Recenzja tabletu Asus VivoTab Smart

Oto slogan mający opisać najnowsze dziecko tajwańskiej marki Asus. Ma zachęcić do jego kupna, ale jak wiadomo przed każdym zakupem należy dowiedzieć się jak najwięcej o danym produkcie. Dlatego właśnie zapraszamy do lektury.

Najpierw zacznijmy od ogólnego i podstawowego opisu naszego produktu – tableta Asus VivoTab Smart ME400C. Poniżej przedstawiono jego specyfikację:

Procesor

Intel Atom Z2760 (2 rdzenie, 1.80 GHz, 1MB cache)

Pamięć RAM

2048 MB DDR2

Pamięć wbudowana

64 GB

Ekran

10.1″ 1366 x 768 (HD), IPS, 155ppi

Łączność

Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth V4.0
Wbudowany modem 4G
Moduł NFC (Near Field Communication)
Wbudowany moduł GPS

Złącza

1x Micro USB
1x Micro HDMI.
1x Wyjście słuchawkowe/głośnikowe
1x Czytnik kart Micro SD

Bateria

Litowo-polimerowa 6760 mAh

System operacyjny

Microsoft Windows 8 PL (wersja 32-bitowa)

Kamera

2.0 Mpix – przód
8.0 Mpix – tył

Wymiary

262 x 171 x 9,7 mm

Waga

580 g

Dodatkowe informacje

Wbudowane głośniki stereo, Wbudowany mikrofon, Akcelerometr, Czujnik światła, Żyroskop, E-Kompas
32GB miejsca w ASUS WebStorage przez 3 lata

Zestaw:

W otrzymanym zestawie znalazło się pudełko, a w środku tablet ASUS Vivo Tab Smart ME 400C, ładowarka oraz podstawka Tran Sleeve Vivo koloru różowego w moim zestawie. Są dostępne w różnych innych trzech kolorach – czarnym, szarym i niebieskim. Jak widać zestaw dość ubogi ponieważ zabrakło według mnie wielu potrzebnych i ułatwiających korzystanie elementów i dodatków. Wśród nich zabrakło m. in. mobilnej klawiatury, ściereczki do czyszczenia ekranu oraz słuchawek.12Jak więc widać zawartość zestawu nas nie rozpieszcza. Obecnie urządzenie to można już dostać za około 2 000 zł i oczekiwałem, że w komplecie za tą cenę znajdę o wiele więcej dodatków, jak choćby słuchawki czy pokrowiec na tablet. Niestety, takie akcesoria pozostają już do zakupu na nasz koszt…3

2.Wykonanie

Tablet Asus VivoTab Smart jest to super cienki (9,7cm grubości) i super lekki (ok 580 g wagi) tablet. Wykonany został z tworzywa sztucznego – plastiku i przy mocnym ściskaniu go palcami zdarza mu się trzeszczeć jednak to nie utrudnia jego użytkowania. Tył obudowy jest dosyć odporny na zarysowania i uszkodzenia zewnętrzne. Przez cały czas jego posiadania nie pojawiła się żadna ryska czy inne uszkodzenie. Wystarczy więc po prostu o niego dbać i prawidłowo przechowywać, aby było tak zawsze. Lekko zaokrąglone krawędzie optycznie wyszczuplają wygląd tabletu, a z kolei szerokie ramki umożliwiają wygodne jego trzymanie. Doskonale trzyma się go nawet w jednej ręce.

14

15

3.Ekran

Co do ekranu, to 16,7 mln kolorów zapewnia spory kontrast i dużą jasność obrazów. Dziwnym zjawiskiem jest zmiana natężenia jasności ekranu podczas normalnego użytkowania w budynku – ekran czasem ciemnieje, aby za chwilę powrócić do normalności. Funkcje dotykowe nie są najgorsze choć precyzyjność czasem zawodzi. Ekran nie zawodzi także w aspekcie reakcji na dotyk – jest on szybki i płynny choć czasem odmawia posłuszeństwa przycisk głównego menu (należy kliknąć więcej razy, aby zareagował). Interfejs nie jest przystosowany dla osób z większymi i szerszymi opuszkami palców – drobnym więc utrudnieniem może być obsługa panelu desktop, gdzie bez przybliżeń się nie obejdzie. W przypadku Asusa Vivo Tab Smart mamy ekran o przekątnej 10,1 cali, pracujący z rozdzielczością 1366×768 pikseli. Marka ASUS zastosowała w testowanym produkcie matrycę IPS, która zapewnia przede wszystkim wysoki kontrast widzenia, wyraźne kolory i dobry kąt widzenia (178stopni) przy każdym nachyleniu. Na pochwałę zasługuje także użytkowanie poza budynkiem i przy naturalnym nasłonecznieniu – wszystko wyraźnie widać.
Producent zapewnia, że ekran został wykonany z wysokiej jakości materiału „stop zarysowaniom i odciskom palców” jednak przy standardowym ułożeniu np. na biurku od razu da się zauważyć dużą ilość odcisków i przeciągnięć po ekranie. Co do odporności ekranu na zarysowania, to użyte tu hartowane szkło ustrzega przed takimi uszkodzeniami naszego tabletu.

4

4.Prezentacja urządzenia

Po wzięciu tabletu do ręki od razu zauważymy z przodu kamerę 2MP (idealną do programu Skype), a obok niej małą lampkę (diodę) powiadomień oraz czujnik pomiaru światła. Na dolnej ramce widnieje przycisk home – klucz Windows, który sprytnie przenosi nas do kafelkowego ekranu startowego. Przekątna ekranu wskazuje,że powinniśmy go używać głównie w pozycji horyzontalnej, ale profil urządzenia przystosowany jest też do przeglądania go w trybie pionowym.
Warto przedstawić w tym miejscu ogólna prezencję urządzenia. Dolna dłuższa krawędź pozostaje wolna od jakichkolwiek przycisków i „wejściówek”, co uniemożliwia podłączenie stacji dokującej. Natomiast na górze ujrzymy mikrofon do nagrywania, a także przycisk zasilania wraz ze świecącą diodą (czerwony w trakcie ładowania, biało-niebieska w momencie optymalnego naładowania się baterii). Na prawym boku znajdziemy gniazdo słuchawkowe, przycisk regulacji głośności (góra/dół) oraz drugi mikrofon. Po drugiej stronie zamieszczono port micro USB. Jednak, aby podłączyć dodatkowe sprzęty np. myszkę będziemy potrzebować przejściówki, której producent nie dołącza do zestawu. Znacznie wyżej na panelu widać gniazdo rozszerzenia pamięci, a pod spodem zaślepkę, ukrywającą wejście HDMI- dzięki której z łatwością prześlemy obraz do tv lub laptopa. Z tyłu znajdziemy aparat 8MP oraz logo producenta.

65

87

5.Kafelkowy interfejs

to m.in kalendarz, prognoza pogody, najświeższe wiadomości ze świata, aktualne notowania giełdowe czy przewodnik ze zdjęciami. Przeglądarka do zdjęć to nie tylko biblioteka zdjęć, ale także internetowa pamięć Asus Webstorage gdzie uzyskujemy dodatkowo 32GB na 3lata. Odtwarzacz muzyczny jest prosty i łatwy w obsłudze dla fanów muzyki. Pojawia się w nim możliwość segregacji utworów według różnych kryteriów np. według wykonawców, albumu itp. Rozczarowuje natomiast odtwarzacz filmów, który umożliwia segregację jedynie wg. daty dodania lub alfabetycznie. Co więcej większość filmów ma problemy z płynnością działania. Poczta i jej obsługa jest również sprawna choć pisanie wiadomości tekstowych trzymając tablet w obu rękach jest utrudnione i tyczy się to w sumie każdej aplikacji. Powodem są duże litery, które trudno sięgnąć pisząc samymi kciukami.13

6.Posłuchajmy i pstrykajmy

Co do mikrofonu, to muszę postawić minus ponieważ dźwięk nie zachwyca, dodatkowo pojawia się kiepska jakość tłumienia szumów i hałasu z otoczenia. Dodatkowo, gdy trzymamy tablet oburącz albo trzymamy na kolanach automatycznie przysłaniamy głośniki i dźwięk jest stłumiony i przyciszony. Kolejną rzeczą, która martwi to zdjęcia. Niby mamy do dyspozycji aż 8MPix aparat z autofocusem na tylnej obudowie, który należy docenić za ostrość jednak w większości zdjęć zauważymy przesycenie pomarańczową barwą jeśli zdjęcie robione jest w niezbyt jasnym pomieszczeniu. Nagrane filmy w wersji Full HD mają rozdzielczość 1080P i jakość nagrań ostatecznie zachwyca, choć obraz sprawia czasem wrażenie lekko rozmazanego. Pamiętajmy jednak, że tablet, to nie wysokiej jakości aparat cyfrowy czy kamera, więc przeciętnego użytkownika na pewno pozytywnie zaskoczy.16

7. Wydajność,działanie oraz „coś” dla graczy.

Użyty procesor Intel Atom Z2760 daje sobie radę z większością zleconych mu zadań i poleceń. Czas działania, jak zapewnia producenta nawet do 10h. I w tym miejscu mogę dać dużego plusa ponieważ w moim przypadku przy zwykłym surfowaniu po sieci (portale społecznościowe, przeglądanie informacji ze świata), odtwarzaniu muzyki i oglądaniu filmów bateria wytrzymała ponad 9 godzin. Warto więc docenić zarówno baterię, jak i akumulator o pojemności 25Wh.
Smart Tab potrafi się czasem „przyciąć”, a szczególnie w momencie włączenia większej liczby aplikacji. W moim wypadku wystarczyło 7 otwartych kart (m.in. youtube, fb, gg, i film odtwarzany internetowo) aby tablet nie tylko się zaciął, ale nawet w pewnym momencie całkowicie odmówił posłuszeństwa.
I teraz to „coś” dla graczy! Graczu, jeśli jesteś fanem gier spoza tych dostępnych pod kafelką o nazwie Market Windows czyli Pc-towych to znajdziesz kilka powodów do narzekań. Chodzi głównie o ograniczenia graficzne, które powodują zachwianie płynności działania bardziej wymagających gier oraz tzw. klatkowanie obrazu. Większość z gier należy otworzyć w trybie pulpitu, co jest niezbyt wygodnym rozwiązaniem ponieważ klawiatura zajmuje część ekranu tableta. Za to pewno w kilka starszych wersji co niektórych gier da się jednak spokojnie i bez problemu pograć.

8. W sieci, czyli poserfujmy.

W systemie dostajemy dostęp do przeglądarki internetowej Internet Explorer 10. Jest on połączeniem przyjemności korzystania z dobroci internetu i porażki w jego obsłudze. Na co szczególnie można narzekać? Przede wszystkim uporczywe jest wyłączanie tzw. „krzyżykiem”, który jest zbyt mały by w niego od razu trafić. Co więcej klawiatura automatycznie się nie wysuwa po najechaniu na pole adresu i trzeba jej pomóc naciskając na ikonkę klawiatury.
Przy przeglądaniu i czytaniu tekstu łatwiej użyć powiększenia, bo choć dostajemy sporą przekątną to tekst pozostaje niekiedy słabo czytelny. Plus dla Internet Explorer, bo daje dodatkowe możliwości typu łączenie się z aplikacją SkyDrive, która po poprawnym zalogowaniu się daje możliwość odczytania wcześniej zapisanych danych na dysku internetowym.

Podsumowanie
Oryginalny Windows 8 daje dostęp do pakietu Office, choć obsługa dotykowa trybu desktop sprawia trudności. Tablet ten nie jest alternatywą dla typowego notebooka, a jedynie urządzeniem multimedialnym o podobnych funkcjach. Idealny do rozrywki także w czasie podróży np. z dziećmi. Produkt jaki przygotowała firma Asus ucieszy wielu użytkowników – tych przeciętnych, jak i bardziej wymagających dzięki dostępowi do poczty, korzystaniu z internetu, słuchaniu muzyki, przeglądaniu portali społecznościowych.

Cena:

na dzień 24.07.2013 około 2000 zł

Ocena:

ocena8