Sony wprowadza kamerę przenośną HXC-FB80 4K HDR oraz jednostkę sterującą do kamery HXCU-FB80

Firma Sony wprowadza przystępny cenowo system kamerowy do produkcji studyjnej i na żywo w standardzie 4K, z możliwością obsługi materiałów HDR. Tworzą go najnowsza kamera przenośna HXC-FB80 oraz jednostka sterująca do kamery (CCU) HXCU-FB80. Nowy system, oparty na platformie 3G-SDI obsługującej sygnały 1080/50p, jest dobrze dostosowany do produkcji na żywo (w studiu, placówkach naukowych i edukacyjnych, na różnych wydarzeniach), podczas których wymagana jest wysoka jakość obrazu HD połączona z możliwością migracji do standardów 4K i HDR.
Wprowadzona w 2015 r. seria HXC jest stosowana przez regionalne stacje telewizyjne, firmy producenckie i instytucje edukacyjne z całego świata. Na postawie opinii tych klientów firma Sony postanowiła wzbogacić swoje systemy kamerowe o możliwość interpolacji do jakości 4K oraz produkcji w formacie HD HDR, by w ten sposób rozszerzyć zakres ich zastosowań. Kamera HXC-FB80 daje te same możliwości wyboru konfiguracji, co jej poprzedniczki: dostępna jest więc wersja HXC-FB80H (sam korpus kamery) oraz HXC-FB80K (z obiektywem HD 2/3″, wizjerem przenośnym i mikrofonem).
Kamera HXC-FB80 wzbogaca serię HXC firmy Sony i ma wiele cech wspólnych z obecnym modelem HXC-FB75. Należy do nich wynoszący 60 dB odstęp sygnału od szumu, duża czułość F13 przy 50 Hz — bardzo cenna podczas zdjęć w słabym oświetleniu — oraz szereg wbudowanych funkcji do kształtowania wyglądu i przetwarzania obrazu.
Jednostka CCU interpoluje materiał HD do rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i uzupełnia łącze Quad-Link 3G-SDI wyjściem 12G-SDI. Latem 2018 r., po wydaniu odpowiedniej aktualizacji wewnętrznego oprogramowania, wprowadzona zostanie reprodukcja sygnału HD HDR z obsługą formatu Hybrid Log-Gamma (HLG).

Sony_hxcfb80kl_3q_170906_03-Mid
Kamera jest wyposażona w trzy przetworniki CMOS Exmor typu 2/3″. Głowica kamery pozwala przesyłać do jednostki CCU progresywny obraz 1920 x 1080 50 Hz za pośrednictwem platformy 3G. Urządzenie może też pracować w trybie 23,98PsF, zapewniającym filmowy wygląd nagrywanych wywiadów i programów informacyjnych, a także w trybie 25PsF.
Nowością jest silnik umożliwiający zdalne przełączanie filtrów ND w głowicy kamery. Użytkownik ma także do dyspozycji elektrycznie sterowany filtr CC.
Na uwagę zasługuje zwiększenie maksymalnej odległości między głowicą kamery a jednostką CCU do 600 m. Zasięg transmisji w przypadku użycia światłowodu jednomodowego z lokalnym źródłem zasilania w dalszym ciągu wynosi 10 km. W przypadku kamery HXC-P70 zasilanej z nowej jednostki CCU HXCU-FB80 długość przewodu można zwiększyć do 1000 m. Głowica kamery i jednostka CCU dostępne są w wersjach ze złączem Neutrik oraz złączem LEMO SMPTE-311M
Do sterowania systemem HXC-FB80 może służyć nie tylko panel przedni jednostki CCU i panel zdalnego sterowania z serii RCP, lecz także program PC-RCP (HZC-RCP5) oraz główny moduł sterujący (MSU) , zapewniające sterowanie systemami z wieloma kamerami i skalowalność rozwiązania.
Rozpoczęcie dostaw kamery HXC-FB80 i jednostki sterującej HXCU-FB80 planowane jest na styczeń 2018 r. W dniach 18 i 19 października firma Sony prezentowała prototyp tego systemu na targach NAB w Nowym Jorku.

Źródło: Informacja prasowa