Garmin Edge 800 – test

Garmin Edge 800 to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń wspomagających trening kolarski z wbudowanym modułem GPS. Sprawdźmy, do jakiej grupy użytkowników jest skierowany i jakie możliwości w nim drzemią.

 garmin-edge-800-img1

Dostępnych jest kilka wersji Edge 800 różniące się wyposażeniem oraz zainstalowaną mapą. Do wyboru mamy wersję z mapą Polski i Europy, Topo lub City Navigator. Elementy wyposażenia to czujnik tętna i czujnik kadencji. Oczywiście jak zwykle w przypadku produktów firmy Garmin możemy wyposażyć się w szereg różnych dodatkowych akcesoriów dopasowanych do urządzenia.

W pudełku testowanego modelu znajdowały się:

  • Edge 800
  • Czujnik tętna
  • Czujnik kadencji
  • Ładowarka sieciowa
  • Uchwyt rowerowy
  • Kabel USB
  • Karta pamięci z mapą Polski TOPO
  • Podręcznik użytkownika

garmin-edge-800-img2

Po rozpakowaniu i wyciągnięciu wszystkich części zestawu miałem pewne obawy, co do czego i jak to zamontować, jednak krótka chwila z instrukcją i Edge 800 znalazł się na rowerze. Samo urządzenie możemy umieścić na wsporniku jak i na samej kierownicy, ćwierć obrotowe mocowanie przytwierdzamy za pomocą mocnych gumowych pierścieni. I znowu obawy czy to wszystko nie odpadnie gdzieś po drodze, ale jak się później okazało obawy były bezpodstawne. Chwilami nawet chciałem żeby Garmin Edge 800 odpadł, wybierałem takie trasy i drogi żeby porządnie wytrzęsło, ale urządzenie ciągle trzymało się wyśmienicie. Materiały użyte w Edge 800 są najwyższej jakości co wpływa na trwałość i solidność urządzenia, a to istotne w trakcie jazdy na rowerze w niekorzystnych warunkach. Wyprofilowane krawędzie wpływają na aerodynamikę, ale mają również wpływ na wygląd.

garmin-edge-800-img3

Obsługa Garmin’a Edge 800 jest prosta i intuicyjna. Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego o dużej rozdzielczości poruszanie się w menu oraz ustawianie nawet najbardziej zaawansowanych opcji nie sprawia problemu. Tak samo w trakcie jazdy, przejście między ekranami oraz sprawdzenie czy przestawienie opcji jest dość łatwe. Wyświetlacz w połączeniu z podświetleniem zadowoli najbardziej wybrednych kolarzy. Garmin Edge 800 posiada uszczelnienia IPX7, czyli teoretycznie powinien wytrzymać zanurzenie na głębokości do 1 metra przez 30 minut, jednak nie służy on do pływania a ma przetrwać i działać w ulewie czy błocie.

garmin-edge-800-img5

Dzielenie oraz personalizacja ekranu to znane rozwiązanie w Garmin’ach nie inaczej jest w przypadku Edge 800. Do wyboru mamy trzy ekrany, które możemy modyfikować, wyświetlając na nich od 3 do 10 różnych parametrów. Do dyspozycji mamy podstawowe parametry jak prędkość (średnia, maksymalna, aktualna itd.), dystans (przebyty, do przebycia itd.), godzina (aktualna, przybliżony czas przybycia na miejsce po wcześniejszym wytyczeniu trasy), spalone kalorie, wskazówki nawigacyjne. Dzięki bardzo czułemu modułowi GPS oraz mapom wytyczenie trasy lub po prostu sprawdzenie gdzie mamy jechać jest dziecinnie proste.  Czujnik barometryczny umożliwia wyświetlenie takich danych jak przewyższenia i spadki terenu czy temperatura. Akcesoria takie jak czujnik pulsu, kadencji czy mocy dostarczają danych jak puls, rytm czy moc pedałowania.

garmin-edge-800-img6
Oczywiście nie mogło zabraknąć funkcji takich jak, Virtual Partner, Virtual Race, kursy (współzawodnictwo z poprzednimi ćwiczeniami), Auto Pause, Auto Lap czy Alerty (włącza alarm, gdy parametr różni się od ustawionej wartości) czy trening interwałowy. Podczas testu i przebyciu około 10 treningów średnio po 2 godziny ładowałem urządzenie 1 raz, co świadczy o wytrzymałej baterii, która może dużo znieść. Przesyłanie danych odbywa się za pomocą dołączonego kabla USB i nie przysparza jakichkolwiek problemów a daje dodatkowe opcje porównywania i śledzenia krok po kroku aktualnych wyników.

garmin-edge-800-img7

garmin-edge-800-img8
Garmin Edge 800 to niesamowite i potężne urządzenie, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Dzięki dostępnym funkcjom nawet najbardziej wybredny kolarz powinien być zadowolony. Dane, które przekazuje Edge 800 pozwalają na jeszcze bardziej efektywne trenowanie i szczegółową analizę. Dzięki nawigacji niedzielne przejażdżki nie muszą kończyć się na granicy miasta czy w dobrze nam znanym terenie. Możemy pojechać dalej, zwiedzić więcej a Garmin Edge 800 poprowadzi nas z powrotem bez żadnego wysiłku. Firma Garmin po raz kolejny udowodniła, że zasługuje na pozycję lidera wśród producentów urządzeń dla aktywnych.

garmin-edge-800-img9

Cena w chwili pisania testu, od 1250zł do 2000zł.

Nasza ocena

ocena10wujekpoleca