Test akumulatorków i nowej ładowarki Energizer Accu Recharge Intelligent (CHP42EU)

W nasze ręce trafiła nowa ładowarka znanego producenta Energizer – model Accu Recharge Intelligent (CHP42EU), a wraz z nią cztery ogniwa o pojemności 2300 mAh i cztery ogniwa o pojemności 2400 mAh. Zapraszam do testu.

Zawartość opakowania

– ładowarka Energizer Accu Recharge Intelligent (CHP42EU)
– cztery akumulatorki Energizer 2300 mAh
– instrukcja obsługi

– dodatkowo do testów otrzymaliśmy cztery akumulatorki Energizer 2400 mAh nie będące częścią zestawu

energizeraccurechargeintelligent_1

energizeraccurechargeintelligent_2

Specyfikacja

– Model: CHP42EU
– Charges: 2/4 AA or AAA
– AC Input: 100-240 VAC 50/60 Hz 7W
– Charging current: 2/4 AA  500mA, 2/4 AAA 220 mA

Czas ładowania

– AA 2300 mAh – 5h
– AA 1400 mAh – 3h
– AAA 700 mAh – 4h
– AAA 850 mAh – 4h

energizeraccurechargeintelligent_3

Opis

Ładowarka i akumulatorki zapakowane zostały w jednorazowy blister. Kolorystyka opakowania tradycyjnie dla Energizera czarno zielona. W opakowaniu znajdziemy ładowarkę, cztery akumulatorki 2300 mAh i instrukcję obsługi.

energizeraccurechargeintelligent_4

energizeraccurechargeintelligent_5

Ładowarka jest nieduża i leciutka, docenimy to jeśli zdecydujemy się zabrać ją w podróż. Urządzenie jest koloru czarnego, a wszelkie oznaczenia i czcionka na ładowarce są koloru białego. Całość jest ładnie skomponowana, a opisy czytelne. Ładowarka została wykonana z plastiku, wszystko jest dobrze spasowane. Od frontu mamy do dyspozycji cztery miejsca do ładowania akumulatorków. Powyżej umieszczony został wyświetlacz, który pokazuje w godzinach czas pozostały do zakończenia ładowania akumulatorków, poziom naładowania akumulatorków, oraz komunikaty błędów w przypadku umieszczenia w ładowarce zwykłych baterii, bądź też zużytych całkowicie akumulatorków. Wyświetlacz poinformuje nas także jeśli źle umieścimy akumulatorki.

energizeraccurechargeintelligent_6

energizeraccurechargeintelligent_7

Ładować akumulatorki można tylko parami, czyli możemy jednocześnie ładować dwie lub cztery sztuki. Czas jaki jest potrzebny na naładowanie akumulatorków o pojemności 2300 mAh to 5 godzin, widać tutaj wzrost szybkości ładowania w porównaniu z poprzednim modelem CHP41EU, gdzie czas ładowania wynosił 7-8 h. Skrócenie czasu ładowania producent uzyskał zwiększając natężenie prądu ładowania i teraz wynosi ono odpowiednio 500 mA dla akumulatorków AA i 220 mA dla akumulatorków AAA.

Wyniki testów

Testów dokonałem na dostarczonych wraz z ładowarką akumulatorkach 4x 2300 mAh, 4x 2400 mAh, oraz na dwuletnich akumulatorkach 8x 2300 mAh Energizera, których sam używam.

Ładowarka po włożeniu akumulatorków i włączeniu do gniazdka wykrywa ilość akumulatorków i poziom ich naładowania, oraz pokazuje czas pozostały do ich całkowitego naładowania. Producent zaznaczył, że w przypadku częściowo naładowanych akumulatorków sprawdzanie stanu naładowania może trwać do 30 minut, jednak z moich obserwacji wynika, że stan ten jest odczytywany poprawnie i pokazywany na wyświetlaczu błyskawicznie.

energizeraccurechargeintelligent_8

Czas ładowania w przypadku rozładowanych całkowicie akumulatorków 2300 mAh i 2400 mAh wynosi tyle samo czyli 5 godzin. Faktycznie po 5 godzinach na wyświetlaczu zobaczymy w pełni naładowane akumulatorki i czas pozostały do końca ładowania będzie wskazywał 0.

energizeraccurechargeintelligent_9

Sprawdziłem też zabezpieczenia, które w specyfikacji podaje producent. Faktycznie po włożeniu zwykłych baterii, bądź wyeksploatowanych akumulatorków na panelu zaświeci się czerwona ikonka – osobna dla każdej z włożonych baterii.

Także włożenie akumulatorków odwrotnie nie spowoduje ich uszkodzenia, ładowarka wykryje błąd i nie rozpocznie pracy dopóki akumulatorki nie zostaną poprawnie umieszczone.

Jeśli chodzi o wydajność akumulatorków Energizera, to uważam je za jedne z najwydajniejszych na rynku i mogę powiedzieć, że jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

Po dwóch latach użytkowania Energizerów 2300 mAh i kilkudziesięciu cyklach ładowania mogę powiedzieć, że strata w pojemności jest praktycznie niezauważalna.

Producent do testów udostępnił nam akumulatorki o pojemności 2300 mAh i 2400 mAh, różnica w wydajności jest jednak niewielka rzędu 2 – 3 %, możemy więc powiedzieć, że czy będziemy używać tych, czy tych powinniśmy osiągać podobne wyniki.

Pozostaje pytanie jak wydajne są w/w akumulatorki? Przetestowałem je używając lampy błyskowej Metz 58 AF-2, która na co dzień pracuje z Canonem 50D. Lampa ta jest najmocniejszym modelem Metz’a o liczbie przewodniej 58(ISO 100/21″, 105mm). Przy maksymalnej sile błysku wymaga całkiem sporo prądu, akumulatorki Energizera pozwalają na wykonanie około 80 błysków. To świetny wynik, jeszcze lepiej wygląda sytuacja podczas normalnego użytkowania lampy, gdy nie wysilamy jej tak bardzo, w trybie mieszanych ustawień spokojnie zrobimy 250 zdjęć z lampą na jednym ładowaniu. A jeśli zejdziemy jeszcze niżej z siłą błysku, to osiągniemy wynik ponad 300 błysków. Energizer spisuje się świetnie. Może nie są to najtańsze akumulatorki ale prezentują bardzo dobrą jakość i wydajność.

Podsumowanie

Ładowarka Energizer Accu Recharge Intelligent (CHP42EU) to tania i wydajna ładowarka z ciekawymi funkcjami. Ładowanie przebiega bezproblemowo i szybko. Dołączone wysokiej klasy akumulatorki są dodatkowym atutem. Same akumulatorki Energizera mają świetną wydajność, są trwałe i niezawodne. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić produkty Energizer’a.

Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca