w wyniku konkursu ogłoszonego w roku 1997, który wygrał algorytm nazywany roboczo Rijndael.
Twórcami szyfru są Vincent Rijmen i Joan Daemen. (Źródło: Wikipedia).

Aby rozpocząć korzystanie z urządzenia należy podłączyć je do komputera. Po podłączeniu urządzenie zasygnalizuje gotowość pracy zapalając diody. Pomiędzy klawiszami 1 – 9 świecą niebieskie diody, pod nimi znajdują się przyciski: zamknięta kłódka, zero, otwarta kłódka. Czerwona dioda zapalona przy zamkniętej kłódce oznacza, że urządzenie jest zablokowane. Żeby uzyskać dostęp do przestrzeni dyskowej należy wprowadzić PIN i nacisnąć przycisk otwartej kłódki. Jeśli niepoprawnie wpiszemy PIN, nadal będzie świecić się czerwona dioda, natomiast jeśli hasło będzie poprawne czerwona dioda zgaśnie, a obok otwartej kłódki zaświeci się dioda zielona. Urządzenie jest wtedy gotowe do pracy i możemy zobaczyć je na liście dysków.

W instrukcji obsługi znajduje się domyślne hasło i szczegółowe informacje o tym jak zmienić hasło, a także jak sformatować dysk i ustawić nowe hasło, w przypadku gdy zapomnimy jakie hasło ustawiliśmy. Urządzenie pozwala na maksymalnie 20 prób wprowadzenia hasła. Jeśli po 20 próbie nadal nie udało nam się odblokować dysku, przejdzie w tryb zablokowany i jedyną możliwością jaka pozostaje jest jego sformatowanie i ustawienie nowego hasła. Oczywiście zgromadzone na urządzeniu dane przepadną bez możliwości ich odzyskania.

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że pomimo szyfrowania danych na dysku, możemy korzystać z niego podłączając go do TV. Verbatim nie potrzebuje żeby urządzenie, do którego jest podłączony posiadało możliwość uruchomienia oprogramowania znajdującego się na dysku. Dostęp do danych odbywa się poprzez podłączenie dysku i wpisanie hasła. Po jego odblokowaniu TV bez problemu widzi jego zawartość.

Verbatim_Secure_screen_8

Do dysku dołączone zostało oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowej danych. Jest to znane i sprawdzone Nero BackItUp. Program jest szybki w instalacji i prosty w obsłudze. Wystarczy wejść w ekran startowy Verbatim, wybrać zakładkę „oprogramowanie” i z listy kliknąć Nero BackItUp.

Verbatim_Secure_screen_1

Po zainstalowaniu możemy uruchomić program. Na ekranie głównym mam dostępny przycisk tworzenie kopii zapasowej, klikamy go i przechodzimy do ekranu wyboru rodzaju kopii zapasowej.

Verbatim_Secure_screen_2

Po dokonaniu wyboru w kolejnym kroku wybieramy dane, które chcemy zabezpieczyć.

Verbatim_Secure_screen_3

Kolejnym krokiem jest podanie ścieżki docelowej, gdzie przechowywana będzie kopia danych.

Verbatim_Secure_screen_4

Ostatnim krokiem jest ustawienie sposobu odnawiania kopii zapasowej, czy będziemy to robić ręcznie, czy też cyklicznie lub też w sposób ciągły.

Verbatim_Secure_screen_5

Verbatim_Secure_screen_6

Drugim dołączonym programem jest Verbatim Hard Drive Formatter, który jest prostym narzędziem do formatowania dysku.

Verbatim_Secure_screen_7

Testy wydajności

Do testów wykorzystałem komputer PC z procesorem core i7 i gniazdem USB 3.1. Wykorzystałem dwa programy, poniżej prezentuję wyniki:

1. AS SSD Benchmark

AS_SSD_verbatim_secure

2. Crystal Disk Mark

Crystal_disk_mark_verbatim_secure

Wyniki testu pokazują, że szyfrowanie danych wpływa na wydajność. Prędkości odczytu/zapisu w trybie sekwencyjnym kształtują się na poziomie 170/160 MB/s są to wartości znacznie niższe niż w przypadku zewnętrznych dysków SSD bez sprzętowego szyfrowania. Mimo to nadal są to prędkości nieosiągalne dla dysków HDD, na pochwałę zasługuje tutaj niski czas dostępu do danych i dobra prędkość w przypadku kopiowania plików 4K.

Jeśli podłączymy dysk do starszego urządzenia dysponującego wyłącznie USB 2.0, sekwencyjna prędkość odczytu / zapisu oscyluje w granicach 30 MB/s. Jest to więc przyzwoity wynik i pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia.

Verbatim_Secure_10

Podsumowanie

Verbatim Store 'n’ Go Secure Portable SSD 256 GB to bardzo bezpieczny dysk dla naszych danych. Sprzętowe szyfrowanie danych zapewnia nam bezpieczeństwo, jest lekki, łatwy do przenoszenia i prosty w obsłudze. Dzięki zastosowaniu panelu z klawiaturą odblokowywanie go jest szybkie i dodatkowo pozwala na podłączenie go do telewizora. Nie osiąga szybkości zwykłych dysków SSD, ale coś za coś. Polecam osobom ceniącym sobie prywatność.

Cena
Około 600 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpolecaSprzęt do testów udostępnił

verbatim_logo