TENDA. Mogłoby się wydawać, że nie jest to znana firma, jednak nic bardziej mylnego. Jej założenie sięga roku 1999. Firma ta jest dostawcą kompleksowych rozwiązań sieciowych, która specjalizuje się w produkcji niedrogich i łatwych w instalacji produktach ułatwiających nam życie. Tenda swoją siedzibę ma w Chinach, jednak działalność została rozszerzona na rynek światowy – zasięg sprzedaży obejmuje już ponad 100 krajów. Motto firmy to: „Szybkość, bezpieczeństwo i smart życie w sieci w dowolnym miejscu i czasie.” Do tego dochodzi obietnica korzystnej ceny. Zgodzicie się, że brzmi to nieźle?
Do testów od Tendy otrzymaliśmy router AC18. Zapraszam do recenzji!
Router przyszedł do nas w średniej wielkości opakowaniu. Kolorystyka pudełka zachowana jest w czerni i pomarańczu. Na froncie pudła znajdujemy informacje oczywiście o modelu AC1900 Enhanced Smart Dual-band Gigabit WiFi routera. Praktycznie wszystkie informacje na opakowaniu podane są w języku angielskim, z wyjątkiem krótkiej wzmianki w języku polskim o szybkości łącza bezprzewodowego, które wynosi do 1300(5GHz)+600 Mbps (2.4GHz).
W środku pudełka znajdujemy bohatera recenzji a także instrukcję obsługi, gwarancję, przewód RJ-45, zasilacz sieciowy oraz wymienne wtyczki, które z pewnością przydadzą się w podróży z naszym routerem chociażby do Anglii.
Router wygląda bardzo nowocześnie, styl w jakim został wykonany, z pewnością przykuje wzrok każdego. Jest sporych rozmiarów – 261x168x65mm. W całości został wykonany w kolorze czarnym, wyposażony jest w trzy anteny. Wykonany został ze śliskiego tworzywa, przyjemnego w dotyku, które z całą pewnością będzie bardzo dobrze czyścić.
Od góry powierzchnia routera jest czysta i gładka. Znajdujemy tutaj tylko naklejkę z hasłem startowym do WiFi oraz profilowane otwory wentylacyjne, służące chłodzeniu urządzenia.
Z przodu AC18 został wyposażony w 8 diod
Wejście USB 3.0, zabezpieczone wygodną kieszonką – zaślepką, którą można w każdej chwili zamknąć i zlewa się ona z całością urządzenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wejście USB 3.0 przyda się z pewnością, gdy będziemy chcieli przenieść coś z pendrive’a albo podłączyć np. drukarkę.
Z lewej strony znajduje się srebrne logo firmy Tenda
Boki routera oraz spód pokryte są w całości otworami wentylacyjnymi, które również mają za zadanie chłodzić nasze urządzenie.
Od spodu znaleźć także możemy 4 nóżki, które są pokryte antypoślizgową gumą, dwa uchwyty, które służą zawieszeniu urządzenia w dowolnie wybranym przez nas miejscu a także naklejkę z informacją o modelu, numerze MAC, serii itp.
Z tyłu routera znaleźć możemy przycisk WiFi, WPS, Reset
4 Gigabitowe porty LAN, 1 Gigabitowy port WAN. Z tego miejsca również odchodzą 3 anteny dookólne, które można obkręcać w dowolnym kierunku, nie ma jednak możliwości ich odkręcać od routera.
Specyfikacja techniczna:
Standardy i protokoły: IEEE802.3, IEEE802.3u
Interfejs: 1*10/100/1000Mbps WAN port 4*10/100/1000Mbps LAN ports 1* USB3.0 port
Antena: 3*3dBi external dual band antennas
Przyciski: 1* Power On/Off button 1*WiFi on/off 1* Reset button 1* WPS button
Zasilanie: Input:100-240V—50/60Hz, 0.9A Output:DC 12V==2.5A
Wymiary: (LxWxH) 261 x 168 x 65mm
Waga: 640g
LED: 1*power 1*Internet LAN 1*2.4G 1*5G 1*WPS 1*USB
Standardy połączenia bezprzewodowego: IEEE 802.11ac/a/n 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Szybkość przepływu danych: 5GHz: Up to 1300Mbps 2.4GHz: Up to 600Mbps support Turbo-QAM
Częstotliwość: Simultaneous dual band 2.4 & 5GHz
Moc transmisji: CE: <20dBm(2.4G) <23dBm(5G) FCC:<30dBm
Funkcje podstawowe: SSID Broadcast: Enable/Disable Transmission Power: high, medium, low Beamforming
Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego: WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA/WPA2, Wireless Security: Enable/Disable, WPS(WiFi Protected Set-up) fast encryption
Typ połączenia internetowego: PPPoE, Dynamic IP, Static IP, PPPoE(Russia), PPTP(Russia), L2TP(Russia)
Tryb pracy: Wireless Router Mode, Universal Repeater Mode, WISP Mode
DHCP: DHCP Server DHCP Client List DHCP Reservation
Serwer wirtualny: Port Forwarding, DMZ Host, UPnP
Bezpieczeństwo: Client Filter, Parental Control, Remote Web Management
Firewall: Forbid UDP flood attack, Forbid TCP flood attack, Forbid flood attack, Forbid WAN PING from internet
DDNS: Support DynDNS, No-ip, 3322.org, Oray.com, 88ip
Udostępnianie USB: Support Samba(Storage), FTP Server, Printer Server, DLNA, Media Server
VPN: IPsec pass through, PPTP pass through, L2TP pass through, PPTP server, PPTP client, L2TP client
Funkcje: Smart WiFi Schedule, Sleeping Mode, Smart LED on/off, Tenda App
Inne: Bandwidth Control, Guest Network, IPTV, MAC Clone, Static Routing, System Log, Backup & Restore configurations, Firmware upgrade online, Firmware upgradeable via browser
Temperatura: Operating Temperature: 0℃ ~ 40℃, Storage Temperature: -40℃ ~ 70℃.
Wilgotność: Operating Humidity:10% ~ 90% RH non- condensing, Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing.
Ustawienia domyślne: Default Access: tendawifi.com
Certyfikaty: CE, FCC, RoHS, BSMI, NCC, EAC, IC
Zawartość opakowania: AC1900 Smart Dual-Band Gigabit WiFi Router, Power Adapter, Install Guide, Cat5e Ethernet Cable
Jeżeli chodzi o instalację i konfigurację są banalnie proste. Poniżej przedstawiamy je krok po kroku. Można posłużyć się aplikacją mobilną pobraną ze sklepu Google Play – dostępna jest w języku polskim, co zdecydowanie jest dużym ułatwieniem. My jednak wybraliśmy formę instalacji w języku angielskim, z poziomu przeglądarki internetowej. Należy wpisać adres: http://tendawifi.com lub 192.168.0.1 i następnie zostaniemy przeprowadzeni przez cykl konfiguracji urządzenia.
AC18 w testach sprawuje się bardzo dobrze. Gwarantuje nam najlepszą wydajność zarówno w paśmie 2.4 GHz, jak i w paśmie 5GHz. Maksymalna przepustowość, jaką może osiągnąć to 1900 Mbps a obszar jaki może objąć swoim zasięgiem to nawet do 500m kwadratowych. Zgodzicie się, że to naprawdę brzmi bardzo dobrze. Dodatkowo router się w ogóle nie nagrzewa, co jest zdecydowanym plusem.
Router został wyposażony we wzmacniacze Beamforming+, które gwarantują nam mocniejszy sygnał i większy zasięg w routerze. Jest to nowoczesna technika przetwarzania sygnału, która kierunkuje transmisję sygnału- jest to możliwe dzięki odpowiedniemu ułożeniu anten.
Korzystanie z urządzenia z pewnością należy do przyjemnych. Oglądanie wideo, granie w gry online nie napotyka żadnych przeszkód. Prędkość połączenia jest bardzo szybka, nie następuje jego zerwanie ani przycinanie podczas streamingu.
Warto wspomnieć o tym, że w opcjach naszego testowanego routera znajdziemy funkcję WiFi dla gości. Dzięki niej możemy udostępniać naszą sieć każdemu, bez konieczności podawania hasła do głównej sieci WiFi.
Router został również wyposażony w funkcję VPN, która pozwoli nam na anonimowość w sieci.
Podsumowanie:
Tenda 18A to bardzo nowocześnie wyglądający router, który swoim wyglądem przypomina samolot. Klasyka czerni w połączeniu ze stylowym kształtem. Pomijając niebanalny wygląd do czynienia mamy z urządzeniem zapewniającym bardzo zadowalającą wydajność i szybkość transmisji danych (do 1900 Mbps, 802.11ac (1300 Mbps na 5 GHz) oraz 802.11n (600 Mbps na 2,4 GHz). Router zapewni nam bardzo dobry transfer nawet w znacznej odległości od niego. Oglądanie wideo w 4K bądź streamowanie gier online również nie napotyka żadnych przeszkód. AC18 został wyposażony w 3 mocne anteny kierunkowe, gigabitowe złącza WAN i LAN, przydatne funkcje jak chociażby beamforming+. Do tego wszystkiego w pakiecie jest łatwa instalacja w języku polskim z poziomu aplikacji mobilnej. Wszystko to dostępne jest dla nas w przystępnej, niewygórowanej cenie.
CENA: około 350 zł