Znany producent smartfonów Huawei dostarczył nam do testów swój produkt ze średniej półki – model Ascend G6. Czy wśród tłoku innych smartfonów w tym przedziale cenowym ma szansę zdobyć popularność i zjednać sobie użytkowników? Zapraszam do recenzji.
Zawartość opakowania
– Huawei Ascend G6
– Ładowarka
– Słuchawki
Specyfikacja
– Standard GSM: 850 900 1800 1900
– Standard UMTS: 900 2100
– Wymiary: 130,00 x 65,00 x 7,50 mm
– Waga: 115 g
– Ekran: 4,5″ IPS 540 x 960px 245 ppi
– Bateria: Li-Po 2000 mAh
– Pamięć wbudowana: 4GB
– Pamięć operacyjna: 1GB
– Obsługiwane karty pamięci: microSD, microSDHC (do 32GB)
– System operacyjny: Android 4.3
– Procesor: Qualcomm Snapdragon 200 8212 4 x 1,2 GHz
– Aparat tylny: 8 Mpx 3264×2448 px
– Aparat przedni: 5 Mpx 2592×1944 px
– Video: 1280 x 720 px
Opis
Huawei zapakował telefon w zgrabne niewielkich rozmiarów stylowo wyglądające białe pudełko. Z boku pudełka przytwierdzony został kawałek brązowego materiału, służący do wysunięcia zawartości opakowania.
Po wysunięciu naszym oczom ukazuje się telefon umieszczony w idealnie spasowanej wnęce. Pod telefonem znajdziemy akcesoria dołączone w zestawie, czyli słuchawki i ładowarkę.
Ładowarka jest koloru białego, podobnie słuchawki. Cały zestaw prezentuje się bardzo ładnie. Huawei Ascend G6 dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, w nasze ręce trafił model w kolorze różowym. Mimo, że nie każdemu taki kolor przypadnie do gustu, to jest on bardzo delikatny i telefon w tym kolorze prezentuje się bardzo dobrze.
Na przednim panelu znajdziemy umieszczony w lewym górnym rogu przedni aparat 5 Mpx. Obok umiejscowiony jest czujnik światła. Pośrodku górnej części producent umieścił pierwszy głośnik służący do rozmów, a pod nim srebrnymi literami swoje logo.
Pod górną częścią znajdziemy 4,5 calowy ekran IPS o rozdzielczości 540 x 960px. Pod ekranem znajdują się trzy przyciski odpowiednio od lewej: powrót, ekran główny, ustawienia.
Na górnej krawędzi telefonu znajdziemy gniazdo miniUSB, które może nam posłużyć do podłączenia ładowarki, bądź na połączenie aparatu z komputerem.
Na lewej krawędzi na samym dole znalazło się miejsce dla wyjścia słuchawkowego.
Z prawej strony znajdziemy od góry przycisk regulacji głośności a następnie przycisk włącz/wyłącz.
Na dolnej krawędzi od prawej strony znajduje się szpara, przy pomocy której możemy zdjąć tylną pokrywę aparatu. Po jej zdjęciu naszym oczom ukaże się wnętrze telefonu. Telefon nie ma wymienialnej baterii, jest za to miejsce na kartę micro SIM oraz na kartę microSD.
Na tylnym panelu w lewym górnym rogu umieszczony jest aparat 8 Mpx oraz dioda LED działająca także jako lampa błyskowa. Poniżej znajdziemy logo producenta, a w lewym dolnym rogu umieszczono siatkę otworków, za którymi znajduje się głośnik.
Za szybkość działania Ascenda G6 odpowiedzialny jest procesor Qualcomm Snapdragon 200 dysponujący czterema rdzeniami taktowanymi częstotliwością 1,2 GHz, oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Za grafikę odpowiada układ graficzny Adreno 305. Huawei Ascend G6 dysponuje 4 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozszerzyć przy pomocy karty microSD maksymalnie o 32 GB.
Telefon wyposażono w baterię o pojemności 2000 mAh.
Wrażenia z testów
Zacznę od opakowania, ponieważ zasługuje ono na chwilę uwagi. Sposób jego wykonania, pomysłowość i styl sugeruje, że mamy do czynienia z solidnym produktem.
Pierwsze wrażenie po włożeniu Ascenda G6 w dłoń jest bardzo dobre. Mimo iż jest plastikowy, to biorąc go do ręki mamy wrażenie solidności. Do tego jest przyjemny w dotyku i dobrze leży w ręce. Po głębszych oględzinach wiem już, że wykonanie jest wzorowe, wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, wygląd nie budzi żadnych zastrzeżeń.
Włączamy smartfona i co dalej? Huawei posiada własną nakładkę systemową na Androida 4.3 o nazwie Emotion UI. Nakładka działa szybko i ma kilka ciekawych funkcji, np. zrezygnowano tutaj ze standardowego menu ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami. Mamy tryb uproszczonego interfejsu, oraz duże możliwości przyspieszania pracy naszego telefonu, czy też oszczędzania energii.
Tym, którym nakładka Huawei’a nie przypadnie do gustu pozostaje zainstalowanie innej, z czym nie ma najmniejszego problemu.
Jak działa sam system? Świetnie, procesor jest wystarczająco mocny, by zapewnić pełną płynność zarówno samej obsługi telefonu, przewijania okienek, czy podczas przeglądania internetu. Także przy odtwarzaniu filmów czy graniu w gry nie powinno zabraknąć mocy. Jedyne do czego można się przyczepić to wielkość pamięci wewnętrznej. 4GB to w obecnych czasach bardzo mało, a biorąc pod uwagę, że dla użytkownika zostaje niecałe 2 GB do zagospodarowania to czuję tutaj pewien niedosyt. Na szczęście mamy slot kart microSD i możemy naprawić to niedociągnięcie.
Jasny ekran IPS o przekątnej 4,5″ i rozdzielczości 540 x 960 px sprawdza się bardzo dobrze. Tryb automatycznego dostosowania jasności przy pomocy czujnika światła działa dobrze. Ekran jest czytelny zarówno w nocy jak i w słoneczny dzień.
Kolory są naturalne, a obraz przyjemny. Kąty widzenia także są bardzo dobre.
Huawei Ascend G6 sprawdza się także bardzo dobrze w swoim podstawowym zadaniu jakim jest rozmowa telefoniczna. Głośnik, który przekazuje nam dźwięk do ucha jest głośny, w normalnych warunkach miałem go cały czas ustawiony w połowie głośności. W głośniejszych miejscach jak np. ruchliwa ulica nieznacznie go podgłaszałem. Dźwięk był wyraźny i czysty. Podobnie mikrofon nie nastręczał problemów, rozmówca słyszał mnie zawsze wyraźnie. Drugi z głośników odpowiadający między innymi za tryb głośnomówiący nie jest może najwyższych lotów, ale dźwięk jest także wyraźny i czysty, nawet przy ustawieniu maksymalnej głośności.
Sprawdziłem także moduł GPS, po włączeniu bardzo szybko możemy ustalić naszą pozycję, nie przerywa sygnału, potrafi określić naszą pozycję bardzo dokładnie. Czy jesteśmy w szczerym polu, czy w sklepie, czy w domu lub pracy.
Ascend G6 został wyposażony w dwa aparaty, oba zasługują na uwagę. Aparat właściwy posiada matrycę 8 Mpx i jest wspomagany diodą LED. Jak na tą klasę i cenę telefonu aparat zaskakuje jakością zdjęć. Szybko ostrzy i co najważniejsze robi zdjęcie od razu, bez zastanowienia. Możemy więc uchwycić chwilę. Zdjęcia są bardzo ładne, dobrze radzi też sobie w trudniejszych warunkach np. wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo dostajemy do dyspozycji kilka trybów robienia zdjęć: normalny, inteligentny, upięknij, HDR, panorama, efekt, dźwięk i migawka. Aparat pozwala także na kręcenie filmów w rozdzielczości 1280 x 720 px. Kamera działa dobrze, szybko i dokładnie łapie ostrość, a filmiki są bardzo dobrej jakości.
Drugi z aparatów znajdujący się na przednim panelu wyposażony został w matrycę 5 Mpx – co niezbyt często zdarza się w smartfonach tej klasy. Nawet smartfony z wyższej półki zwykle dysponują aparatem 2 Mpx. Obraz generowany przez aparat jest bardzo dobry, spokojnie możemy wykorzystać go jako lusterko. Dobrze ustawia ostrość i działa szybko.
Przykładowe zdjęcia:
Ascend G6 posiada wbudowany na stałe akumulator Li-Po 2000 mAh. Zależnie od sposobu korzystania z telefonu może on nam zapewnić kilka dni pracy, bądź jedynie kilka godzin.
Przy sporadycznym korzystaniu: kilka 5 – 20 minutowych rozmów, kilkadziesiąt smsów, 1 – 2 h internetu, włączonej transmisji danych i kilku zdjęciach bateria wytrzymała trzy doby.
Przy średnio intensywnym korzystaniu: kilkadziesiąt zdjęć, kilka parominutowych filmików, słuchaniu muzyki, włączonej transmisji danych, 2 – 3 h internetu, rozmowach i smsach bateria wytrzymała równo dobę.
Przy bardzo intensywnym korzystaniu: przy pomocy spędzania czasu w wymagających grach możemy wykończyć baterię w kilka godzin.
Na koniec zostawiłem ocenę słuchawek dołączanych przez producenta do zestawu. Są to białe „pchełki” z logiem Huawei. Po podłączeniu i odsłuchaniu kilku utworów sugeruję używać ich jedynie z konieczności lub jeśli nie przeszkadza nam niska jakość dźwięku. Sugeruję jednak szybką wymianę na coś lepszego, bo smartfon generuje bardzo dobry jakościowo dźwięk, a korzystając z dołączonych do zestawu słuchawek możemy odnieść bardzo mylne wrażenie co do możliwości muzycznych Ascenda G6.
Podsumowanie
Huawei Ascend G6 to solidny, stylowy i dopracowany pod każdym względem smartfon. W tym przedziale cenowym trudno mi znaleźć dla niego konkurenta. Na szczególną uwagę zasługuje świetny aparat. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić smartfon kupującym.
Cena
Od 660 zł
Nasza ocena