Telefon dla seniora Dziadku, czy mnie słyszysz?

W życiu seniora bardzo ważny jest kontakt ze światem, co często jest możliwe głównie poprzez rozmowy telefoniczne. Telefon pozwala osobom starszym nie tylko podtrzymywać relacje towarzyskie, ale także zapewnia poczucie bezpieczeństwa w razie problemów. Dość skomplikowane w obsłudze smartfony nie zawsze się sprawdzają dla użytkowników starszej generacji. Istnieje za to wiele modeli dość prostych w użyciu, które są stworzone z myślą o osobach w podeszłym wieku. Proponuje je polska firma Maxcom.


Wakacje to dla osób starszych trudny okres. Często ze względu na swój stan zdrowia pozostają w domu, w czasie, gdy ich bliscy wyjeżdżają na urlop. Świadomość, że są zdani na siebie, może budzić u nich niepokój. Tym bardziej, że latem wysokie temperatury powodują duży dyskomfort i wpływają często na pogorszenie stanu zdrowia. Jedyny kontakt ze światem to w takim czasie dla seniorów telefon. Dlatego bardzo ważne jest, aby był on jak najprostszy w obsłudze, bo z wiekiem pogarszający się wzrok i słuch utrudniają korzystanie z klasycznych modeli telefonów.  Niektóre marki tak jak Maxcom oferują specjalne aparaty przeznaczone dla seniorów. Od innych modeli różnią się przede wszystkim dużymi klawiszami, czytelnym kontrastowym ekranem oraz funkcją głośnomówiącą.
Zdarza się, że szybkie wybieranie numeru telefonu może uratować starszej osobie życie, a nie zawsze ma ona pod ręką numer bliskiej osoby. Dlatego telefony dla seniorów oferują funkcję SOS. Takie rozwiązanie mają modele Maxcom MM724 czy MM735. Aparaty te wyposażone są w przycisk, który ma za zadanie wzywać pomoc w sytuacji kryzysowej. Znajduje się on z tyłu telefonu, tuż pod aparatem. Ma kształt serca po to, aby znaleźć go szybko i bez zbędnego zastanawiania się. Dzięki temu jednym ruchem dziadek czy babcia połączy się z bliskimi lub numerem alarmowym.  MM735 dodatkowo ma w zestawie opaskę na rękę, która w połączeniu z telefonem w skrajnych sytuacjach może nawet uratować życie. Opaska zawiera łatwy w użyciu przycisk, którym bezpośrednio łączy się z MM735 i np.: wzywa pomoc pod 112. Dzięki opasce skontaktujemy się z bliskimi lub SMS-em prześlemy im swoją lokalizacją GPS. Opaska SOS jest wykonana z elastycznego, a zarazem delikatnego materiału, który absorbuje wilgoć oraz nie powoduje otarć na skórze.
Zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się słuch. Rozmawiając z babcią czy dziadkiem, trzeba czasem mówić zdecydowanie głośniej. Co poradzić w sytuacji  gdy senior czy seniorka na tyle słabo słyszą, że korzystanie z tradycyjnego telefonu staje się dla nich praktycznie niemożliwe? Dla takich osób Maxcom stworzył specjalne modele, które łączą się z aparatami słuchowymi. I tak Maxcom MM724 współpracuje z aparatami dla osób niedosłyszących w standardzie HAC (ang. Hearing Aid Compatible). Podczas rozmowy nie występują wtedy zakłócenia i sprzężenia pomiędzy aparatem i telefonem. Ten model posiada także możliwość wzmocnienia głośności jednym przyciskiem w trakcie rozmowy – to wygodna funkcja, która przyda się w hałaśliwym otoczeniu. Tego typu funkcję ma również telefon stacjonarny MC6800, który z myślą o seniorach został wyposażony w duże klawisze i funkcję głośnomówiącą.
Zdarza się, że starsze osoby zapominają o ładowaniu telefonu, przez co w nagłych przypadkach aparat może być po prostu rozładowany. Dlatego im lepsza bateria, tym lepiej. W przypadku Maxcom MM724 wydajna bateria o pojemności 1300 mAh sprawia, może pracować aż do 16 dni w trybie czuwania. Ciekawym rozwiązaniem dla starszych użytkowników są podstawki ładujące. Umieszczony w nich telefon jest cały czas ładowany i dzięki temu gotowy do użytku. Dla starszej osoby może być to praktyczniejsze rozwiązanie niż częste podłączanie klasycznej ładowarki.

 

Źródło: Informacje prasowe