Wg nowego raportu opublikowanego przez AMD w partnerstwie z ekspertami 451 Research jednym z najważniejszych czynników przy zmniejszaniu śladu węglowego i kosztów energii centrów danych jest wymiana procesorów. W miarę jak firmy na całym świecie coraz częściej doceniają rolę zarządzania swoim wpływem na środowisko, badania te są dodatkowo cenne dzięki zaprezentowaniu różnych ścieżek, jakimi organizacje te mogą poprawiać efektywność swojej infrastruktury IT.
Co ważne, niemal połowa zapytanych decydentów stwierdza, że ich infrastruktura IT odpowiada za większość (25% respondentów) lub całkowity (19%) wpływ ich firm na środowisko i w związku z tym wytyczyli sobie odpowiednie cele redukcji. Cyfrowa transformacja będzie w dalszym ciągu napędzać rozwój centrów danych przez kolejne dekady, co będzie miało długotrwały wpływ na środowisko, jeśli nie będzie odpowiednio ukierunkowane. Dla porównania w samym tylko 2019 roku centra danych i serwerownie w Stanach Zjednoczonych odpowiadały za zużycie energii większe niż całego Meksyku (państwa).
Wdrażanie nowych, bardziej efektywnych technologii i modeli operacyjnych będzie podstawą dla ograniczania wpływu środowiskowego. Wg raportu wybór odpowiedniego procesora, który pozwala korzystać z mniejszej liczby fizycznych serwerów, jest jednym ze sposobów, jakim firmy mogą się posłużyć przy zmniejszaniu całkowitego zużycia energii i podnoszenia efektywności operacyjnej poprzez redukowanie śladu węglowego i zużycia prądu.
Przykładem może być cel AMD, aby do 2025 roku aż 30-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną w dziedzinie trenowania sztucznej inteligencji i aplikacji dla superkomputerów działających w oparciu o jednostki z akceleratorami. Jeśli uda się go zrealizować, to przełoży się to na miliardy zaoszczędzonych kilowatogodzin w 2025 roku, ponieważ obniży to zapotrzebowanie na moc takich systemów w przeliczeniu na pojedyncze obliczenie aż o 97% w ciągu 5 lat.
Polecamy uwadze lekturę całego raportu. Więcej informacji o inicjatywach AMD w zakresie poprawy efektywności energetycznej można znaleźć tutaj. Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać z Aleksiejem Nechuyatovem, starszym menedżerem ds. marketingu produktu, i dowiedzieć się więcej o tym, jak procesory napędzają zrównoważony rozwój firm oraz sprzyjają oszczędnościom, to prosimy o kontakt.
451 Research to ośrodek, który koncentruje się na badaniach i doradztwie w zakresie IT oraz wykorzystania innowacji i możliwości rynkowych. Ponad 100 analityków i konsultantów przygotowuje badania dla ponad 1000 klientów na całym świecie. Ośrodek powstał w 2000 roku i jest częścią S&P Global Market Intelligence.
Źródło: Informacje prasowe