Poplątani? Na wakacje bez przewodów

Aby umilić sobie wyjazd wakacyjny, często zabieramy ze sobą sporą ilość urządzeń oraz gadżetów. Niegdyś wiązało się to z przeznaczeniem dodatkowego miejsca w bagażu na niemałą wiązkę kabli. Obecnie jest dużo wygodniej – urządzenia komunikują się bezprzewodowo, a do naładowania praktycznie wszystkich wystarczy jeden przewód USB.

Każdy lubi umilać sobie życie elektronicznymi gadżetami. Kupując je, warto postawić na sprzęt, który wykorzystuje technologie bezprzewodowe. Taki sprzęt jest bardziej uniwersalny i zapewni bezstresową oraz wygodniejszą obsługę od urządzeń wymagających połączenia przewodowego.

Pierwsze akcesoria bezprzewodowe opierały się na emiterach promieniowania podczerwonego (IrDA, opracowany w roku 1933). W celu utrzymania połączenia, skomunikowane urządzenia musiały cały czas być w siebie wycelowane. Wiązka podczerwieni nie mogła napotkać żadnych przeszkód na swojej drodze. Było to rozwiązanie mało komfortowe w użytkowaniu i o ograniczonej przydatności, jednak okazało się jedynie przygrywką do prawdziwej rewolucji.

Następcą tego standardu stał się Bluetooth, zaprezentowany w roku 1999. Korzysta on z fal radiowych, dzięki czemu oferuje dużo większą wygodę użytkowania. Skomunikowane za jego pomocą urządzenia nie muszą nawet znajdować się w tym samym pokoju. Fale radiowe bez problemu przenikają przez ściany. Standard ten jest nieustannie rozwijany. Pierwsza wersja charakteryzowała się transferem na poziomie 21 kb/s, a w tej chwili najwydajniejsza – 4.2 – potrafi osiągnąć 55296 kb/s (6,75 MB/s).

Za sprawą swej wszechstronności, Bluetooth szybko stał się bardzo popularnym standardem i obecnie korzysta z niego cała gama urządzeń. Między innymi myszki komputerowe, klawiatury, słuchawki, głośniki, projektory czy, zyskujące coraz większą popularność, smartwatche. Niektóre z nich mogą być świetnymi kompanami podczas wakacyjnych wojaży.

Słuchanie muzyki w większym gronie, np. podczas pikniku czy grania w gry planszowe, to wyśmienity pomysł na umilenie wspólnie spędzanego czasu. Wówczas najczęściej jako odtwarzacza oraz głośnika używa się smartfonu. O ile smartfon w roli odtwarzacza sprawdza się wyśmienicie, jako sprzętu nagłaśniającego lepiej użyć bezprzewodowego głośnika Bluetooth. Oferowana przez niego głośność i jakość dźwięku będzie zauważalnie lepsza. Niech za przykład posłuży głośnik ART AS-B02. Jest bardzo poręczny, a jego bateria pozwala na słuchanie muzyki przez 6 godzin.

Jeśli przedkładamy sport nad gry planszowe, podczas wakacji warto połączyć przyjemne z pożytecznym i równolegle z wykonywaniem aktywności fizycznych słuchać np. audiobooków. Najwygodniejsze do tego celu będą słuchawki Bluetooth. Nie posiadają one niewygodnego, plączącego się kabla, który biegnie do odtwarzacza. Dodatkowo umożliwiają obsługę odtwarzacza bez wyjmowania go z kieszeni oraz odbieranie i prowadzenie rozmów telefonicznych. Ciekawą propozycją tego typu jest model AP-B21 marki ART.

Niezależnie od tego czy ktoś lubi sport, czy woli bardziej statyczne formy spędzania wolnego czasu, nie ma potrzeby zabierać do bagażu ciężkiego i stosunkowo dużego laptopa. Wystarczy lekki i kompaktowy tablet. Etui wraz z bezprzewodową klawiaturą Bluetooth stanowi jego świetne uzupełnienie. Zapewni wygodę podczas pisania oraz zabezpieczy urządzenie podczas przenoszenia. Modelem oferującym taką funkcjonalność jest ART AB-108.

Brak przewodów nie tylko znacząco upraszcza korzystanie z urządzeń, ale również oszczędza miejsce w bagażu. Szczególnie docenią to osoby podróżujące samolotem, rowerem, albo pieszo z plecakiem. Dodatkowo, brak kabli oznacza, że podczas pakowania nie zapomnimy ich zabrać. Technologia Bluetooth potrafi być bardzo przydatna w różnych obszarach życia i urządzenia pozbawione plączących się przewodów sprawdzą się wyśmienicie nie tylko podczas wakacji, ale również na co dzień.

Źródło: Informacja prasowa