Test odtwarzacza MP3 z wbudowanym krokomierzem Transcend MP710

Odtwarzacze MP3 wzbogacano o różne funkcje, od odtwarzania filmów do wodoodporności. Wraz z zastępowaniem odtwarzaczy MP3 przez smartfony, producenci starają się przyciągnąć klientów czymś szczególnym. Transcend zaimplementował w swoim odtwarzaczu funkcję krokomierza. Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

Pojemność 8GB
Kolor Czarny, Biały
Wymiary 88 x 44.3 x 10 mm (3.46″ x 1.74″ x 0.39″)
Waga 39g (1.38oz)
Wyświetlacz 2″ ekran TFT
Rozdzielczość 240 x 320
Obsługiwane formaty MP3, WAV, WMA
Format nagrywania PCM (WAV)
Formaty obrazów JPEG, BMP
Formaty wideo AMV, AVI
Pliki tekstowe TXT
Dyktafon Tak
Radio Częstotliwości światowe – 87.5~108 MHz
Częstotliwości japońskie – 76~90 MHz
Żywotność baterii Czas odtwarzania (ze słuchawkami): 42h (przy pełnym naładowaniu)*
Czas nagrywania: 28h (słaba jakość)*
Typ baterii Litowo-polimerowa
Certyfikaty CE, FCC, BSMI
Stopień kompresji 32Kbps do 320Kbps
S/N Ratio ≥ 90dB
Gwarancja 2 lata

Zawartość opakowania

– Transcend MP710
– smycz
– przewód Jack 3,5mm/Jack3,5mm
– przewód USB/microUSB
– słuchawki douszne
– dodatkowe gumki do słuchawek 2 rozmiary
– instrukcja obsługi
– karta gwarancyjna

Transcend_MP710_2

Opis

W małym, tekturowym, półprzeźroczystym pudełku znajdziemy odtwarzacz MP3 Transcend MP710. Dostępne są dwa kolory, biały i czarny, do testów otrzymaliśmy wersję czarną. Poza odtwarzaczem, w osobnym tekturowym pudełku znajdziemy przewód Jack 3,5mm/Jack 3,5mm, przewód USB/microUSB służący do komunikacji z komputerem, oraz do ładowania odtwarzacza, słuchawki dokanałowe ze specjalnie wyprofilowanym zaczepem na uszy, zapasowe gumki w dwóch rozmiarach i papierzyska, czyli instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Transcend_MP710_4

Odtwarzacz jest płaski i ma niewielkie rozmiary, spokojnie mieści się do kieszeni, a także do małej kieszonki jeansów.
2/3 wielkości urządzenia zajmuje kolorowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 240 x 320 px. Pod nim znajduje się 4 kierunkowe kółko sterujące, a wewnątrz przycisk zatwierdzający/Play/Pauza. Po lewej znajdziemy przycisk odblokowania i dodatkowych opcji, a po prawej przycisk powrotu.

Od spodu znajdziemy wyjście słuchawkowe, gniazdo microUSB, oraz wejście Line-In.

Transcend_MP710_5

Całość jest bardzo lekka i waży zaledwie 39 gram.

Materiały zastosowane do wykonania urządzenia są dobrej jakości, a spasowanie jest bardzo dobre, dzięki czemu konstrukcja jest solidna i nie trzeszczy.

Wrażenia z testów

Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna, instrukcja obsługi wydaje się zupełnie niepotrzebna.

Urządzenie włączamy trzymając przycisk play, podczas trzymania na ekranie pojawiają się po kolei trzy kwadraty, po pokazaniu się ostatniego następuje włączenie urządzenia. Trwa to około 3 sekund. Po włączeniu ukaże nam się główny ekran. Na nim umieszczono dziewięć ikonek, dzięki nim możemy włączyć menu odtwarzania muzyki, odtwarzania video, przejść do funkcji fitness, włączyć dyktafon, włączyć radio, czy przejść do ustawień zaawansowanych, takich jak oszczędzanie energii, ustawień dźwięku, a także daty i czasu.

Transcend_MP710_6

Obsługa nie nastręcza problemów, system obsługujący urządzenie działa szybko, stabilnie i bez zarzutu. Ekran nie ma dużej rozdzielczości, ale posiada wystarczającą jasność, pozwalającą na obsługę w słoneczne dni. Wyposażenie urządzenia o przekątnej obrazu 2″ w funkcję odtwarzania plików wideo, a także plików tekstowych uważam raczej za zabieg marketingowy, wątpię żeby ktokolwiek z tego skorzystał.

Podstawowym zadaniem Transcend MP710 jest odtwarzanie muzyki. Urządzenie obsługuje trzy typy plików muzycznych: MP3, WMA, WAV. Nie jest to dużo, moim zdaniem zamiast opcji odtwarzania plików tekstowych, czy wideo, użytkowników bardziej ucieszyłaby możliwość odtwarzania formatów FLAC, czy chociażby OGG.

Po wejściu do odtwarzacza mamy cztery pozycje do wyboru: ostatnio odtwarzane, przeglądanie folderów, lista wszystkich utworów na urządzeniu, oraz playlista, do której możemy dodawać wybrane foldery/utwory. Sposób wyboru utworów do odtwarzania jest prosty i bardzo dobrze spełnia swoją funkcję.

Transcend_MP710_3

Jakość dźwięku generowanego przez MP710 jest bardzo dobra, słucha się przyjemnie. Słuchawki dołączone do zestawu są przyzwoite, nie zachwycają, ale też nie są kiepskiej jakości. Usłyszymy lekki bas, są wyraźne wysokie tony i ładny środek. Na początek wystarczą, ale zaznaczę, że Transcend MP710 prawdziwe oblicze pokaże dopiero z lepszej jakości słuchawkami. Regulacja głośności jest 30 stopniowa, a moc urządzenia wystarczająca, by komfortowo słuchać muzyki na dużych słuchawkach HiFi.

Transcend MP710 jest reklamowany jako doskonałe urządzenie do fitnessu i tu jako zaletę warto zaznaczyć skuteczne mocowanie słuchawek do uszu, samo zakładanie słuchawek może nie jest najszybsze, jednak mamy gwarancję, że po założeniu nie spadną nam z uszu.

Transcend_MP710_7

Aby poprawnie korzystać z trybu fitness najpierw należy wprowadzić dane użytkownika. Czyli wiek, wagę, wzrost, długość kroku. Ostatnie jest o tyle ważne, że długość kroku przy biegu jest większa niż przy chodzeniu. Należy o tym pamiętać dokonując odpowiedniego pomiaru i ustawiając tą wartość. Jeśli błędnie podamy długość kroku, to otrzymamy jedynie ilość kroków, natomiast odległość może być błędna. Mp710 zlicza wstrząsy, nie jest wyposażona w GPS, oznacza to, że przebyta odległość jest obliczana poprzez pomnożenie podanej długości kroku i ilości kroków.

Tryb fitness pozwala na zapisanie następujących danych: liczba kroków, data, czas, liczba spalonych kalorii, oraz dystans. Tryb ten może okazać się pomocny i motywujący. Poza samymi danymi z treningu, możemy sprawdzać historię treningów, oraz wyznaczać sobie cele, np. zrobienie x kroków, czy przebycie określonego dystansu.

Przydatny może okazać się też dyktafon, mikrofon zbiera dobrze i możemy przez kilkanaście godzin nagrywać dźwięk przy jego pomocy.

Transcend_MP710_9

Dobrym posunięciem jest też dodanie rafia FM, urządzenie pozwala na ręczne, bądź automatyczne wyszukiwanie stacji. Łącznie pozwala zapamiętać 30 stacji radiowych.

Czas działania na baterii według producenta to ~42h. Testy wykazały, że po pełnym naładowaniu przy ustawieniu połowy głośności MP710 działała 40 h. Naładowanie baterii od zera do pełna trwało 1,5 h.

W zaawansowanych ustawieniach możemy też włączyć tryb oszczędzania energii, dzięki któremu urządzenie będzie samo się wyłączało po określonym czasie bezczynności.

Transcend_MP710_8

Podsumowanie

Transcend MP710 to bardzo dobry odtwarzacz MP3, który pozwala na bardzo długi czas odtwarzania muzyki bez konieczności ładowania, a gdy już trzeba będzie to zrobić, wystarczy 1,5h do pełnego naładowania. Do tego jest wyposażony w krokomierz, oraz wiele innych dodatkowych funkcji, które mogą okazać się dla nas interesujące. Czy są potrzebne? To zależy od preferencji użytkowników. Ja powiem tylko tyle, że pod względem dźwiękowym MP710 to dobra pozycja.

Cena
Od 159 zł
Nasza ocena

ocena8

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

transcend_logo