W nasze ręce trafił niewielki odtwarzacz FIIO M3. Jest mały, lekki i ładny. FIIO to marka znana z produkcji wzmacniaczy słuchawkowych, DAC-ów i właśnie niewielkich odtwarzaczy mp3. Model FIIO M3 należy do najniższej półki cenowej producenta, chociaż jeśli ktoś nie jest entuzjastą dobrego dźwięku, to cena i tak może okazać się wysoka.
Specyfikacja
- Moc wyjściowa 1> 50 mW (16Ω // THD + N <1%)
- Moc wyjściowa 2> 30 mW (32Ω / THD + N <1%)
- Pasmo przenoszenia 20 Hz ~ 20 kHz
- SNR ≥95 dB (A-ważone)
- Zdolność przetwornika 16 ~ 100 Ω
- czułość TBA
- Waga około 40 g
- Czas pracy > 24 h (32Ω; normalna głośność, wyświetlacz off)
- Czas ładowania <2,5 h
- Wymiary 74 mm x 39,7 mm x 9,1 mm
- Formaty audio: APE (Szybki): 48 kHz / 16 bit; APE (Normal): 48 kHz / 16 bit; APE (Wysoki): 48 kHz / 16 bit; FLAC: 48 kHz / 24 bit; WAV: 96 kHz / 24 bit; MP3 / WMA / OGG / M4A (wył. surowe .aac .m4a szyfrowane ALAC)
Zawartość zestawu
- FIIO M3
- Słuchawki (pchełki)
- Przewód USB/microUSB
- Smycz
- 2 folie ochronne
- Instrukcja
- Karta gwarancyjna
Opis
Odtwarzacz znajduje się w niewielkim biało czerwonym, tekturowym pudełku. Na dole pudełka oznaczony jest kolor naszego urządzenia. FIIO M3 dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: kość słoniowa, cyjan, niebieski, czarny. Nam trafiła się wersja czarna. W pudełku znajdziemy także dedykowane słuchawki w kolorze białym, przewód USB/microUSB do ładowania urządzenia i zgrywania muzyki, smycz, dwie folie ochronne, które możemy nakleić na ekran urządzenia, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.
FIIO M3 jest lekki, mimo metalowej obudowy waży zaledwie 40 gram. Jego rozmiary nie są duże, jest wielkości przyłożonych do siebie dwóch paczek gum do żucia w listkach, ale trochę cieńszy. Dokładne wymiary to 74 mm x 39,7 mm x 9,1 mm. Prostokątna obudowa jest zakończona ostrymi krawędziami i jeśli postawimy odtwarzacz pionowo, to wygląda on jak czarny obelisk z Odysei Kosmicznej 2001. Poszczególne elementy są dobrze spasowane, nic się nie ugina i nie trzeszczy, w FIIO nie ma miejsca na fuszerkę. Jego wygląd jest prosty i elegancki. Na pierwszy rzut oka widać że mamy do czynienia z dopracowanym produktem, a nie tandetą.
Przedni panel składa się z ekranu o przekątnej dwóch cali, oraz panelu z sześcioma przyciskami umieszczonego pod ekranem. Ekran ma dobrą jasność i pozwala na obsługę urządzenia przy mocnym świetle słonecznym. Producent nie zdecydował się na ekran dotykowy, co biorąc pod uwagę wielkość ekranu i ilość ikon/danych na nim wyświetlanych było słuszne. Przyciski umieszczone pod ekranem dają bardzo dobrą kontrolę nad urządzeniem i możliwość dokonania szybkich zmian, czy przełączania piosenek nawet bez włączonego ekranu. Pomiędzy ekranem, a przyciskami producent umieścił srebrne logo.
Z lewej strony od dołu w 1/3 długości umieszczony jest przycisk włączający/wyłączający urządzenie przy kilkusekundowym przytrzymaniu, lub włączający/wyłączający ekran przy krótkim naciśnięciu. Przy dolnej krawędzi znajdziemy uchwyt do zamocowania smyczy.
Z prawej strony znajduje się przełącznik blokady przycisków. Po jego włączeniu przestają działać przyciski, dzięki temu możemy spokojnie włożyć odtwarzacz do kieszeni bez obawy, że przypadkowe przyciśnięcie klawisza przerwie odtwarzanie naszej muzyki.
Górna powierzchnia jest gładka, nie umieszczono na niej żadnych przycisków, czy napisów.
Na dole urządzenia znajduje się gniazdo microUSB służące do ładowania akumulatora, oraz do wrzucania i kasowania danych z pamięci wewnętrznej FIIO M3. Pamięć wbudowana to 8 GB. Obok umieszczono gniazdo słuchawkowe, a po prawej stronie slot na kartę microSD, dzięki któremu możemy rozszerzyć pamięć urządzenia o maksymalnie 64 GB.
Tylny panel jest gładki, z umieszczonym logo FIIO, oraz informacjami producenta takimi jak model, certyfikaty itp.
Po włączeniu ekran podświetla się i pokazuje tekst powitalny. Następnie ujrzymy ekran właściwy. Jeśli na odtwarzaczu nie znajduje się żaden utwór, to ujrzymy menu odtwarzania. Jeśli wgraliśmy już jakieś utwory, to na ekranie pokaże się pierwszy utwór.
Na górze ekranu znajduje się cienki pasek ikonek. Od lewej widać ikonkę głośniczka, po jego prawej stronie pokazana jest cyfra 0d 0 do 60 – informuje nas ona o ustawionym poziomie głośności. Następnie mamy podany rodzaj ustawień equalizera. Jeśli jest wyłączony to widać napis „Off”, jeśli go włączymy to do wyboru mamy następujące rodzaje: Rock, Blues, Metal, Jazz, Classical, Electronica oraz Custom. Następna ikonka to play/pauza pokazuje czy w danej chwili trwa odtwarzanie, czy też jest zatrzymane. Kolejną ikonką jest sposób odtwarzania, czyli odtwarzanie po kolei wszystkich utworów, zapętlenie listy, powtarzanie pojedynczego utworu, lub odtwarzanie losowe. Następna jest ikonka wyłącznika czasowego, pod warunkiem, że jest włączony. Ostatnią ikonką na pasku jest poziom naładowania baterii.
Przejdźmy do menu odtwarzania. W menu mamy dostępne 5 ikonek, nie ma tu opisów słownych, dzięki temu w przypadku zmiany języka nie mamy problemu z obsługą odtwarzacza, z drugiej strony musimy sprawdzić co do czego służy.
Pierwsza ikonka od góry pozwala przejść do menu wyboru odtwarzania ulubionych utworów lub playlist.
Druga ikonka – nutka – pozwala na odtwarzanie wszystkich utworów zgromadzonych na urządzeniu.
Trzecia ikonka – osoba z mikrofonem – pozwala na wybranie utworów danego artysty.
Czwarta ikonka – płyta – daje możliwość odtwarzania wybranego albumu. Ostatnia ikonka – folder – pozwala wybrać folder, z którego będą odtwarzane utwory. Po menu poruszamy się za pomocą przycisków góra/dół, wybór zatwierdzamy przyciskiem play/pauza umieszczonym po prawej na górze, natomiast przyciskiem menu (lewo góra) anulujemy wybór bądź przechodzimy do menu.
Dłuższe przytrzymanie przycisku menu powoduje włączenie menu opcji odtwarzacza. Tu z kolei mamy sześć ikonek. Pierwsza od góry to wybór trybu odtwarzania, czyli odtwarzanie po kolei wszystkich utworów, zapętlenie listy, powtarzanie pojedynczego utworu, lub odtwarzanie losowe. Następna ikonka + pozwala dodawać utwory do ulubionych bądź do wybranej listy odtwarzania.
Trzecia ikonka pozwala włączyć equalizer i wybrać mu styl odtwarzania muzyki z kilku predefiniowanych lub wprowadzić ustawienia własne. Czwarta pozycja pokazuje szczegółowe informacje o odtwarzanym utworze. Za pomocą piątej ikonki możemy usunąć utwór z pamięci urządzenia. Szósta ikonka skieruje nas do ustawień.
Mamy tu dostępne takie opcje jak poziom maksymalnej głośności, domyślne źródło odtwarzania, balans, język, jasność ekranu, czas bezczynności, po którym nastąpi wyłączenie playera, wyłącznik czasowy – regulowany co 10 minut od 0 do 120. Możemy także dokonać formatowania pamięci wewnętrznej lub karty pamięci, przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia, a także dokonać upgradu oprogramowania do nowszej wersji. W menu znajdziemy jeszcze informacje o odtwarzaczu, czyli model, wersja firmware – w naszym modelu 1.6, wielkość i wykorzystanie pamięci, ilość utworów i numer seryjny urządzenia.
Gdy wybierzemy już muzykę i rozpoczniemy odtwarzanie na ekranie pokaże się domyślna grafika (gramofon) lub okładka albumu, jeśli jej obrazek znajduje się w folderze z muzyką. Poniżej cienki pasek postępu odtwarzania, nad którym znajdują się informacje o częstotliwości i ilości bitów odtwarzanego pliku. Pod paskiem z lewej strony pokazany jest czas odtwarzania, po prawej stronie całkowita długość utworu. Pod nimi pokazywana jest nazwa odtwarzanego pliku oraz jego pozycja na liście. Na samym dole znajdziemy nazwę albumu i ilość utworów, które się w nim znajdują.
Za pomocą przycisków ze strzałkami góra/dół możemy regulować głośność. Przyciski lewo prawo służą do przełączania pomiędzy utworami poprzedni/następny, bądź przytrzymując dłużej przycisk do przewijania utworu. Przycisk play/pauza służy do zatrzymywania/wznawiania odtwarzania, a przyciskiem menu przechodzimy do menu odtwarzania.
Obsługa urządzenia po zaznajomieniu się ze strukturą menu i funkcjami przycisków staje się bardzo prosta i szybko się do niej przyzwyczajamy.
Dźwięk wychodzący z urządzenia jest bardzo dobrej jakości. Czysty, wyraźny, jasny. Dźwięk jest bardzo zrównoważony, żadne pasmo nie wybija się ponad inne. Odtwarzacz sprawia wrażenie, że czeka na osobiste ustawienia danego użytkownika i dopasowanie za pomocą wbudowanego korektora. Dobra jakość dźwięku widoczna jest w dobrej mocy basach i dobrze grających wysokich tonach, których jest całkiem sporo. Środek dopełnia całość tworząc miłą dla ucha kompozycję. Player dobrze radzi sobie z każdym rodzajem muzyki, jest uniwersalny, z tego też powodu nie zagra niczego źle, ale też nie usłyszymy fajerwerków, po prostu gra dobrze. Niewątpliwie tańsze odtwarzacze mp3 nie oferują takiej jakości dźwięku, podobnie jak większość smartfonów i to właśnie dla takich produktów FIIO M3 ma być alternatywą. Warto tutaj wspomnieć, że poza najbardziej popularnym formatem mp3, odtwarzacz pozwala na słuchanie muzyki w formatach bezstratnych, kompletną listę można znaleźć na początku recenzji w specyfikacji.
Do odtwarzacza producent dołącza słuchawki, które na stronie producenta są opisane bardzo pozytywnie. W rzeczywistości mamy do czynienia z bardzo przeciętnymi „pchełkami”, które grają podobnie do większości zestawów dołączanych do smartfonów. Słuchawki nie dają możliwości poznania tego co naprawdę oferuje FIIO M3 i mogą służyć jedynie mało wymagającym użytkownikom. Pozostali dokonując zakupu FIIO M3 powinni dobrać do niego także odpowiednie słuchawki. Na początek wystarczą dobre i tanie Mrice E300A, czy troszkę droższe Takstary HI1200.
FIIO M3 wyposażony został w baterię o pojemności 550 mAh. Wystarcza ona na 24 godzinne odtwarzanie muzyki. Dzięki temu nie będziemy go za często ładować, a jednocześnie oszczędzimy baterie naszych smartfonów, odtwarzanie muzyki pozostawiając dedykowanemu i lepszemu do tego celu FIIO M3. Ładowanie trwa maksymalnie 2,5h.
Podsumowanie
FIIO M3 to bardzo dobrze wykonany i grający odtwarzacz. Jest prosty w obsłudze i posiada sporo przydatnych funkcji. Żeby w pełni cieszyć się możliwościami urządzenia, należy jednak skorzystać z lepszych słuchawek niż te dołączone do zestawu. Z odtwarzaczem można się szybko zaprzyjaźnić, a długi czas pracy na baterii pozwala na bezstresowe słuchanie ulubionej muzyki bez konieczności częstego ładowania.
Cena
Od 299 zł
Nasza ocena