Test robota kuchennego Panasonic MK-F500

Kilka tygodni temu do naszej redakcji trafił robot kuchenny MK-F500 firmy Panasonic. To młodszy kolega testowanego przez nas jakiś czas temu modelu MK-F800S. Inna kolorystyka, manualny sposób uruchamiania i mniej akcesoriów to kilka różnic, które rzuciły się nam początkowo w oczy. Czy warto zainwestować w taki sprzęt w dobie przygotowywania zdrowych posiłków i czym jeszcze różni się od swojego nowszego kolegi? Zapraszamy do recenzji.

Specyfikacja:

OGÓLNE Maks. pojemność 2,5 l
Pojemność robocza 1,5 l
Mierzony czas 2 min WŁ, 4 min WYŁ
Bezpiecznik Tak
Wymiary (szer. x wys. x dł.) 263 x 437 x 259 mm
Masa netto (kg) 5,31 kg
STYL Kolor Biały z aluminiowym pokrętłem
Obsługa Pokrętło
FUNKCJE Regulacja szybkości Wysokie / Niskie / Pulsacyjne
Zabezpieczenia Tak
PRZYSTAWKI I AKCESORIA Nóż kuchenny Tak
Blender Tak (1,0 l, tworzywo sztuczne)
Młynek Tak (młynek)
Ostrze szatkujące Tak (3 mm / 1 mm)
Nóż do krojenia Tak (3 mm / 1 mm)
Nóż do julienne Tak
Ostrze wyrabiające Tak
Nóż ubijający Tak
Tarka Tak
Wyciskarka do cytrusów Tak
Ociekacz do sałaty Tak
Futerał Tak
Szczotka Tak

Robot kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie, które poszatkuje warzywa na surówkę, osuszy sałatę, pozwoli przygotować koktajl, utrze orzechy na zdrowe masło orzechowe i zmieli kawę, aby o poranku wypić aromatyczny napój. MK-F500 stanie się przyjacielem w codziennym  życiu, ułatwiając nam przygotowanie zdrowych i smacznych posiłków w krótkim czasie.

pan_mix_2
Urządzenie dotarło do nas w oryginalnym opakowaniu dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem podczas transportu. Wewnątrz opakowania znajdziemy korpus robota, całą masę akcesoriów ułożonych w plastikowym pojemniku i dokumentację.

pan_mix_3

Zawartość zestawu:

Robot kuchenny:
1. popychacz
2. tuba, przez którą wkładamy produkty
3. pokrywa miski
4. ostrze noża
5. ostrze kratowe
6. ostrze do ugniatania
7. ostrze siekające
8. pokrywa ociekowa
9. ociekacz do sałaty
10. podstawa do ostrzy
11. rozdrabniacz
12. cienkie ostrze
13. grube ostrze
14. ostrze Julienne
15. stożek do cytrusów
16. filtr do cytrusów
17. miska
18. wał napędowy
19. obudowa silnika
20. przycisk zasilania
21. gumowe nóżki
22. kabel
23. wtyczka

Blender i akcesoria:
1. pokrywka
2. dzbanek
3. ostrze tnące
4. pojemnik młynka
5. ostrze tnące młynka
6. baza młynka
7. pudełko/futerał
8. szczotka

Robot został utrzymany w białej kolorystyce ze srebrnym, aluminiowym pokrętłem umieszczonym w centrum panelu. Wykonany z materiałów wysokiej jakości. Bardzo solidna konstrukcja sprawia, że robot dobrze trzyma się kuchennego blatu. Wszystkie elementy zostały idealnie spasowane, nic nie odstaje, a całość wygląda stylowo i elegancko. Zastosowana kolorystyka sprawi, że robot fajnie wkomponuje się w każdą kuchnię. Przyssawki na jego podstawie mocują go stabilnie do blatu. Naciśnięcie przycisków umieszczonych na spodzie urządzenia zwalnia przyssawki, aby łatwo zdjąć robot po zakończeniu pracy.

Serce urządzenia wyposażone zostało w pokrętło nad którym producent umieścił swoje logo. Pokrętło w kolorze srebrnym może pracować w trzech zakresach. Przekręcając w lewo robot pracuje w trybie pulsacyjnym (P). Gdy przekręcimy w prawo urządzenie pracuje w trybie wolniejszym z oznaczeniem „1” i szybszym o oznaczeniu „2”. Ustawienie pokrętła na środku (0) to stan spoczynku urządzenia.

pan_mix_6

Misa i pokrywa wykonane zostały z solidnego materiału pozbawionego BPA kopoliestru Eastman Tritan, który gwarantuje bezpieczeństwo nam i naszej rodzinie. Poszczególne akcesoria można bez problemu umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Mając wszystkie elementy osobno tuż przed rozpoczęciem pracy należy je odpowiednio zmontować w zależności od tego co chcemy przygotować. Jeśli mamy w planach koktajl, na korpusie umieszczamy dzbanek blendera przekręcając delikatnie, dopóki nie usłyszymy charakterystycznego kliknięcia. Wówczas wiadomo , że produkt jest gotowy do pracy. Jeśli chcemy na przykład zmielić mięso to umieszczamy misę na korpusie, wewnątrz której montujemy nóż do mielenia. Całość zamykamy pokrywą.
To właśnie misa stanowi jeden z głównych elementów, gdy chcemy zmielić mięso, wycisnąć sok (wówczas należy umieścić w misie odpowiedni koszyk i wyciskarkę), poszatkować warzywa (zamiast noża należy umieścić element, do którego przyczepimy tarki o fakturze nas interesującej), ubić ciasto (wewnątrz misy umieszczamy wtedy element ubijający) czy odcisnąć sałatę (wewnątrz misy umieszczamy sito, które pod wpływem ruchu odwiruje wodę z sałaty). Jeśli najdzie nas ochota na świeżo mieloną kawę dla odmiany na korpusie należy umieścić młynek bez misy, który znajdziemy w zestawie.

pan_mix_1
Wszystkie elementy pasują do siebie idealnie. Przylegają do siebie bardzo dobrze i dzięki odpowiedniemu oznaczeniu i wyczuciu nie będziemy mieli problemu ze zmontowaniem urządzenia. Odpowiednio złożony robot podłączamy do prądu i możemy przystąpić do przygotowania dań.

Urządzenie ma wymiary 263 x 437 x 259 mm i waży około 5 kg. Jest więc dosyć ciężkie i niemałe. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że w korpusie umieszczony jest silnik, który musi wykonać całkiem solidną pracę. Dodatkowym obciążeniem są akcesoria, z których korzystamy podczas przygotowywania posiłków. Dzięki swojej elegancji bardzo ładnie wkomponuje się w nasz blat kuchenny, a poszczególne akcesoria przechowujemy w dołączonym do zestawu plastikowym pojemniku.

Urządzenie nie wyzwala męczących dla uszu dźwięków. Słychać jego pracę, ale jest to jednostajny dźwięk, który nie przeszkadza podczas mielenia, siekania czy kruszenia lodu. Jego praca trwa dosłownie kilka minut, w związku z tym nasze uszy nie odczują żadnego dyskomfortu. Producent wyposażył urządzenie w kabel o długości jednego metra. Jest on w zupełności wystarczający jeśli mamy gniazdko umieszczone niedaleko miejsca, na którym będziemy korzystać z robota.

pan_mix_5

Wrażenia z testów

Każdy „kawosz” docenia ten aromatyczny napój. Rozpuszczalna kawa ze sklepu nie ma nic wspólnego ze smaczną kawą parzoną po turecku. Świeżo zmielona w kilka minut, dzięki naszemu robotowi obudzi o poranku każdego śpiocha. Wystarczy ziarenka kawy umieścić w młynku i włączyć urządzenie w trybie wolniejszym lub szybszym. Po zmieleniu należy zalać kawę gorącą wodą i smaczny napój  mamy gotowy.

pan_mix_19

pan_mix_12

pan_mix_20

Do kawy idealnie komponuje się jajecznica lub babeczki przygotowane na bazie jajecznej masy. Można mieszać jajka specjalną ubijaczką lub widelcem, tylko po co 🙂 Kilka jajek, mleko i przyprawy wbiłam do misy i włożyłam tam ubijak. Misę umieściłam na korpusie i podłączyłam urządzenie do prądu. W sposób bardzo szybki robot wymieszał produkty na jednolitą masę, którą wypełniłam formę na babeczki. Razem ze zdrową sałatką były fajnym i smacznym rozwiązaniem na śniadanie.

pan_mix_21

pan_mix_22

Dzięki urządzeniu przygotujemy również produkty na obiad. Pieczarki wystarczy umieścić w misie do której wcześniej włożymy nóż. Poszatkowane w kilka chwil grzyby możemy wykorzystać do przygotowania sosu czy kotletów w połączeniu z wcześniej zmielonym w naszym urządzeniu mięsem.

pan_mix_8

pan_mix_9

Bez użycia tarki i kaleczenia rąk w szybki sposób na naszym stole pojawi się warzywna surówka i placuszki ziemniaczano-cukiniowo-marchewkowe. Wszystkie produkty zostały starte na różnych tarkach, a efekt poszczególnych wielkości tarcia widać na poniższym zdjęciach.

pan_mix_14

W przypadku tego  modelu mamy cztery tarki. W robocie MK-F800S jest o jedną więcej.

pan_mix_16

pan_mix_17

Do tak przygotowanych warzyw wystarczy dodać ulubiony sos i cieszyć się smakiem zdrowej surówki. Do warzyw na kotlety dodałam odrobinę mąki, przypraw (w tym świeżo zmielony pieprz) i bułki tartej. Usmażone na oleju kokosowym były fajnym dodatkiem do mięsa.

pan_mix_13

Po obiedzie przyjemnie jest napić się pysznego soku. Te ze sklepu w większości zawierają dużo cukru i chemii. Zatem dlaczego nie przygotować soku samemu. Grejpfrut, pomarańcze i cytryny uprzednio umyte i sparzone wycisnęłam przy użyciu MK-F500. Dzięki temu wiem, że sok jest świeży, niesłodzony dodatkowo cukrem czy syropem glukozo-fruktozowym i nie ma w nim żadnych dodatkowych polepszaczy smaku. Z owoców zostają same skórki, a my nie odczujemy zmęczenia przy wyciskaniu owoców. Nasze zadanie to trzymanie połowy owocu na wyciskarce, a resztę pracy wykonuje za nas robot.

pan_mix_15

Nasze urządzenie zmieli dla nas również lód,  który będzie fajnym dodatkiem do soku lub drinków w letnie, ciepłe dni.

W porze podwieczorku możemy przy pomocy blendera przygotować koktajl z ulubionych owoców. Jabłka, gruszki, winogrona, melon czy truskawki umieśćmy w litrowym dzbanku z odrobiną wody czy jogurtu naturalnego. Robot zmieli owoce na pyszny, zdrowy napój, który będzie doskonałym uzupełnieniem codziennej porcji warzyw i owoców w naszym jadłospisie. Blender posłuży nam również do zmielenia warzyw (np. pomidorów na zupę pomidorową) lub ugotowanej wcześniej zupy na krem.

pan_mix_10

pan_mix_11

Urządzenie przy użyciu misy ze specjalnie przygotowanym sitkiem pozbawi również nadmiaru wody umytą wcześniej sałatę. W sposób szybki przygotujemy masło orzechowe z dodatkiem gorzkiej czekolady i wiórek kokosowych. Nasze dziecko będzie zachwycone takim śniadaniem, a my spokojni, że nie je zakupionego w sklepie niezdrowego kremu czekoladowego. Panasonic MK-F500 pozwoli nam też przygotować ucierane ciasto i ciasto na racuchy czy naleśniki. Wystarczy dodać ulubione dodatki na słodko lub słono i posiłek mamy gotowy.

Umycie urządzenia to bardzo prosta i szybka sprawa. Korpus przecieramy mokrą ściereczką, a pozostałe akcesoria możemy umyć w zmywarce lub pod bieżącą wodą przy użyciu płynu do naczyń. Po osuszeniu znów będzie gotowy do pracy.

Podsumowanie

Robot kuchenny Panasonic MK-F500 to bardzo fajne i przydatne urządzenie. Przygotujemy dzięki niemu potrawy, które możemy spożyć o każdej porze dnia. Tylko od naszej wyobraźni zależy co to będzie. Biała kolorystyka, manualny sposób pracy (brak zaprogramowanych funkcji) i mniej akcesoriów różnią go od starszego kolegi. Nie przeszkadza to jednak w przygotowaniu posiłków w sposób łatwy i szybki. Użytkownicy ceniący sobie panel dotykowy z podświetleniem pracy, nowocześniejszy design i wybór programów pomyślą o zakupie MK-F800S. Natomiast osoby, dla których nie ma to znaczenia wybiorą model ciut tańszy, ale równie dobry i przydatny w codziennym przygotowywaniu posiłków.

Cena: od 699 zł

ocena10

wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył:

panasonic_logo