Odkurzacz tradycyjny, czy robot sprzątający? Dlaczego warto czasem nie podążać za trendami.

Odkurzanie nie należy do ulubionych zajęć Polaków. Szukamy nowoczesnych rozwiązań, za które jesteśmy w stanie wiele zapłacić.Jednak,czy zawsze nam się to opłaca? Porównaliśmy wady i zalety odkurzaczy tradycyjnych i automatycznych.

Chociaż bardzo cenimy sobie czystość w naszych czterech kątach, to żyjemy w coraz większym pędzie. Jak to pogodzić? Czy do odkurzania potrzebujemy już kosmicznej technologii? Może tradycyjne odkurzacze w zupełności nam wystarczą?

Oczekiwania i budżet
Wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania i budżet. Niewątpliwym atutem robota sprzątającego jest fakt, że całą pracę można mu w prosty sposób „zlecić”. Kiedy my jesteśmy w pracy lub na zakupach, on posprząta wszystko co znajdzie się w jego zasięgu.Przerażający jest jednak koszt.Co prawda cena najprostszego modelu zaczyna już od 300zł, ale żeby mieć gwarancję, że nasz automatyczny odkurzacz nie odmówi posłuszeństwa w pierwszych miesiącach działania, trzeba zainwestować już ponad 1000 zł. Dla porównania, dobrej jakości odkurzacz tradycyjny, to wydatek około 200zł.

96473287 - woman using remote control toward robotic vacuum cleaner in the room

Główną wadą robotów, którą zauważają użytkownicy jest pojemnik na kurz. Ze względu na rozmiar samego urządzenia, jego pojemność wynosi od 0,3 do 0,6 litra. Chcąc uzyskać najlepsze efekty sprzątania jego kasetkę na nieczystości należy opróżniać po każdym użyciu. Dodatkowym problemem najtańszych automatów sprzątających jest brak filtrów powietrza. Oznacza to, że mniejsze cząsteczki kurzu wydostają się na zewnątrz powodując nieprzyjemny zapach. Odkurzacze tradycyjne, workowe w całości ten kłopot rozwiązują. Dodatkowo worki w tych odkurzaczach są trwałe i pojemne – od 1 do nawet 5 litrów. O to czym powinny charakteryzować się najlepsze worki do odkurzaczy tradycyjnych zapytaliśmy eksperta Piotra Bieńkowskiego, Prezesa firmy Worwo, producenta worków do odkurzaczy – Najlepsze worki powinny być wykonane z bardzo dobrej jakości mikrowłókniny, która nie tylko zwiększy skuteczność odkurzania, ale również zredukuje objawy alergii do minimum.Dzięki unikatowej konstrukcji naszych worków-pyłki, zarodniki pleśni i roztocza nie mają szansy się wydostać z odkurzacza.

Decydując się na robot odkurzający pamiętajmy, że daje on nam komfort i wygodę, jednak tylko w mieszkaniach lub domach jednopoziomowych. W przeciwnym razie musimy uwzględnić jego każdorazowe przenoszenie, co oczywiście nie jest to wielką trudnością, gdyż jest on lekki i poręczny. Pomimo zastosowania w tych urządzeniach oprogramowania chroniącego przed upadkiem np. ze schodów, użytkownicy ostrzegają przed ryzykiem przypadkowego uszkodzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego pracę w pobliżu krawędzi stopni. Przeszkodą jest także wysoki próg i zatrzaskiwanie „za sobą” drzwi. Nie pomoże nam również w odkurzeniu kanapy, co dla tradycyjnego odkurzacza nie stanowi problemu.

Zwolennicy odkurzaczy tradycyjnych mówią, że nie przeszkadza im ani hałas, ani waga urządzenia, ani nawet wiecznie poplątany kabel. Cenią go za łatwość obsługi i efektywność.

Tradycja i dokładność, czy nowoczesność i oszczędność czasu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale przed zakupem warto jeszcze raz zastanowić się, które z cech urządzenia uczyni nasze życie łatwiejszym.

Źródło: informacja prasowa.