Poradnik: Jak nagrać nieporuszony film kamerą z gimbalem

Często skutkiem ubocznym nagrywania wideo czy robienia zdjęć w dynamicznych sytuacjach jest rozmyty, chwiejny obraz, który psuje efekt mimo filmowania wysokiej rozdzielczości kamerą 4k. Zobaczmy jak uzyskać optymalne połączenie jakości ze stabilizacją obrazu.

Kluczem do sukcesu zarówno przy kręceniu amatorskich, jak i profesjonalnych ujęć kamerą z gimbalem DJI OSMO jest odpowiednie spasowanie komponentów (urządzenie składa się z kamery sportowej, stabilizatora Zenmuse X3 oraz dedykowanego uchwytu, który zapewnia aż trzyosiową stabilizację). Dzięki temu możemy nagrywać nieporuszone filmiki bez statywu, wystarczy trzymać w dłoni uchwyt i „wycelować” okiem kamery w interesujący nas punkt czy toczące się zdarzenie. Zarówno kilkusekundowe ujęcia, jak i długie zapisy wideo charakteryzować się będą takim samym efektem nieporuszonego obrazu w jakości 4k. To takie proste!

_OSMO

Co więcej funkcjami kamery można zarządzać zdalnie. Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację DJI GO, aby z poziomu wyświetlacza wydawać polecenia naszemu OSMO. Skoro jesteśmy przy zdalnym sterowaniu warto wspomnieć o przydatnych akcesoriach, które zwiększają i tak już rozbudowane możliwości gimbala OSMO. Mamy do dyspozycji kilka ciekawych gadżetów – trójnogi statyw, który zapewni stabilność na każdym rodzaju nawierzchni, niezależnie czy jest to piaszczysta plaża, kamienista skarpa czy liściaste poszycie lasu. Możemy też posłużyć się dedykowanym, wydłużającym się wysięgnikiem który zapewnia filmowanie z większej wysokości. Jest to rozwiązanie wskazane przy filmowaniu okolicznościowych imprez, takich jak otwarcie sklepu, wręczenia nagród na gali, przebiegu konferencji prasowej czy ceremonia zaślubin. Akcesoria są ze sobą kompatybilne, dlatego z łatwością połączymy je ze sobą w celu osiągnięcia perfekcyjnego nagrania. Producent przewidział też opcję zamontowania dodatkowej diody LED oraz mikrofonu.

Z kolei miłośnicy dynamicznych filmów mają do wyboru uchwyt rowerowy mocowany do ramy jednośladu oraz konstrukcję z przyssawkami, którą można zamocować na masce samochodu lub innego pojazdu. Z takim osprzętem można kręcić naprawdę profesjonalne ujęcia w warunkach planu filmowego. Z pewnością wiadomość ta ucieszy filmowców, ekipy kręcące teledyski czy realizatorów produkcji reklamowych.

OSMO pozwala także na użycie trybu panoramy, co daje niesamowity efekt wizualny. Nagranie w perspektywie 360° to zupełnie nowatorska technika kręcenia dająca poczucie uczestniczenia w filmowanym zdarzeniu. Do niedawna wykonywanie zdjęć w optyce wykorzystującej panoramę 360 było domeną firm i agencji specjalizujących się w nagrywaniu i obróbce materiałów wideo. Dziś wystarczy mieć DJI OSMO, aby zrealizować wszystko to co podpowiada nam wyobraźnia filmowca.

Źródło: Informacja prasowa.