TP-Link Archer C7 – gigabitowe WiFi w zasięgu ręki – test urządzenia

Wiodący producent akcesoriów sieciowych TP-Link udostępnił nam do testów router Archer C7 oferujący gigabitową szybkość transferu danych w sieci bezprzewodowej. Zapraszam do recenzji.

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s
1 port WAN 10/100/1000Mb/s
2 porty USB 2.0
Przyciski Przycisk WPS
Przełącznik Wireless On/Off
Przycisk Reset
Zasilanie 12VDC / 2.5A
Wymiary (SxGxW) 243×160.6×32.5mm (9.6×6.4×1.3 cala)
Typ anteny 3 zewnętrzne, odłączalne anteny RP-SMA 5GHz o zysku 5dBi, 3 wewnętrzne anteny 2.4GHz.
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Częstotliwość pracy 2.4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: do 1300Mb/s
2.4GHz: do 450Mb/s
EIRP <20dBm(EIRP)
Czułość odbiornika 5GHz:
11a 6Mbps-96dBm
11a 54Mbps: -79dBm
11ac HT20: -71dBm
11ac HT40: -66dBm
11ac HT80: -63dBm
2.4GHz
11g 54M: -77dBm
11n HT20: -74dBm
11n HT40: -72dBm
Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, most WDS, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej 64/128bitowe szyfrowanie WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK
FUNKCJE OPROGRAMOWNIA
Typ połączenia WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)/BigPond
DHCP Serwer/klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
Funkcja Quality of Service WMM, kontrola przepustowości
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, Comexe, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Kontrola dostępu Kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Zabezpieczenia zapory sieciowej Ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie domen, adresów IP i MAC, wiązanie adresów IP i MAC
Protokoły Obsługa IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Serwer Samba(udostępnianie dysków)/serwer FTP/serwer mediów/serwer druku
Zarządzanie Kontrola dostępu
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
Funkcja Guest Network 1 sieć 2.4GHz
1 sieć 5GHz
INNE
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
Zawartość opakowania Archer C7 – dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy AC1750
3 odłączalne anteny
Zasilacz
Płyta CD
Kabel Ethernet
Instrukcja szybkiej instalacji
Wymagania systemowe Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™, Windows 7, lub Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

 tp-link_archer_c7_1

tp-link_archer_c7_2

Wygląd

TP-Link Archer C7 to dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy AC1750. Zapakowany jest w zielono białe pudełko całkiem sporych rozmiarów. Wewnątrz znajdziemy zabezpieczony tekturą router, 3 dodatkowe anteny, które możemy przykręcić do routera, zasilacz, przewód sieciowy Ethernet, płytę ze sterownikami, instrukcję obsługi i gwarancję. Czyli pudełko zawiera wszystko co jest nam potrzebne do rozpoczęcia pracy z urządzeniem.

tp-link_archer_c7_4

Router TP-Link Archer C7 jest koloru czarnego, od spodu jest to czerń matowa, natomiast z wierzchu mamy pięknie polerowaną błyszczącą powierzchnię. Wygląd robi bardzo pozytywne wrażenie, a router prezentuje się świetnie na biurku. Wadą błyszczącej powierzchni jest to, że szybko łapie kurz i możemy zostawić na niej odciski palców.

tp-link_archer_c7_5

Na wierzchniej stronie routera producent centralnie umieścił swoje logo, biel napisu ładnie kontrastuje z czernią obudowy. Na przednim panelu umieszczone zostały diody informujące o pracy routera. W tylnej części umieszczone zostały wszystkie wejścia. Do dyspozycji mamy zaczynając od lewej wejście na przewód zasilający, następnie przycisk Power służący do włączania/wyłączania urządzenia, przycisk Wireless On/Off służący do włączania/wyłączania sieci bezprzewodowej, dwa porty USB, oraz dwie diody informujące o ich pracy, port WAN, cztery porty LAN i na końcu przycisk Reset, służący do restartowania urządzenia. Poza tym na tylnym panelu mamy także trzy wejścia do podłączenia anten.

tp-link_archer_c7_6

Na spodzie urządzenia w centralnej części producent umieścił informacje o urządzeniu. Natomiast w każdym z rogów znajdziemy gumowe stopki sprawiające, że router dobrze trzyma się podłoża. Na całym spodzie mamy także otwory odprowadzające ciepło z urządzenia.

tp-link_archer_c7_7

Opis

Router Archer C7 firmy TP-LINK obsługuje połączenia bezprzewodowe w standardzie 802.11ac. Nowy standard pozwala na osiągnięcie do 3 razy większej prędkości niż dotychczas dostępne połączenia w standardzie 802.11n. Tak wysoki transfer jest możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu jednoczesnej transmisji o prędkości 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz, oraz transmisji o prędkości 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Łącznie maksymalna przepustowość wynosi 1750Mb/s.

Zastosowanie dwóch sieci bezprzewodowych pozwala na podzielenie zadań na te mniej wymagające, które zostaną obsłużone w paśmie 2,4 GHz oraz te bardziej wymagające np. transmisja strumieniowa wideo w jakości HD, czy gry online, które obsłużone zostaną z prędkością 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz.

Za jakość transferu i siłę sygnału odpowiada sześć anten, z czego trzy są wbudowane w router i obsługują pasmo 2,4 GHz, a trzy są podłączane do routera dodatkowo i odpowiadają za obsługę pasma 5 GHz.

tp-link_archer_c7_3

Za połączenia sieciowe po kablu odpowiedzialne są gigabitowy port WAN i cztery gigabitowe porty LAN działające z prędkością blisko dziesięciokrotnie większą niż w przypadku tradycyjnych połączeń Ethernet.

tp-link_archer_c7_9

Router Archer C7 daje nam do dyspozycji także dwa wielofunkcyjne porty USB 2.0. Dzięki nim użytkownicy mogą udostępniać drukarki, media i inne pliki urządzeniom w sieci lokalnej oraz, dzięki funkcji serwera FTP, również przez Internet. Funkcja Guest network pozwala na utworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej, umożliwiającej gościom korzystanie z Internetu bez udzielania im dostępu do zasobów sieci lokalnej.

Wrażenia z testów

Montaż i instalacja nie nastręcza problemów. Żeby rozpocząć pracę z routerem wystarczy przykręcić anteny, podłączyć zasilanie i włączyć router. Do połączenia z routerem możemy użyć załączonego kabla Ethernet bądź sieci bezprzewodowej. Do pierwszej konfiguracji radzę użyć kabla.
Konfiguracji routera możemy dokonać dwiema metodami. Pierwsza to skorzystanie z załączonej płyty z oprogramowaniem pozwalającym krok po kroku dokonać konfiguracji routera. Druga to bezpośrednie połączenie się z panelem zarządzającym routera przez przeglądarkę internetową. Pierwszą metodę sugeruję niedoświadczonym użytkownikom. Druga metoda bardziej zadowoli zaawansowanych użytkowników.

Po połączeniu się z panelem zarządzającym mamy możliwość skonfigurowania sieci przewodowej i bezprzewodowej. DNS, DHCP i wiele wiele innych. Mnogość ustawień może na początku przytłoczyć. Jednak konfiguracja jest intuicyjna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Nie będę wypisywał wszystkich funkcji, jest ich zbyt dużo, a ich opis znajdziemy w podręczniku użytkownika na stronie producenta.

Przejdźmy do samego działania routera i jego osiągów. W standardzie 802.11ac udało nam się uzyskać prędkości transferu na poziomie 1200 Mb/s to bardzo dobry wynik. Szybkość transferu spada wraz ze wzrostem odległości od urządzenia, jednak i tak uzyskuje prędkości kilkukrotnie wyższe niż te dostępne w standardzie „n”. Router generuje także bardzo dobrą siłę sygnału, bez problemu przechodzi przez ściany w domu jednorodzinnym i nawet w sporej odległości siła sygnału jest zadowalająca.

Sprawdziliśmy także szybkość transferu przy użyciu kabla Ethernet, dane były przesyłane z prędkościami oscylującymi w granicach 950 Mb/s, a więc z pełną prędkością.

Podczas pracy router nie nagrzewa się, raczej nie posłuży nam jako grzejnik. Obudowa dobrze odprowadza ciepło.

tp-link_archer_c7_8

Podsumowanie

Router TP-Link Archer C7 to świetne urządzenie oferujące nam pracę w nowym standardzie 802.11ac. Urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania, mnogością oferowanych funkcji i wzorową szybkością transferu.
Jedyny mankament to cena, niestety za jakość trzeba płacić, a Archer C7 wart jest każdej wydanej na niego złotówki.

Cena
Od 440 zł
Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca