Kompleksowa ochrona zębów – recenzja szczoteczki (EW-DM81) i irygatora (EW1411) firmy Panasonic

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Ból zęba to chyba najmniej przyjemny ból jakiego można doświadczyć. Wizyta u dentysty u większości osób wywołuje strach. Co więc robić, aby zęby były zdrowe i piękne? Trzeba o nie dbać od małego, a posłużą nam przez wiele lat. Unikanie słodyczy i porządne ich mycie po każdym posiłku pozwolą nam cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Na rynku mamy dostęp do ogromnej liczby szczoteczek i past, a każdy producent reklamuje swój produkt jako najlepszy. My postanowiliśmy przetestować dwa przyrządy firmy Panasonic, które pozwalają zadbać o zęby kompleksowo. To soniczna szczoteczka  EW-DM81 i irygator EW1411. Jak sprawdzają się w codziennym użytkowaniu i czy warto w nie zainwestować ? Zapraszam do recenzji.

Dane techniczne szczoteczki:

Marka Panasonic
Zasilanie Akumulator
Waga 55g (145 ze stacją)
Wymiary 2,3 x 14,4 x 2,7 cm (wymiary szczoteczki)
Rodzaj szczoteczki soniczna
Ilość drgań / obrotów na minutę 31.000
Gwarancja 2 lata
Czas pracy 30 minut

Dane techniczne irygatora:

Czas ładowania Ok. 15 godzin
Pobór mocy Ok. 1 W
Częstotliwość pompy 1400 impulsów/min*
Ciśnienie wody Tryb INTERDENTAL : ok. 590 kPa (ok. 6,0 kgf/cm²)/Tryb JET : ok. 590 kPa (ok. 6,0 kgf/cm²)/Tryb AIR IN (REGULAR) : ok. 390 kPa (ok. 4,0 kgf/cm²)/Tryb AIR IN (SOFT) : ok. 200 kPa (ok. 2,0 kgf/cm²)
Czas pracy Ok. 15 minut* , ok. 60 minut**/(w 20⁰C po pełnym naładowaniu)
Pojemność zbiornika Ok. 130 ml/(ok. 35 sekund* , ok. 120 sekund** )
Wymiary (W x S x G) Jednostka główna: 197 x 59 x 75 mm/(bez dyszy)/Ładowarka: 40 x 93 x 98 mm
Waga Jednostka główna: ok. 305 g (z dyszą)/Ładowarka: ok. 180 g
Hałas przenoszony przez powietrze 65 (dB (A) re 1 pW)
UWAGI * W trybie AIR IN (REGULAR)/** W trybie INTERDENTAL/Produkt jest przeznaczony jedynie do użytku domowego.

img_8332

Opis szczoteczki:

Jak informuje producent najnowszy model szczoteczki Panasonic EW-DM81 z zaawansowaną technologią tzw. silnika linowego, generuje 31 000 ruchów poziomych włosia na minutę (wibracja soniczna), dzięki czemu szczoteczka zapewnia szybkie i gruntowne szczotkowanie powierzchni zęba, ale także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Zjawisko kawitacji, które powstaje w jamie ustnej podczas szczotkowania polega na powstawaniu mikrobąbelków, które penetrują przestrzenie międzyzębowe oraz trudno dostępne miejsca skutecznie wspomagając odrywanie się płytki nazębnej. W efekcie szczoteczka doskonale usuwa nagromadzone osady z całej powierzchni zęba nie podrażniając przy tym dziąseł, ponieważ drgania soniczne zapewniają delikatny masaż dziąseł.

img_8264

Szczoteczka prezentuje się bardzo ładnie. Materiały z jakich została wykonana są bardzo dobrej jakości, nic nie odstaje i nie trzeszczy. Podstawa koloru białego posiada dwa otwory. Jeden to otwór w którym umieszczamy trzpień szczoteczki do ładowania, a w drugim możemy umieścić główkę szczoteczki. Z podstawy wychodzi kabel zasilający, który należy podpiąć do prądu zanim zaczniemy korzystać ze szczoteczki. Pełny cykl ładowania trwa około 17 godzin. Trzpień urządzenia jest koloru białego ze srebrnym wykończeniem w miejscu, gdzie będzie nakładana głowa szczoteczki.  Na trzpieniu od góry znajduje się przycisk zasilania i wybierający tryb pracy szczoteczki. O wybraniu trybu będzie informować nas świecąca dioda. Na samym końcu widnieje dioda ładowania, która podczas ładowania świeci na czerwono, a po zakończeniu pracy gaśnie. Tuż przed rozpoczęciem mycia należy główkę szczoteczki umieścić na trzpieniu, tak aby umieszczona na niej linia była wyrównana ze znacznikiem pozycji instalacji na jednostce głównej. Następnie trzeba przekręcić główkę, aby wyrównać umieszczoną na niej linię ze znacznikiem pozycji mocowania na trzpieniu szczoteczki. Tak przygotowane urządzenie jest gotowe do użycia.

Do wyboru mamy dwie główki. Jedna to szczoteczka precyzyjna, służąca głównie do czyszczenia kieszeni przyzębnych. Można nią również wyczyścić powierzchnię zębów i powierzchnię gryzącą. Druga to szczoteczka uniwersalna służąca do czyszczenia przednich i gryzących powierzchni zębów. Nie można nią czyścić natomiast kieszeni przyzębnych.

img_8267

Aby wyczyścić kieszenie przyzębne należy precyzyjną szczoteczkę przyłożyć do kieszeni pod kątem 45 stopni i powoli przesuwać ząb po zębie. Powierzchnię przednią i gryzącą zębów należy szczotkować pod kątem 90 stopni. Do tylnej strony szczęki i zębów nierównych należy ustawić szczoteczkę pionowo i ruszając nią dopasować do kąta uzębienia.

Szczoteczka wyposażona jest w dwa tryby pracy: NORMAL zalecany przy zwykłym szczotkowaniu i SOFT (delikatny), kiedy tryb normalny jest zbyt mocny.

img_8273

Tuż przed rozpoczęciem szczotkowania niewielką ilość pasty należy wycisnąć na głowę szczoteczki, umieścić ją w ustach i włączyć urządzenie. Szczoteczka stopniowo osiąga ustawioną prędkość i wibracje po około 2 sekundach od uruchomienia. Przy pierwszym użyciu możemy odczuwać łaskotanie lub mrowienie spowodowane wibracjami dźwiękowymi, ale to uczucie minie po kilkukrotnym użyciu. Urządzenie pracuje w 30 sekundowym trybie. Po tym czasie zatrzymuje się na moment i uruchamia ponownie. Fajnym rozwiązaniem jest podzielenie szczęki na 4 części i szczotkowanie w czasie 30 sekund każdej z nich. Dwie minuty to dobry czas, aby dobrze i dokładnie wyczyścić zęby we wszystkich zakamarkach. Po zakończonej pracy należy szczoteczkę wyłączyć. Po użyciu urządzenia należy zdjąć główkę szczoteczki, umyć ją pod bieżącą wodą i odłożyć do wyschnięcia. Podobnie należy umyć jednostkę główną, wytrzeć ją i odstawić do całkowitego wyschnięcia. Mokrego trzpienia nie należy ładować.

img_8272

Jeśli urządzenie nie było używane przez ponad pół roku lub jest używane po raz pierwszy, wskaźnik stanu ładowania może nie zapalić się od razu, a czas pracy może być krótszy. W takiej sytuacji należy szczoteczkę ładować ponad 26 godzin. Po tym czasie urządzenie będzie działało normalnie. Pełne naładowanie urządzenia dostarcza energii na około 30 minut użytkowania.

Żywotność akumulatora umieszczonego w trzpieniu szczoteczki wynosi trzy lata. Główkę szczoteczki zaleca się wymieniać co 3 miesiące. Jeśli natomiast główka jest uszkodzona/zdeformowana to nawet częściej.

img_8275

Opis irygatora:

Irygator to urządzenie dzięki któremu możemy lepiej wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Można śmiało powiedzieć, że jest czymś w rodzaju „niekłującej” wykałaczki i masażysty dziąseł. Irygator miesza powietrze z wodą a następnie spręża je. W ten sposób powstają miliony trwałych mikro bąbelków, które pod ciśnieniem bez trudu dostają się w przestrzenie międzyzębowe czyszcząc je bardzo dokładnie. Dodatkowym efektem jest delikatne masowanie, które wpływa leczniczo na dziąsła. Zastosowanie irygatora w połączeniu ze szczoteczką do zębów pozwala znacznie zmniejszyć krwawienie z dziąseł i ilość bakterii, które mogą wywoływać zapalenia dziąseł.

Jak informuje producent DentaCare EW-1411 to nowoczesne urządzenie irygujące stanowiące uzupełnienie potrzeb związanych z profesjonalną higieną jamy ustnej. Irygator posiada kompaktowy i ergonomiczny kształt co umożliwia użytkowanie w każdych warunkach. Dodatkowo urządzenie jest zasilane akumulatorowo co umożliwia codzienną higienę podczas podróży – bez zbędnych kabli i pojemników.

Irygator DentaCare EW-1411 pozwala na czyszczenie trudno dostępnych miejsc, niemożliwych do wyczyszczenia tradycyjną szczoteczką. Strumień wody precyzyjnie usuwa resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych utrzymując wzorową higienę jamy ustnej. Używanie irygatora dodatkowo idealnie masuje dziąsła powodując lepsze ich ukrwienie. Dzięki temu poprawiamy ich ogólną kondycję. Irygator efektywnie czyści mosty, uzupełnienia protetyczne oraz elementy aparatu ortodontycznego.

img_8296

Irygator Panasonic to bardzo ładne urządzenie. Zachowany w kolorystyce biało-szarej bardzo dobrze będzie prezentował się na umywalce łazienki. Poniżej dokładny opis tego co znajdziemy w zestawie. irygator

Ładowanie urządzenia należy rozpocząć od podłączenia ładowarki do prądu. Jednostkę główną ustawiamy pionowo w ładowarce i po 15 godzinach ładowanie jest zakończone. Irygator zapewnia około 15 minuty czas pracy, gdy akumulator jest w pełni naładowany.

img_8294

Po naładowaniu urządzenia należy zamontować dyszę na jednostce głównej. Kolejno napełniamy zbiornik wodą. Zamykamy go i urządzenie jest gotowe do pracy.

Zbiornik irygatora jak zaleca producent warto napełnić wodą przefiltrowaną lub wodą z kranu. Płyny do płukania jamy ustnej często zawierają dodatki smakowe i słodzące, które zagęszczają płyny i przy dłuższym użytkowaniu mogą spowodować zapchanie podzespołów oraz ich uszkodzenie.

img_8297

Dodatkową kwestią jest skuteczność płynów podczas irygacji. Aby płyn był skuteczny, musi pozostawać w jamie ustnej przez co najmniej minutę oraz być w stężeniu zalecanym przez producenta. Podczas irygacji płyn wypływa z jamy ustnej, więc nie będzie spełniał swojej roli. Również rozcieńczanie płynu nie przynosi żadnej korzyści.

W przypadku używania do irygacji wody z kranu konieczne jest regularne używanie środków odkamieniających, tak aby urządzenie mogło funkcjonować bez problemów.

img_8298

img_8313

Aby rozpocząć pracę urządzenia naciskamy przełącznik trybu pracy i wybieramy żądany tryb strumienia wody. Wskaźnik trybu podświetli wcześniej wybrany tryb. Do wyboru mamy cztery tryby przedstawione poniżej:

irygator2

Przed naciśnięciem włącznika dyszę należy umieścić w buzi i delikatnie zamknąć usta. Podczas użycia należy pochylić twarz nad umywalką, a jednostkę z dyszą trzymać pionowo. Naciśnięcie przełącznika trybu pracy podczas działania urządzenia zmienia jego tryb. Po użyciu urządzenie należy wyłączyć, zdjąć dyszę, opróżnić pojemnik z resztek płynu, wymyć pod bieżącą wodą i odstawić do wyschnięcia.

Na poniższym screnie dokładnie widzimy w jaki sposób powinniśmy czyścić przestrzenie międzyzębowe.

irygator3 irygator4Żywotność akumulatora umieszczonego w irygatorze wynosi trzy lata. Dyszę należy wymienić ze względów higienicznych co 6 miesięcy. Jeśli natomiast końcówka dyszy jest zdeformowana to nawet wcześniej.

 Wrażenia z testów:

Oba urządzenia wyglądają bardzo ładnie. Montaż i obsługa zajęły mi dosłownie kilka chwil. Jako pierwszą użyłam szczoteczkę. Urządzenie pracuje bardzo cicho, dzięki czemu nie przeszkadza innym domownikom. Delikatnie czyści i masuje dziąsła nie powodując uczucia bólu czy dyskomfortu. Zastosowałam się do polecenia producenta i czyściłam przez 30 sekund poszczególne części łuków zębowych. Po tym czasie moje zęby były porządnie wyszczotkowane, pozbawione osadu i resztek jedzenia.

img_8278

W kolejnym kroku skorzystałam z irygatora. Przyznam szczerze, że pierwsze użycie było ciekawe. Strumień wody jest dosyć mocny, zatem pierwszy kontakt był odrobinę bolesny. Kilkukrotnie uzupełniałam wodę w zbiorniku, aby dokładnie wyczyścić kieszenie międzyzębowe. Urządzenie również nie jest głośne, a jego obsługa jest banalnie prosta. Każdy użytkownik wybierze dodatkowo tryb w jakim urządzenie ma pracować w celu dokładnego wyczyszczenia kieszeni międzyzębowych.

img_8291

Po zastosowaniu obu urządzeń czułam, że moje zęby zostały dobrze wymyte, a resztki jedzenia i osad spomiędzy zębów został solidnie wypłukany.

img_8325

Podsumowanie:

Szczoteczka soniczna i irygator firmy Panasonic to dwa urządzenia na które warto zwrócić uwagę. Bezprzewodowe działanie umożliwia pracę urządzeń w każdym miejscu. Tryby pracy w które wyposażone są produkty umożliwią użytkownikom wybór najbardziej optymalny dla nich. Bardzo ładny wygląd sprawia, że będą pięknie komponować się z wystrojem każdej łazienki. Ceny urządzeń nie są co prawda najniższe, ale należy mieć na uwadze fakt, że są to produkty kupowane na lata, które zapewnią nam kompleksową ochronę zębów.

Cena szczoteczki EW-DM81: od 299 zł

Cena irygatora EW-1411: od 285 zł

ocena10wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

panasonic_logo