Recenzja smartfona Archos Diamond Plus

Archos Diamond Plus to niedrogi smartfon o przyzwoitych parametrach. Wyposażony został w 16 megapikselowy aparat i 5,5 calowy ekran Full HD. Co proponuje użytkownikowi i jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu, postaram się opisać poniżej.

Specyfikacja

  • CPU : MediaTek MT6753 1,30 GHz 8 rdzeni
  • GPU : ARM Mali-T720 @450 MHz
  • RAM : 2 GB
  • Pamięć wewnętrzna : 16 GB
  • Slot kart microSD : do 32GB
  • Ekran : 1080 x 1920 px (5,50″) 401 ppi IPS TFT
  • System : Android 5.1
  • SIM : 1x micro SIM + 1x micro SIM lub 1x micro SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G / WCDMA :  900 / 2100
  • LTE : 800 / 1800 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.0
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 16 MP AF f/2.0 + LED
  • Przedni aparat : 8 MP
  • Filmy: 1080p
  • Bateria : 2850 mAh
  • Wymiary: 152,60 x 76,40 x 8,40 mm
  • Waga: 160,00 g

Zawartość opakowania

  • Archos Diamond Plus
  • Ładowarka USB
  • Przewód USB/microUSB
  • Folia ochronna na ekran
  • Słuchawki
  • Klucz do gniazda SIM
  • Instrukcja

Archos_Diamond_Plus_2

Archos_Diamond_Plus_3

Archos Diamond Plus jak na smartfon z pięcio i pół calowym ekranem nie jest duży.  Obudowa wykonana została częściowo z tworzywa sztucznego, a częściowo z metalu. Frontowa część obudowy (biały pasek okalający szkło), oraz górny i dolny pasek są wykonane z tworzywa, przestrzeń pomiędzy nimi producent zdecydował się wypełnić metalem. Szkoda, że całość nie jest metalowa. Obudowa jest dobrze spasowana, nic się nie ugina i nie trzeszczy. Smartfon jest solidny, a metal dodaje mu elegancji. Smartfon dostępny jest jedynie w kolorze białym, który w połączeniu ze srebrnym tyłem, bokami i przyciskami tworzy przyjemną dla oka kompozycję.

Archos_Diamond_Plus_5

Nad ekranem producent umieścił diodę powiadomień, która świeci na czerwono, bądź niebiesko. Obok znajduje się przedni aparat, głośnik rozmów, oraz czujnik światła. Pod ekranem znajduje się szeroki pas niewykorzystanej przestrzeni. Boczne ramki są dość wąskie, dzięki czemu smartfon jest smukły.

Archos_Diamond_Plus_10

Od góry umieszczone jest gniazdo słuchawkowe.

Archos_Diamond_Plus_11

Od dołu znajdziemy gniazdo microUSB, które służy do ładowania smartfona, połączenia z komputerem, bądź też podłączenia pendriva, myszki, czy innego urządzenia kompatybilnego z technologią OTG, w którą Diamond Plus jest wyposażony.

Archos_Diamond_Plus_9

Z prawej strony znajdują się trzy przyciski, dwa górne służą do regulacji głośności, a umieszczony pod nimi służy do włączania/wyłączania ekranu (krótkie przyciśnięcie), bądź smartfona (gdy przytrzymamy przycisk długo).

Archos_Diamond_Plus_7

Archos_Diamond_Plus_8

Z lewej strony znajduje się szufladka na karty microSIM/microSD. Otwieramy ją za pomocą dołączonego do zestawu kluczyka (szpilka, igła, czy spinacz biurowy też sobie poradzą). Pod szufladką znajduje się dodatkowy programowalny przycisk.

Archos_Diamond_Plus_6

Na tylnym panelu producent umieścił swoje logo, a nad nim wystający ponad obudowę obiektyw aparatu. Poza aparatem znalazło się też miejsce na diodę doświetlającą. Przy dolnej krawędzi umieszczono maskownicę głośnika.

Smartfon bardzo dobrze leży w dłoni, nie ślizga się, nie ma ryzyka, że przypadkowo wypadnie nam z ręki. Metalowa powierzchnia jest gładka i przyjemna w dotyku. Pomimo 5,5 – calowego ekranu, można obsługiwać go jedną ręką.

Archos_Diamond_Plus_12

Archos Diamond Plus wyposażono w ekran o przekątnej 5,5″ i rozdzielczości 1080x1920px. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6753 o częstotliwości taktowania 1,3 GHz, wspierany przez układ graficzny ARM Mali-T720 @450 MHz. Smartfon posiada 2 GB pamięci operacyjnej, oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Na urządzeniu zainstalowano Androida 5.1 Lollipop, w momencie pisania recenzji była to najnowsza dostępna wersja systemu dla testowanego Archosa.

Archos_Diamond_Plus_13

Ekran ma 5,5″ i rozdzielczość 1080x1920px, został wykonany w technologii IPS. Producent w zestawie daje nam folię ochronną, którą w prosty sposób możemy przykleić do wyświetlacza. To dobre posunięcie, nie musimy szukać folii do naszego modelu, bo mamy ją w pudełku. Folia zabezpieczy nasz ekran przed porysowaniem, a także w pewnym stopniu zamortyzuje ewentualny upadek. Ekran to mocna strona Archosa Diamond Plus, kolory są żywe, obraz jest jasny i przede wszystkim duży. Wysoka jasność ekranu pozwala na korzystanie z urządzenia nawet w pełnym słońcu. Do dyspozycji użytkownika oddana została technologia MiraVision, która zwiększa jakość obrazu. Dzięki niej możemy zmieniać tryby obrazu: standardowy, żywy, użytkownika. W trybie użytkownika możemy ręcznie ustawić kontrast, nasycenie, jakość obrazu, ostrość i temperaturę kolorów. Możemy też regulować kontrast wideo, oraz ustawić ochronę wzroku, za pomocą filtra światła niebieskiego. Do tego smartfon wyposażony jest w czujnik światła, możemy więc włączyć tryb automatycznej jasności. Jakość ekranu jest bardzo dobra, oglądanie filmów, gry, przeglądanie internetu na tym smartfonie odbywa się komfortowo.

Archos_Diamond_Plus_Antutu

Wydajność smartfona sprawdziłem za pomocą programu AnTuTu Benchmark v6.2.7. Ośmiordzeniowy MediaTek MT6753 1,3 GHz, ARM Mali-T720 @450 MHz i 2 GB RAM pozwoliły na osiągnięcie wyniku 37040 punktów. Jak na tą półkę cenową to całkiem dobrze, w praktyce mocy nie brakuje. System działa szybko i stabilnie, nie ma przycięć, gry, filmy i aplikacje działają płynnie. Porównując smartfon z wydajniejszymi urządzeniami różnicę możemy odczuć jedynie poprzez dłuższy czas ładowania aplikacji, co osobiście mi nie przeszkadzało.

Archos_Diamond_Plus_18

Archos Diamond Plus ma wbudowaną funkcję sterowania gestami przy wyłączonym ekranie. Funkcjonalność tą włączamy w ustawieniach. Dzięki niej możemy odblokować urządzenie podwójnym stuknięciem palcem w ekran, lub uruchamiać inne funkcje i programy przy pomocy programowalnych gestów. Przykładowo przesunięcie palcem po ekranie z góry na dół uruchamia aparat. Przesunięcie palcem z lewej na prawą włącza książkę kontaktową, a przesuwając palcem od prawej do lewej uruchomimy ekran wiadomości sms. Gestów możliwych do zaprogramowania jest na prawdę sporo i daje to duże możliwości indywidualnej konfiguracji urządzenia.

Archos_Diamond_Plus_16

Możliwość personalizacji urządzenia zapewnia także dodatkowy przycisk umieszczony z lewej strony obudowy. W ustawieniach znajdziemy go pod nazwą „Q key”. Posiada on możliwość przyporządkowania mu trzech funkcji. Pierwszą możemy przypisać dla pojedynczego kliknięcia. Drugą dla podwójnego kliknięcia, a trzecią możemy uruchomić, gdy przytrzymamy przycisk dłużej. Funkcje możemy dowolnie programować, włączać i wyłączać zależnie od potrzeb. Dodatkowy przycisk posiada także funkcję wyzwalania migawki gdy korzystamy z aparatu. Dzięki temu zdjęcie możemy wykonać przyciskając przycisk, a nie klikając palcem na ekranie.

Archos_Diamond_Plus_17

Podczas rozmów Archos Diamond Plus sprawował się doskonale. Głośnik rozmów jest głośny, dzięki czemu nawet w hałaśliwym otoczeniu nie ma problemu ze słyszeniem i rozumieniem rozmówcy. Mikrofon dobrze zbiera nasz głos, żaden z moich rozmówców nie narzekał na jakość rozmów. Głośnik główny daje mocny, głośny i czysty dźwięk, jednak jak to w smartfonach często bywa, pozbawiony jest basów.

Archos_Diamond_Plus_15

Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrej jakości dźwięk, urządzenie może więc służyć nam jako odtwarzacz muzyki. Producent dodaje w zestawie douszne słuchawki.

Archos_Diamond_Plus_4

Z doświadczenia wiem, że słuchawki dołączane do zestawu są zwykle marnej jakości. Tym razem pozytywnie mnie zaskoczyły. Grają na tyle dobrze, że można na nich słuchać muzyki i jeśli nie dysponujemy lepszymi, to spokojnie można ich używać. Bas jest wyraźny, ale nie dudniący, średnie tony przeważają i jedynie wysokich tonów trochę brakuje. Ale generalnie nie jest źle, jak na zestawowe słuchawki grają bardzo dobrze. W trakcie rozmów sprawują się znakomicie.

Archos_Diamond_Plus_19

Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.0. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative iRoar Go, Divoom Voombox, Creative T50, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 2c.

Archos Diamond Plus posiada przedni aparat o rozdzielczości 8 Mpx, który służy do robienia zdjęć selfie. Jakość zdjęć nim wykonywanych jest dobra. Zdjęcia przy dobrym oświetleniu wychodzą ładne. Jeśli przeniesiemy się do pomieszczenia, od razu pojawia się duży szum. Im tym więcej jest szumu i pogarsza się jakość zdjęcia, jednak nie ma tragedii i spokojnie możemy wysłać wieczornego mmsa z zaszumioną buzią :).

Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 16 Mpx. Przy ładnej pogodzie aparat potrafi zrobić bardzo ładne zdjęcia. Po przejściu do pomieszczenia jest gorzej, widać szumy na zdjęciach, a im ciemniej tym jest ich więcej. Sytuację poprawia użycie diody doświetlającej, dzięki której mamy więcej światła i zmniejsza się zaszumienie na zdjęciach. Dużym plusem jest to, że nawet w trudnych warunkach zdjęcia wychodzą niezruszone.

Przykładowe zdjęcia poniżej.

Smartfon nagrywa filmy wideo w rozdzielczości 1080p, poniżej przykładowe nagranie.

Archos Diamond Plus wyposażono w baterię o pojemności 2850 mAh. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę wielkość ekranu.

Przy pomocy programu Bateria HD przeprowadziłem symulację zużycia baterii, poniżej screeny z wynikiem.

Archos_Diamond_Plus_bateria1

Archos_Diamond_Plus_bateria2

Podczas testów przy normalnym użytkowaniu (2h rozmów, smsy, zdjęcia, wifi) bateria wystarcza na dobę. Jeśli ograniczymy gry i internet, to dwa dni są osiągalne. Przy intensywnym użytkowaniu (kilka godzin grania) wyczerpiemy baterię tego samego dnia. Czas ładowania smartfona od 0 do 100% ładowarką dołączoną do zestawu o natężeniu prądu 1,5 A to około 2h.

Archos_Diamond_Plus_14

Podsumowanie

Archos Diamond Plus to solidny smartfon z dużym, jasnym ekranem i szerokimi możliwościami personalizacji (Q key, sterowanie gestami). Zastosowane w nim rozwiązania wyróżniają go na tle konkurencji. Oba aparaty robią dobre zdjęcia (chociaż mogłoby być lepiej), dźwięk jest bardzo dobrej jakości, a bateria mimo niedużej pojemności „daje radę”. Na plus zaliczyć można także folię i słuchawki, które producent dołączył do zestawu. Archos Diamond Plus to bardzo udany smartfon i warto się nim zainteresować.

Cena
Od 720 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

archos-logo