Producenci prześcigają się w pomysłach jak zachęcić klienta do zakupu swoich produktów. Próbują łączyć w swoich urządzeniach wiele funkcji np. tablet z telefonem. Taką właśnie propozycję przygotował Asus. Otrzymaliśmy możliwość przetestowania najnowszego produktu tego producenta, modelu Fonepad 7 FE375CG (K019). Zapraszam do recenzji.
Zawartość opakowania
– Fonepad 7
– zasilacz z odpinanym przewodem USB/miniUSB
– podręcznik użytkownika
– karta gwarancyjna
Specyfikacja
– Ekran: 7 cali, 1280 x 800 px, IPS
– Procesor/układ graficzny: Intel Atom Moorefield Z3560 1.83 GHz, quad-core + PowerVR 6430 graphics
– Pamięć: 1 GB RAM
– Pamięć wewnętrzna: 16 GB (11.1 available)
– Połączenia: Wireless N, Bluetooth, GPS, 3G – HSPA (dual-sim)
– Czujniki: akcelerometr, kompas, żyroskop, czujnik światła
– Porty: micro-USB, microSD card reader (up to 64 GB card), headphone jack
– Kamery: 5 MPx back camera, 2 MPx front camera
– Bateria: 15 Wh
– System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat with ZenUI
– Wymiary: 194.3 x 108.9 x 9.8 mm (7.65 x 4.29 x 0.39 inches)
– Waga: 299 g (0.66 pounds)
Opis
Asus Fonepad 7 zapakowany został w małe pudełko zrobione „na miarę”. Wewnątrz wszystko zgrabnie zapakowane. Nie ma tego zbyt wiele, jedynie to co niezbędne, czyli Fonepad, ładowarka, instrukcja i karta gwarancyjna. Ładowarka ma odpinany kabel USB/miniUSB. Fonepad dostępny jest w kilku kolorach, do nas trafił w wersji białej.
Urządzenie wykonane jest dokładnie, ładnie się prezentuje. Rogi są zaokrąglone podobnie jak boki schodzące łagodnie do tylnego panelu. Fonepad jest lekki i cienki. Od frontu producent umieścił głośniki równolegle na górze i na dole panelu. Kamerkę przednią 2Mpix, oraz czujnik światła. Z tyłu znajdziemy kamerkę 5Mpix oraz logo producenta wraz z innymi informacjami np. Imei, model itp.
Z lewej strony pod odchylaną zaślepką ukryte zostały dwa miejsca na karty SIM, oraz slot na kartę microSD, dzięki któremu możemy rozszerzyć wielkość pamięci wewnętrznej.
Z prawej strony mamy do dyspozycji dwa przyciski, pierwszy dłuższy służy do regulacji głośności, drugi do włączania/wyłączania urządzenia.
Od góry umieszczono gniazdo zasilania microUSB. Od dołu wyjście słuchawkowe.
Ekran ma wielkość 7 cali. Rozdzielczość ekranu to 800×1280, a technologia, w której został wykonany – IPS.
Za szybkość działania odpowiada procesor Intel Atom Z3560, czterordzeniowy układ taktowany częstotliwością 1,86 GHz. Wspomaga go układ graficzny PowerVR 6 6430. Urządzenie ma do dyspozycji 1GB pamięci operacyjnej i 16 GB pamięci wewnętrznej.
W urządzeniu zamontowano dwa aparaty, frontowy 2Mpix i drugi z tyłu o rozdzielczości 5Mpix.
Całość pracuje pod kontrolą androida 4.4.2 KitKat.
Wrażenia z testów
Fonepad sprawia przyjemne wrażenie, gdy weźmiemy go do ręki jest lekki i miły w dotyku. Dobrze leży w dłoni. Jedyny mankament to przyciski „power” i regulacji głośności, które umieszczone zostały na zaokrąglonej powierzchni. Sprawia to, że trudno z nich skorzystać trzymając Fonepad jedną ręką, palec zsuwa się po zaokrąglonej powierzchni. Lepsze byłoby tradycyjne umieszczenie przycisków po boku, wtedy palec znajdowałby odpowiednie oparcie.
Po włączeniu zobaczymy bardzo dobrą jakość wyświetlacza. Matryca IPS prezentuje się bardzo dobrze, kolory są ładne i dobrze odwzorowane. Jasność jest dużą zaletą, możemy bez problemu korzystać z Fonepada w słoneczny dzień. Rozdzielczość 800×1280 w zupełności wystarcza do komfortowej pracy z matrycą o wielkości siedmiu cali. Kąty widzenia są także bardzo dobre.
Ekran bardzo szybko reaguje na dotyk. Obsługa jest przyjemna, wszystko działa płynnie. Wydajny czterordzeniowy procesor w połączeniu z 1 GB ramu dobrze radzi sobie z każdym zadaniem. Przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów nie sprawia mu problemu. Za wydajność w grach odpowiada układ Power VR 6 6430, testowałem kilka gier, nigdzie nie dostał zadyszki. Dead Trigger 2, czy Real Racing 3 nie są dla tego układu wyzwaniem.
Za dźwięki dochodzące z Asusa odpowiadają dwa głośniczki umieszczone od góry i od dołu. Grają bardzo ładnie, czysto, wyraźnie i dość głośno jak na urządzenie tej wielkości.
Bateria wystarcza na 8 godzin bezustannej zabawy urządzeniem, oczywiście w zależności od ustawień jasności ekranu i tego czy korzystamy z sieci i wifi czas ten możemy wydłużyć bądź skrócić. Ogólnie jednak bateria trzyma przyzwoicie i przy normalnym korzystaniu nie będziemy musieli jej ładować co kilka godzin.
Fonepad 7 jak sama nazwa wskazuje pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych i przesyłanie wiadomości SMS.
Mamy taką możliwość jeśli włożymy do urządzenia kartę SIM. Sloty na karty są dwa, przy czym możemy korzystać zarówno z jednej jak i z dwóch kart. W przypadku jednej karty wszystkie połączenia realizowane są przy pomocy tej karty. W przypadku włożenia dwóch kart możemy określić, która z nich ma odpowiadać za transfer danych. Połączenia telefoniczne możemy wykonywać z obu kart.
Poza tym wykonanie połączenia wygląda normalnie tak jak w smartfonach wyposażonych w system android. Jedyne co może sprawić nam problem to wielkość słuchawki przykładanej do ucha. Po przyłożeniu do twarzy ekran wyłącza się. Zarówno głośnik, jak i mikrofon działają dobrze i pozwalają na normalne rozmowy telefoniczne.
Podsumowanie
Asus Fonepad 7 FE375CG (K019) dobrze sprawdza się jako tablet, jest wydajny, ma bardzo dobry ekran i stylowy wygląd. Wadą jest umiejscowienie przycisków. Jako telefon także spisuje się dobrze, jednak trzeba pamiętać o jego wielkości, osoby o mniejszych dłoniach mogą mieć problem z trzymaniem go jedną ręką. W momencie pisania recenzji urządzenie nie było jeszcze dostępne w sklepach, ale sugerowana cena wynosi 200 $, jak za urządzenie o takich parametrach i jakości wykonania, to bardzo dobra cena.
Nasza ocena