Pierwszy na świecie system operacyjny dla smartwatchy z generatywną AI od Zepp Health

Zepp Health /  Amazfit wprowadza pierwszy na świecie system operacyjny dla smartwatchy Zepp OS 3.5 z w pełni zintegrowany z generatywną AI (Zepp Flow).

Procesor wykorzystuje Duże Modele Językowe (Large Language Models) wprowadzając jednocześnie językowy interfejs użytkownika (Natural-Language User Interface).

Efekt ma być taki: 

  • użytkownik nie musi ręcznie zmieniać ustawienia lub dotykać ekranu, by smartwatch wykonał określone polecenie
  • smartwatch wykona polecenie po usłyszeniu tego, co chce użytkownik
  • jednocześnie użytkownik nie musi używać określonych komend, słów, żeby został zrozumiany

Wyeliminowanie tej ostatniej konieczności wynika z zastosowania wspomnianej technologii LLM i (N)LUI. Rozumie i uczy się ona w oparciu o zdjęcia, filmy, teksty i słowo mówione. I jest to właściwie kluczowa różnica między „nową” a „starszą” AI (ta używa GUI, czyli Graphic User Interface, co umożliwia uczenie się w oparciu o to, co może AI zobaczyć, a nie usłyszeć).

W załączonej informacji jest więcej szczegółów, nie ma tam jednak jednego fajnego scenariusza. Dotyczy on przyszłości i wcale nie tak odległej. Pokazuje potencjał zastosowania LLM w smartwatchach Amazfit.

Wyobraź sobie, że idziesz po chodniku, jest potwornie gorąco. Dostajesz od smartwatcha ostrzeżenie, żebyś się zatrzymał, znalazł cień, kupił i napił się może wody. Po otrzymaniu tego ostrzeżenia pytasz smartwatcha, co się stało, dlaczego? Wtedy, mimo ogólnego pytania, dostajesz precyzyjną odpowiedź: bo wzrosla temperatura twojego ciała, bo gwałtownie wzrósł puls, możesz stracić przytomność.

Tak, jest to na razie przyszłość, ale wcale nie tak odległa, i jak nabardziej możliwa dzięki wprowadzeniu generatywnej sztucznej inteligencji do smartwatchy.

Odnośnie aktualizacji i krajów, gdzie Zepp OS 3.5 wraz z Zepp Flow będzie dostępny:

  • Zepp Flow trafia wraz z aktualizacją do Zepp OS 3.5 na smartwatche Amazfit Balance w angielsko-języcznych krajach w Europie i Ameryce (czyli m.in Wielka Brytania, Irlandia, Kanada,USA) dzisiaj, tj 26 lutego;
  • od maja z Zepp Flow będą mogli korzystać użytkownicy z innych krajów w Europie, chwilę potem aktualizacja obejmie także inne smartwatche Amazfit;

W przypadku Polski plan jest taki, by wprowadzić Zepp Flow pod koniec tego roku.

źródło: informacje prasowe