TP-Link Archer AX95 – nowy router WiFi 6 dla najbardziej wymagających użytkowników

Archer AX95 to nowy router od TP-Link pracujący w standardzie WiFi 6. Urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i w małym biurze. Liczne technologie oraz mocne podzespoły pozwalają na obsługę wielu urządzeń. A wszystko to zachowując stabilność połączenia oraz wysokie prędkości sieci bezprzewodowej.

Nowy router od TP-Link będzie idealnie pasował do mieszkania wypełnionego różnymi gadżetami, poradzi sobie znakomicie z obsługą wielu urządzeń w tym samym czasie. Streaming, gry czy inny intensywny ruch sieciowy nie jest mu straszny. Ten router przypadnie do gustu osobom potrzebującym szybkiego, wydajnego oraz stabilnego łącza do pobierania i przesyłania dużych ilości danych.

Archer AX95 jest napędzany przez mocny, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,7 GHz. W połączeniu z 512MB pamięci RAM zapewnia sprawne działanie urządzenia. Router oferuje użytkownikom łączną przepustowość do 7780 Mb/s, w tym do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 2402 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Osiem mocnych anten zadba o to, aby w każdym zakątku mieszkania był stały sygnał. Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden port WAN/LAN 2,5 Gb/s, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN. Dodatkowo router wyposażono w dwa porty USB: po jednym w standardzie USB 3.0 i USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet. Dodatkowo najnowszy router TP-Link obsługuje również funkcję klienta VPN oraz serwer VPN (OpenVPN/ PPTP VPN/ L2TP VPN), dzięki czemu umożliwiają zdalny, szyfrowany dostęp i udostępnianie zasobów przez Internet.  Eliminuje to konieczność instalowania odpowiedniego oprogramowania na każdym urządzeniu.

Produkt wyposażono w wiele technologii poprawiających wydajność WiFi, takich jak wsparcie dla kanału o szerokości 160 MHz (dwukrotnie szerszy niż przy WiFi 5). Zastosowano w nim również modulację 1024-QAM, która aż o 25% zwiększa prędkość w porównaniu do WiFi 5. OFDMA pozwala na transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a dzięki MU-MIMO 4×4 osiągnięto wyższą przepustowość, co  pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jaskości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie – 2,4GHz czy 5GHz.

Kolejna pomocna technologia wykorzystana w routerze Archer AX95 to  Beamforming. Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając tym samym najwyższą wydajność. Za optymalizację wydajności WiFi w nowym routerze odpowiada także funkcja Airtime Fairness, której działanie polega na preferowaniu wydajniejszych użytkowników łączących się bezprzewodowo, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w danym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Urządzenie obsługuje także technologię OneMesh™, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć WiFi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu.

Pakiet HomeShield pozwala skutecznie chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice docenią z pewnością funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania  poprzez priorytetyzowanie (funkcja QoS). Dodatkowo w routerze dla kompleksowej ochrony zastosowano szyfrowanie WPA3.

Konfiguracja oraz obsługa routera Archer AX95 są bardzo proste i intuicyjne. Odbywają się poprzez aplikację Tether dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS lub intuicyjny interfejs przeglądarkowy.

Specyfikacja techniczna urządzenia dostępna jest na stronie TP-Link: Archer AX95.

Router jest już dostępny w sprzedaży w cenie ok. 1300 zł i został objęty 3-letnią gwarancją.

 

Źródło: Informacje prasowe