Netatmo – Inteligentny Czujnik Dymu z aplikacją mobilną i wsparciem dla HomeKit

Netatmo, francuski producent systemów smart home, zapowiedział Inteligentny Czujnik Dymu (Smart Smoke Alarm). Czujnik jest prosty w instalacji, trwały i współpracuje z najpopularniejszymi rozwiązaniami smart home. Błyskawicznie przesyła informacje o zagrożeniu na smarfon użytkownika. Do sklepów trafi w październiku, a więc jeszcze przed sezonem grzewczym. Urządzenie jest już dostępne w przedsprzedaży.

Błyskawiczna informacja o zagrożeniu
Jak wskazują badania, czas reakcji na zagrożenie pożarowe to decydujący czynnik chroniący gospodarstwo domowe przed potencjalną katastrofą. Niewielkie źródło ognia może przerodzić się w pożar w zaledwie 30 sekund – najważniejsza jest więc natychmiastowa reakcja, która zwykle uzależniona jest od tego, jak szybko takie zagrożenie zostanie zidentyfikowane.
Inteligentny Czujnik Dymu marki Netatmo zwiększa szansę na zduszenie pożaru w zarodku przez domowników, jeśli ci znajdują się w pobliżu jego źródła. Wykrycie dymu uruchamia alarm o głośności 85 dB, generując jednocześnie powiadomienie w smartfonie użytkownika. Komunikat alarmowy trafia również do członków rodziny, którzy znajdują się poza domem i mają dostęp do internetu. Umożliwia to szybkie powiadomienie służb ratowniczych, pozwalając ograniczyć straty, do jakich może dojść w wyniku pożaru. Skuteczność interwencji może zwiększyć precyzyjna lokalizacja ogniska pożaru, ponieważ każdy Inteligentny Czujnik Dymu działa niezależnie. Jeśli alarm okaże się fałszywy, może on zostać zdalnie wyłączony.

Smoke-Alarm_App

Zabezpiecz swój dom na dekadę
Choć producenci często rekomendują wymianę czujników dymu po 10 latach, większość dostępnych na rynku modeli alarmów przeciwdymnych wyposażona jest w baterię, której żywotność nie przekracza 3 lat.
Inteligentny Czujnik Dymu od Netatmo ma ogniwo o deklarowanej żywotności 10 lat, a specjalny moduł autodiagnostyczny dokonuje regularnego sprawdzenia stanu urządzenia, zużycia baterii i połączenia z siecią Wi-Fi. Generowany jest okresowy raport, który zapobiega sytuacjom, gdzie alarm z różnych powodów mógłby nie zadziałać. Użytkownik ma również możliwość samodzielnego sprawdzenia pracy czujnika poprzez aplikację mobilną, choćby przed wyjazdem na planowany urlop.

Dedykowana aplikacja i kompatybilność z systemami smart home
Najnowszy produkt w ofercie Netatmo można obsługiwać za pomocą dedykowanej, darmowej aplikacji dostępnej na urządzenia z Androidem oraz iOS – Netatmo Security. Dostępna jest również aplikacja webowa (Netatmo Webapp) dla komputerów PC oraz Mac.
Inteligentny Czujnik Dymu jest w pełni kompatybilny z Apple HomeKit, więc może być obsługiwany za pomocą komend głosowych poprzez asystenta Siri. Urządzenie wspiera również usługę IFTTT, co gwarantuje zgodność z elementami systemów smart home korzystającymi z tego rozwiązania. Możliwe jest więc zaprogramowanie przykładowego scenariusza, w którym wykrycie dymu przez czujnik spowoduje włączenie oświetlenia lub zmianę jego koloru.
Podobnie jak inne produkty Netatmo, Inteligentny Czujnik Dymu jest przeznaczony do samodzielnego montażu i bardzo prosty w konfiguracji.

Cena i dostępność w Polsce
Urządzenie trafi do sprzedaży 8 października 2018 roku i na rynku polskim dostępne będzie w sieci X-Kom, salonach Denon oraz iSpot i sklepie internetowym BAODAO, w sugerowanej cenie detalicznej 449,99 zł. Zamówienie Inteligentnego Czujnika Dymu Netatmo jest również możliwe w ramach przedsprzedaży, poprzez stronę internetową producenta.

Źródło: informacja prasowa.