Zatrzymaj świeżość wielkanocnych potraw

Uroczyste świętowanie Wielkanocy wiąże się z obficie zastawionym stołem. Okazuje się jednak, że ponad połowa z nas przygotowuje w tym okresie większą ilość potraw, niż jest w stanie zjeść przez dwa dni Świąt. Badania przeprowadzone przez Banki Żywności dowodzą, że w tym szczególnym czasie marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia niż na co dzień.

Na czele listy wyrzucanych po świętach artykułów spożywczych są pieczywo i ciasta, wędliny, sałatki, jajka, mięsa i sosy. By ograniczyć marnotrawstwo, możemy próbować przerobić raz użyte składniki na inne potrawy lub zmienić sposób ich przechowywania. O ile w lodówce możemy przechowywać gotowe potrawy maksymalnie przez kilka dni, to próżnia pozwala zachować świeżość i wysoką jakość artykułów spożywczych co najmniej 5 razy dłużej. Dzięki tej technologii pakowania znacznie zmniejsza się ryzyko psucia się, utleniania i rozwoju bakterii tlenowych. Taką wygodę zapewniają nam zgrzewarki próżniowe FoodSaver, które skutecznie eliminują powietrze ze specjalnie zaprojektowanych worków, pojemników i folii, do których pakujemy żywność. W ten sposób uratujemy przed wyrzuceniem wiele świątecznych potraw, które mają krótki termin do spożycia.

Nie dopuść do zepsucia się wędlin

Aromatyczna, soczysta szynka, kiełbasa, czy inna wędlina to przysmak, którego zazwyczaj nie może zabraknąć na świątecznym stole. Zdarza się jednak, że kupujemy większą ilość jedzenia niż jesteśmy w stanie zjeść. Musimy pamiętać, że „mokre wędliny”, to środowisko nieustannego rozwoju bakterii. Pakowanie ich w sklepie w plastikowy woreczek lub folię spożywczą, która nie przepuszcza powietrza, przyspiesza dodatkowo ich psucie. Szynka krojona, przechowywana w lodówce (w obecności powietrza) utrzymuje swoją świeżość jedynie przez 2-3 dni. Tymczasem zamknięcie próżniowe wydłuży ten czas nawet do 2 tygodni, a w szczególnych przypadkach i dłużej. Kiełbasa sucha, przechowywana w lodówce będzie pełnowartościowa tylko przez 2-3 tygodnie, a kiełbasa pakowana próżniowo nawet 6 tygodni.

Uchroń pieczywo i ciasta przed czerstwieniem

Badania wykazują, że wśród najczęściej wyrzucanych produktów prym wiedzie pieczywo. Niewiele mniej niż połowa chlebów, bułek czy ciast drożdżowych ląduje po świętach w koszu. Najlepszym sposobem przechowywania chleba jest zgrzewarka do pakowania próżniowego. Uszczelniając próżniowo pieczywo, spowalniasz proces czerstwienia, tworząc hermetyczne środowisko, a dodatkowo chleb nie traci swojego kształtu ani struktury. Tak zamknięty bochenek możesz przechowywać w spiżarni przez tydzień lub w zamrażarce nawet przez trzy lata. Kiedy będziesz go potrzebować, chleb będzie nadal smakował świeżo i będzie się dobrze prezentował.

Świąteczny żurek zachowaj na dłużej

Niezależnie od tego, czy w twoim domu króluje na święta żurek, czy zupa chrzanowa, to zazwyczaj nie udaje się jej zjeść do końca. Tradycyjne metody przechowywania to umieszczenie zupy w pojemniku i schowanie jej do lodówki. Z kolei trzymanie jej w zamrażarce może spowodować powstanie oparzeliny zamrażalniczej, która może w znaczący sposób zmienić smak i teksturę zupy w czasie jej odgrzewania. Najlepszym rozwiązaniem są woreczki foliowe i beztlenowe pakowanie. Warto jednak wiedzieć, jak się za to zabrać. Błąd, który najczęściej popełniamy, to pakowanie zupy, kiedy jest wciąż płynna. Dlatego najpierw pakujemy zupę w przygotowany woreczek i wykonujemy zgrzew. Na tym etapie nie odsysamy jeszcze powietrza. Następnie wkładamy woreczek do zamrażalnika i uszczelniamy go. Na koniec odcinamy zgrzew w woreczku z zamrożoną zupą i odsysamy powietrze, bez obaw, że w kuchni powstanie bałagan. Dzięki, tak przechowywanym potrawom możesz zatrzymać na dłużej smak Świat Wielkanocnych i po kilku tygodniach wypróbować na nowo wcześniej przygotowane dania.

 

 

Źródło: Informacje prasowe