5 sytuacji, w których sprawdza się pakowanie próżniowe

Zostały ci resztki z obiadu i nie wiesz co z nimi zrobić? Chcesz przygotować małe porcje posiłków na cały tydzień? A może planujesz nauczyć się gotować metodą sous-vide? W każdym z tych przypadków sprawdzi się zgrzewarka próżniowa.

Pakowanie próżniowe to szybki i prosty sposób na bezpieczne przechowywanie żywności. Pozwala nie tylko przez wiele miesięcy zachować świeżość, ale też formę, smak i aromat. Okres przydatności do spożycia produktów spożywczych pakowanych próżniowo jest od 3 do 5 razy dłuższy niż w normalnych warunkach przechowywania. W próżni zablokowany jest dostęp tlenu i mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces fermentacji, dzięki temu żywność nie psuje się tak szybko. Duży wybór zgrzewarek próżniowych znajdziesz w ofercie marki FoodSaver.

1) Przechowywanie sezonowych produktów

Sezon na truskawki, jagody czy wiśnie trwa krótko, a tylko te kupowane w sezonie mają najlepszy smak. Dlatego warto zapakować je próżniowo, używając zgrzewarki FoodSaver. Dzięki temu owoce zachowają wszystkie wartości odżywcze. Pakowane próżniowo produkty sezonowe mogą być przechowywane w lodówce przez kilka tygodni, a w zamrażarce nawet do dwóch lat. Jeśli umieścisz je w tradycyjnych torebkach, które nie zabezpieczają przed dostępem powietrza, mogą tworzyć się na nich kryształki lodu, które podczas rozmrażania zamieniają się w wodę. Unikniesz tego w przypadku pakowania próżniowego. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie worki i folie FoodSaver zapewniają pełną ochronę przed przemarzaniem żywności w zamrażalniku. Są trwałe, a jednocześnie giętkie i tworzą hermetyczną barierę wokół produktów spożywczych.

2) Wykorzystanie resztek

Zostało ci trochę zupy z obiadu albo kilka ziemniaków czy kawałek ciasta? Jeśli schowasz je do lodówki po dwóch-trzech dniach nie będą już się nadawały do zjedzenia. Lepszym rozwiązaniem jest zapakowanie ich próżniowo. W ten sposób możesz przechowywać praktycznie każdy rodzaj żywności włącznie z mięsem, warzywami, owocami, sosami, zupami, artykułami suchymi, itd.  Zgrzewarki FoodSaver mają dwa tryby pracy: do mokrych i suchych produktów. A to oznacza, że możesz zapakować nie tylko sałatkę z warzyw, ale też porcję ulubionego musli. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowy tryb pulsacyjny, który ułatwia pakowanie produktów delikatnych, np. pieczywa.

3) Przygotowanie małych porcji posiłków na cały tydzień

Nie zawsze mamy czas na codzienne przygotowywanie posiłków. Dlatego warto jednego dnia przygotować większą ilość jedzenia, podzielić na porcje i przechować w woreczkach próżniowych. Takie rozwiązanie jest też bardzo pomocne, gdy jesteś na diecie i musisz przestrzegać konkretnych zaleceń żywieniowych, ponieważ pojedynczo pakowane porcje ułatwiają kontrolowanie ilości spożywanych kalorii. Również w przypadku dużych rodzin pakowanie próżniowe, np. odmierzonych porcji sosu do spaghetti pomaga zaplanować posiłki i zrobić zapasy w perspektywie dłuższej niż kilka dni. Potem wystarczy podgrzać taką ilość jedzenia, jaką potrzebujemy w danym dniu.  Lubisz pić na śniadanie koktajle owocowe? Przygotuj z wyprzedzeniem mieszanki smoothie, dzięki czemu nie będziesz rano zajmować się siekaniem składników.

4) Gotowanie sous – vide

FoodSaver posiada specjalną funkcję do pakowania żywności, by można było gotować ją metodą sous-vide. Polega ona na powolnym gotowaniu produktów zamkniętych próżniowo w plastikowym woreczku. Dzięki sous-vide ograniczasz ilość spożywanego tłuszczu i nie musisz martwić się o przywieranie potraw do patelni czy garnka.  Posiłki przygotowane w ten sposób są o wiele zdrowsze.

5) Marynaty do potraw

Aby mięso było soczyste i kruche warto je wcześniej zamarynować. Minimalny czas marynowania go przed grillowaniem to 12 godzin, a optymalny to nawet cała doba. Z pomocą przychodzą nam zgrzewarki i pojemniki próżniowe, które ten czas skracają do … kilkunastu minut. Wystarczy np. włożyć do pojemnika FoodSaver łososia obtoczonego marynatą, przekręcić pokrętło i umieścić w otworze wężyk. Następnie należy wcisnąć włącznik marynowania. Po 12 minutach otwieramy pojemnik i wyjmujemy wężyk. W ten sposób ryba zyskuje wyjątkowy smak i aromat.

 

 

Źródło: Informacje prasowe