Wilson Exclusive Line – luksusowe kolumny za niewygórowaną cenę

Zespół Horn Distribution S.A. informuje z wielką przyjemnością, że nowy rok otwiera najnowszą premierą głośnikową marki, która po wprowadzeniu w ostatnim czasie nowych zestawów głośnikowych kina domowego Viper 5.0 i Estrada 5.0, oraz subwoofera SUB-8, proponuje produkt wchodzący na kolejny, wyższy poziom. Oto głośniki nowej serii Exclusive Line.

Wilson Exclusive Line EL-8 to niezwykle eleganckie i nowoczesne zestawy głośnikowe. Smukłe obudowy, luksusowy, czarny lakier fortepianowy oraz staranne wykonanie sprawią, iż będą one ozdobą eleganckiego salonu i pokoju odsłuchowego.

Sztywne obudowy tych kolumn charakteryzuje niski rezonans. Jakość ich wykonania, wykończenie zewnętrzne jest na najwyższym poziomie. Producent dołożył także wielu starań, aby jakość powłoki lakierniczej została wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. Zestawy Wilson Exclusive Line EL-8 doskonale sprawdzą się zarówno w większych pomieszczeniach jak i w miejscach, gdzie istnieje konieczność ustawienia ich bliżej ścian. Dzięki starannemu projektowi, mamy jednak pewność, że zabrzmią one lepiej niż większość podobnych konstrukcji w zbliżonych warunkach akustycznych.

wilson2

Wymagający miłośnicy audio docenią także kilka detali: stabilna podstawa, zapewniające solidne połączenie dla kabli porty głośnikowe oraz piankowe zaślepki portów głośnikowych wyróżniają najnowszą propozycję marki Wilson wśród zestawów w tym przedziale cenowym.

Brzmienie
Starannie zaprojektowane, niezwykle sztywne membrany przetworników nisko-średniotonowych w połączeniu z przetwarzającymi najwyższe częstotliwości tweeterami zapewniają doskonałą koherentność brzmienia. Współpraca pomiędzy przetwornikami i ich dopasowanie jest doskonałe. Świadczy o tym brzmienie, na które składa się realnie głęboki i mocny bas i towarzysząca mu niezwykle szybka i szczegółowa średnica uzupełniona precyzyjnie zestrojonymi najwyższymi częstotliwościami. Zestawy charakteryzuje muzykalność – jedna z najważniejszych cech wyróżniających dobre kolumny.

Wysokiej jakości przetworniki wysokotonowe wyposażono w miękkie kopułki. Zwiększają one poczucie otwartości przestrzeni i dużej ilości powietrza, zapewniają także scenie dźwiękowej uwielbiany przez audiofilów „oddech”, są to cechy które zazwyczaj wyróżniają zestawy najwyższej jakości. Rozdzielczość szczegółów w zakresach średnicy oraz dołu pasma jest bardzo wysoka – to kolejna cecha, którą zazwyczaj znajdziemy w opisach kolumn głośnikowych ze znacznie wyższej półki cenowej.

Wykorzystane w najnowszych zestawach marki Wilson rozwiązania sprawiły, iż reprodukowana przez nie muzyka brzmi niezwykle realistycznie i autentycznie. Obszerna i adekwatnie głęboka scena zdaje się nie być ograniczona ścianami pokoju. W jej wnętrzu powstają precyzyjnie osadzone pozorne źródła dźwięku, a precyzyjna stereofonia i brak zniekształceń uzupełniają przyjemność każdego odsłuchu.

Współpraca w torze audio
Zastosowany w obu przetwornikach korektor fazy eliminuje w zasadzie potrzebę nakładki przeciwpyłowej. Rozwiązanie to pozwoliło zmniejszyć masę membrany i rozszerzyć charakterystykę częstotliwościową. W efekcie końcowym pozwala na większy przepływ powietrza przez konstrukcję napędu cewki, co poprawia chłodzenie, a tym samym zwiększa wydajność całego systemu przetworników. Uniwersalność zestawów docenią zatem osoby, które lubią zmieniać gatunki muzyczne i szukają zestawów doskonale pasujących do ich zróżnicowanych preferencji.
Współpracując z dobrym wzmacniaczem i praktycznie dowolnym źródłem, kolumny te zapewniają jakość dźwięku na poziomie głośników wyższej klasy. Oferując doskonały stosunek jakości do ceny zdają się być ofertą dla szerokiego grona miłośników dobrego audio.

Specyfikacja techniczna

• Pasmo przenoszenia (+/- 3dB): 40 – 20.000 Hz • Czułość (2,83V – 1m): 90 dB
• Impedancja: 4 – 8 Ohm
• Maksymalna skuteczność (SPL): 108 dB
• Rekomendowana moc wzmacniacza: 40 – 150 W
• Częstotliwość zwrotnicy: 2.400 Hz
• Głośnik wysokotonowy: 1” (25mm) miękka kopułka
• Głośniki nisko-/średniotonowe: 2 x 6” (165mm) z piankowym korektorem fazy
• Typ obudowy: Bass Reflex
• Terminale głośnikowe: Wtyki bananowe
• Wymiary obudowy: 985 x 195 x 295 mm (wys. x szer. x gł.)
• Wykończenie: lakier czarny, high-gloss
• Waga: 13,9 kg

Wilson Exclusive Line EL-4: Wilson Exclusive Line EL-4 to mniejszy odpowiednik podłogowych zestawów EL-8. Podobnie jak ich większy brat, EL-4 są równie eleganckie i nowoczesne. Smukłe obudowy, luksusowy, czarny lakier fortepianowy oraz staranne wykonanie to cechy, do których przyzwyczaja nas marka Wilson.

wilson3

Te podstawkowe zestawy mogą być ozdobą zarówno eleganckiego salonu, jak i elementem toru audio każdego, audiofilskiego pokoju odsłuchowego. Wymagający miłośnicy sprzętu docenią w nich kilka istotnych detali: na tylnym panelu znajdują się, zapewniające solidne połączenie dla przewodów – porty głośnikowe. Za pomocą znajdujących się w wyposażeniu piankowych zaślepek portów Bass refleks, istnieje możliwość delikatnej korekty dolnego zakresu pasma. Na rynku, w tym przedziale cenowym, nie jest łatwo znaleźć kolumnę o takich parametrach.

Sztywne obudowy zestawów EL-4 charakteryzuje niski rezonans. Jakość wykonania, wykończenie zewnętrzne jest na najwyższym poziomie. Producent dołożył także wielu starań, aby jakość powłoki lakierniczej została wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. W konstrukcji tych 2drożnych zestawów zastosowano wysokiej klasy komponenty. Wysokotonowa, 1-calowa tekstylna kopułka, współpracuje z 5-calowym przetwornikiem średnio-niskotonowym. Obudowa to klasyczny Bass Reflex – z tunelem, który ukryto na tylnej ściance każdej obudowy. Zestawy Wilson Exclusive Line EL-4 doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, ale można je także polecić jako zestawy satelitarne dla systemów kina domowego. Dzięki starannemu projektowi, mamy jednak pewność, że zabrzmią one lepiej niż większość podobnych konstrukcji w zbliżonych warunkach akustycznych. Brzmieniowo seria Exclusive Line została bardzo starannie zaprojektowana. Sztywne membrany przetworników nisko-średniotonowych w połączeniu z przetwarzającymi najwyższe częstotliwości tweeterami zapewniają doskonałą koherentność brzmienia zestawów. Współpraca pomiędzy przetwornikami oraz ich dopasowanie zaowocowało brzmieniem, na które składają się realnie głęboki i mocny bas oraz uzupełniająca je środkowa i górna część pasma. Szybka i szczegółowa średnica precyzyjnie uzupełniona została najwyższymi częstotliwościami. Podobnie jak przy EL-8 zestawy charakteryzuje ceniona przez audiofilów muzykalność.

Wysokiej jakości przetworniki wysokotonowe wyposażono w miękkie, tekstylne kopułki. Przy wrażeniu otwartej przestrzeń, zestawy te zdają się być niewidocznym źródłem dźwięku, a towarzysząca odsłuchom bardzo wysoka rozdzielczość szczegółów w zakresach średnicy oraz dołu pasma podkreśla ich audiofilskie zacięcie. Jest to kolejna cecha, którą zazwyczaj odnajdujemy wyłącznie w kolumnach głośnikowych ze znacznie wyższej półki cenowej. Wykorzystane w tych zestawach rozwiązania sprawiły, iż reprodukowana przez nie muzyka brzmi niezwykle realistycznie i autentycznie. Obszerna i adekwatnie głęboka scena zdaje się nie być ograniczona ścianami pokoju odsłuchowego. Precyzyjnie osadzone, pozorne źródła dźwięku, precyzyjna stereofonia i brak zniekształceń uzupełniają przyjemność każdego odsłuchu. Zastosowany w przetworniku średnioniskotonowym korektor fazy eliminuje w zasadzie potrzebę nakładki przeciwpyłowej. Rozwiązanie to skutecznie zmniejszyło masę membrany i znacząco rozszerzyło charakterystykę częstotliwościową. Większy przepływ powietrza przez konstrukcję napędu cewki poprawia chłodzenie, a tym samym zwiększa wydajność przetwornika.

Konstrukcję zestawów EL-4 docenią zapewne osoby, które lubią zmieniać gatunki muzyczne i szukają kolumn, które doskonale pasować będą do różnych gatunków muzycznych. Współpracując z dobrym wzmacniaczem i praktycznie dowolnym źródłem, kolumny te zapewniają jakość dźwięku na poziomie głośników znacznie wyższej klasy. Natomiast doskonały stosunek jakości do ceny przekona do siebie audiofilów, którzy bezustannie szukają doskonale grających kolumn w cenie, która nie rujnuje domowego budżetu.

Ceny detaliczne i dostępność:
Wilson Exclusive Line EL-8: 4998 zł z VAT/para
Wilson Exclusive Line EL-4: 1998 zł z VAT/para

Oba modele kolumn są już dostępne w salonach Denon Salony Firmowe, www.salonydenon.eu

Specyfikacja techniczna

• Pasmo przenoszenia (+/- 3dB): 50 – 20.000 Hz
• Czułość (2,83V – 1m): 88 dB
• Impedancja: 4 – 8 Ohm
• Maksymalna skuteczność (SPL): 105 dB
• Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 – 100 W
• Częstotliwość zwrotnicy: 2.400 Hz
• Głośnik wysokotonowy: 1” (25mm) miękka kopułka
• Głośniki nisko-/średniotonowe: 5” (130mm) z piankowym korektorem fazy
• Typ obudowy: Bass Reflex
• Terminale głośnikowe: Wtyki bananowe
• Wymiary obudowy: 288 x 173 x 245mm (wys. x szer. x gł.)
• Wykończenie: lakier czarny, high-gloss
• Waga: 3,6 kg

Źródło: informacja prasowa.