Okulary i pasek analizujące dane biometryczne – Intel nawiązuje współpracę z projektantem Husseinem Chalayanem

Intel nawiązał współpracę z uznanym projektantem Hussienem Chalayanem, w ramach której wspólnie realizują projekt inteligentnych akcesoriów wearables. To nie pierwszy raz, gdy Intel dostarczając innowacyjne rozwiązania angażuje się w tego typu projekt, zacierając tym samym granicę pomiędzy technologią a modą. Efekty współpracy z Chalayanem można było podziwiać w trakcie Paryskiego Tygodnia Mody.

Technologie Intela mają zastosowanie między innymi na rosnącym rynku wearables, a ich funkcje są coraz bardziej kreatywne. Na polu „mody ubieralnej” zawiązała się też współpraca Intela z Husseinem Chalayanem, uznanym brytyjskim projektantem tureckiego pochodzenia, dwukrotnie nagradzanym tytułem British Designer of the Year. Intel wspólnie z projektantem  ukazują możliwe zastosowania technologii w akcesoriach modowych, z których korzystamy na co dzień. Chalayan zaprojektował okulary oraz pasek, napędzane odpowiednio modułem Intel® Curie™ oraz Intel® Compute Stick.

Wspomniane okulary, dzięki zastosowanemu modułowi Intel® Curie™ oraz szeregu czujników, w tym elektrody EEG czy optyczny pulsometr, pozwalających na monitorowanie fal mózgowych, pracy serca oraz oddechu. Wszystko to w celu bieżącej analizy stresu użytkownika. Dzięki zaimplementowanej w moduł Intel® Curie™ łączności Bluetooth Low Energy, dane z okularów mogą być bezpośrednio przesyłane do innego urządzenia, takiego jak smartfon. Podczas pierwszych prezentacji, informacje uzyskane przez okulary były przesyłane do drugiego z akcesoriów zaprojektowanych przez Chalayana – paska, którego sercem jest Intel® Compute Stick.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, Intel® Compute Stick doskonale wpisuje się w konstrukcję paska. Pozyskane z okularów dane biometryczne analizuje i przetwarza w formie wizualizacji. Te z kolei mogą być wyświetlane przed osobą korzystającą z obu akcesoriów za pomocą niewielkich rozmiarów projektora wbudowanego w pasek. Ukazujące się grafiki są podpowiedzią dla zestresowanego użytkownika, który poprzez redukcję poziomu stresu może na żywo zaobserwować zmieniające się wizualizacje wyświetlane z paska.

The glasses at Hussein Chalayan?s runway show on Sept. 30, 2016, are connected to a wearer?s belt. The belt includes an Intel Compute Stick, a tiny computing device the size of a pack of gum that captures the biometric data and translates it by projecting visualizations interpreting the wearer?s ?stress level? onto a wall via a small Pico projector. Paris Fashion Week?s Spring/Summer 2017 event runs Sept. 27-Oct. 5, 2016. (Credit: Intel Corporation)

Nowojorski wybieg w rzeczywistości wirtualnej

Współpraca z Chalayanem to nie jedyny projekt modowy, w który Intel zaangażował się w ostatnim czasie. Firma została oficjalnym partnerem technologicznym New York Fashion Week (NYFW) 2017. Dzięki połączeniu technologii i wiedzy firm Intel, IMG oraz Voke wybrane pokazy będą dostępne do obejrzenia w technologii VR. Niemal każdy miłośnik mody będzie mógł poczuć się jak w pierwszym rzędzie nowojorskiego pokazu za pośrednictwem specjalnej aplikacji dostępnej na Samsung Gear VR.

Ponadto, Intel kontynuuje współpracę z innowacyjnymi projektantami i markami, realizując niesamowite projekty łączące estetyczne oczekiwania użytkowników z najnowocześniejszą technologią. Wśród najciekawszych projektów, które zostaną zaprojektowane w trakcie NYFW 2017, znajdują się bransoletki i torebki firmy TOME monitorujące m. in. poziom zanieczyszczenia otoczenia, czy buty monitorujące i analizujące wysiłek użytkowników będące projektem BAJA EAST x FILA. Wszystkie wspomniane powyżej produkty, zostały wyposażone w moduł Intel® Curie™, pozwalający im na wykraczanie poza ich standardowe zastosowania i dostarczanie przydatnych informacji płynących z otoczenia.

Intel wspiera niesamowite projekty także w Polsce

Nowoczesne technologie coraz częściej znajdują zastosowanie w dziedzinach, które dotychczas nie były z nimi bezpośrednio kojarzone. Twórcy sztuki, mody, designu czy przedmiotów codziennego użytku w swojej pracy coraz śmielej sięgają po programistyczny kod jako tworzywo pracy. Odpowiedzią na tę tendencję jest uruchomienie przez School of Form, katedry wzornictwa uniwersytetu SWPS, studiów Creative Coding – pierwszego w Polsce kierunku studiów kreatywnego kodowania. Partnerem technologicznym kierunku jest firma Intel. Studia mają nauczyć projektantów i artystów wykorzystywać programowanie w sztuce i designie. Dzięki rozwiązaniom Intela studenci ubiorą kod w technologie, zamieniając koncept w gotowe projekty. Absolwenci nabędą umiejętność tworzenia autorskich technologii i wykorzystywania ich np. do konstruowania interaktywnych przekazów reklamowych, obiektów, instalacji czy eksperymentalnych produktów.

Źródło: Informacja prasowa.