Serwis online PAP MediaRoom: Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA

Już trzeci raz ONDE SA., lider branży OZE w Polsce, ogłasza nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza do udziału młodych naukowców. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania. Co przyniesie jego kolejna odsłona i dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna?

Innowacyjność w służbie praktyki

Organizatorzy kładą szczególny nacisk na funkcjonalność zgłaszanych projektów i możliwość ich wykorzystania w praktyce. „Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych zadań dla współczesnego społeczeństwa. Nasz program grantowy SOFIA niesie dla świata same korzyści. Zwiększa szansę na szersze stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań, a ponadto umożliwia młodym, zdolnym ludziom rozwój zgłaszanych projektów. Wspieramy ich nie tylko finansowo. Uczestnicy mogą także liczyć na doradztwo i nawigację pod nadzorem ekspertów z branży OZE. Najbardziej cenimy te projekty, które wyróżniają się funkcjonalnością. Tak aby w przyszłości można je było z sukcesami stosować w praktyce, a tym samym rozwijać naszą branżę” – podkreśla Marek Marzec, wiceprezes ONDE SA. 

Wsparcie finansowe to tylko początek

Młodzi, odważni i pełni pomysłów. Tak można określić finalistów poprzednich edycji, a ich projekty spotkały się zainteresowaniem branży. W poprzedniej odsłonie programu jury wyłoniło i nagrodziło w sumie cztery projekty, a ich tematyka była zróżnicowana: 

• Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym (Gabriela Poznańska),
• Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej (Kamil Skonieczny),
• Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych (Michał Stopel),
• Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej (Tomasz Cierlicki). 

Finaliści programu otrzymują nie tylko grant finansowy do 20 tys. zł, ale mają także szansę na nawiązanie kontaktów zawodowych ze specjalistami branży OZE oraz zdobycie cennego doświadczenia. 

5 kategorii konkursowych 

Projekty można zgłaszać na stronie www.ondeflow.pl do 30 kwietnia 2024 r. Do wyboru jest aż 5 kategorii:

1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE,
2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE,
3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych,
4. Cykl życia OZE,
5. Dzika karta OZE.

Partnerem 3. edycji programu grantowego SOFIA jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie www.ondeflow.pl. 

źródło: informacje prasowe