TP-Link rozwija swoją działalność i walczy o swój kawałek tortu na rynku smartfonów. Nowa seria X, której przedstawicielem jest testowany Neffos X1 ma na to bardzo duże szanse. Smartfon posiada metalową obudowę, ośmiordzeniowy procesor i czytnik linii papilarnych. Co jeszcze oferuje – o tym w poniższej recenzji.
Specyfikacja
- CPU : MediaTek Helio P10 MT6755M 4 x Cortex-A53 1.8GHz + 4 x Cortex-A53 1.0GHz
- GPU : ARM Mali-T860 MP2 @550 MHz
- RAM : 2 GB, 3GB
- Pamięć wewnętrzna : 16 GB, 32 GB
- Slot kart microSD : do 128GB
- Ekran : 720 x 1280 px (5″) 294 ppi IPS TFT
- System : Android 6.0
- SIM : 1x nano SIM + 1x nano SIM lub 1x nano SIM + microSD card
- GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 MHz
- 3G / WCDMA : 850 / 900 / 2100
- LTE : 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
- Bluetooth : 4.1
- GPS : tak
- FM Radio : tak
- Aparat : 13 MP AF f/2.0 + 2xLED
- Przedni aparat : 5 MP
- Filmy: 1080p
- Bateria : 2250 mAh
- Wymiary: 142,00 x 71,00 x 7,95 mm
- Waga: 135 g
Zawartość zestawu
- Neffos X1
- Ładowarka USB
- Przewód USB/microUSB
- Słuchawki douszne
- Klucz do kieszeni kart SIM
- Instrukcja obsługi
- Karta gwarancyjna
Białe, kwadratowe pudełko ze złotym napisem Neffos X1 kryje w sobie smartfona, oraz zestaw akcesoriów. Po jego otwarciu możemy przekonać się, że producent zadbał, by wszystko wyglądało stylowo, a zawartość rozmieszczona ergonomicznie.
Neffos X1 został bardzo dobrze wykonany. Przednia powierzchnia pokryta jest szkłem 2,5D ze specjalną powłoką zabezpieczającą przed odciskami palców. Cały przód jest czarny, pozostała część obudowy jest grafitowa i wykonana została z aluminium. Telefon prezentuje się na prawdę świetnie, może się podobać.
Na przednim panelu nad ekranem znajduje się czujnik światła, głośnik rozmów, dioda powiadomień i obiektyw przedniego aparatu. Pod ekranem znajdziemy trzy przyciski sterujące, niestety nie są podświetlane, za to w ustawieniach możemy zmieniać położenie przycisków powrót i opcje. Dzięki temu osoby, które są przyzwyczajone do przycisku powrót po lewej stronie mają możliwość takiego ustawienia i odwrotnie, jeśli osoba woli przycisk powrót po prawej, to może takie ustawienie wprowadzić.
Od góry obudowy znajduje się gniazdo słuchawkowe.
Od spodu gniazdo microUSB, oraz maskownica głośnika głównego.
Z prawej strony umieszczone zostały przyciski regulacji głośności i ON/OFF.
Z lewej strony znajduje się przełącznik szybkiego wyciszenia, oraz otwierana kluczykiem kieszeń na karty nano SIM, bądź microSD.
Tylny panel nie jest otwierany, znajdziemy na nim główny aparat, dwutonowe diody LED, oraz czytnik linii papilarnych.
Smartfon jest solidny, perfekcyjnie wykonany, nic nie trzeszczy, nie ugina się. Mimo metalowej obudowy nie jest ciężki, a jego wymiary jak na wielkość ekranu są bardzo niewielkie.
Ekran Neffosa X1 wykonany został w technologii IPS i posiada rozdzielczość 720 x 1280 px. Przy przekątnej pięć cali, jest ona wystarczająca, na pewno ma też pozytywny wpływ na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Kolory są żywe, miłe dla oka. Ekran jest jasny i pozwala na obsługę smartfona w pełnym słońcu. Ponieważ smartfon wyposażony jest w czujnik światła, to jasność może być ustawiana automatycznie, dostosowując się do otoczenia.
Dodatkowo możemy regulować temperaturę barwową, dzięki czemu każdy może spersonalizować wyświetlane na ekranie kolory. W ustawieniach znajdziemy też funkcję wybudzania urządzenia podwójnym stuknięciem w ekran, a także możliwość obsługi smartfona w rękawiczkach, co niewątpliwie przyda się w zimie. Ekran reaguje szybko i precyzyjnie na dotyk.
TP-Link Neffos X1 wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Helio P10 MT6755M 4 x Cortex-A53 1.8GHz + 4 x Cortex-A53 1.0GHz, z układem graficznym ARM mali-T860MP2 550MHz. W zależności od wersji do dyspozycji mamy 2 GB pamięci operacyjnej i 16 GB pamięci wewnętrznej, lub 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wbudowanej. Do testów trafiła wersja z większą ilością pamięci. Taka konfiguracja w programie AnTuTu Benchmark v6.2.7 pozwoliła na uzyskanie 46008 punktów. W tym przedziale cenowym to świetny wynik, który gwarantuje płynne działanie gier i aplikacji.
Smartfon działa pod kontrolą Androida 6.0 z autorską nakładką NFUI 1.1.0. Podczas testów system działał bezawaryjnie i stabilnie. Nie zdarzają mu się także przycięcia i spowolnienia. Wszystko działa szybko i płynnie.
Neffos X1 jako pierwszy ze smartfonów TP-Link otrzymał czytnik linii papilarnych. Czym jest czytnik wszyscy wiedzą, nie będę więc opisywał zasady działania. Ważne że jest dokładny, działa błyskawicznie i znacznie ułatwia zabezpieczanie naszego smartfona przed niepowołanym dostępem. Ale to nie wszystko, dzięki niemu możemy odbierać przychodzące rozmowy, a także uruchamiać migawkę aparatu zarówno przedniego (do selfie) jak i głównego. Zwłaszcza miłośnicy selfie będą zadowoleni, zamiast klikać palcem na ekranie i tym samym ryzykując poruszenie zdjęcia, wystarczy przyłożyć palec do czytnika, który zrobi je natychmiastowo.
Podczas rozmów X1 sprawdzał się doskonale. Głośnik rozmów jest głośny, dzięki czemu nawet w hałaśliwym otoczeniu nie ma problemu ze słyszeniem i rozumieniem rozmówcy. Mikrofon dobrze zbiera nasz głos, żaden z moich rozmówców nie narzekał na jakość rozmów. Głośnik główny daje mocny, głośny i czysty dźwięk. Jego jakość jest niezła i można pokusić się o słuchanie z niego muzyki. Najmocniej gra środek, wysokie tony są poprawne, jedynie basów mogłoby być trochę więcej.
Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrej jakości dźwięk, którym możemy cieszyć się od razu, ponieważ producent dodaje w zestawie douszne słuchawki. Seria C wyposażona była w białe słuchawki „pchełki”, które grały całkiem dobrze. Nowa seria X otrzymała czarne słuchawki dokanałowe i są one znacznie lepsze. Dźwięk jest mocny, czysty i brzmi dobrze. Słychać niezłe basy i wyraźny środek, chociaż jest on lekko wycofany, co skutkuje tym, że dominują wysokie tony, których jest troszkę za dużo. Mimo to wśród „zestawowych” słuchawek ciężko będzie znaleźć dla nich przeciwnika. Słuchawki posiadają regulację głośności, oraz przycisk do odbierania rozmów, bądź pauzowania/wznawiania odtwarzania. W komplecie dostajemy 2 pary różnej wielkości nakładek, w sumie mamy więc rozmiary S,M i L.
Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.1. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative NuNo, Divoom Voombox, Creative T50, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 2c.
Przedni aparat Neffosa X1 posiada matrycę o rozdzielczości 5 Mpx. Zarówno ostrzenie jak i wykonanie zdjęcia odbywa się szybko. Efekty przy dobrym świetle są bardzo dobre i amatorzy selfie będą zadowoleni. Sytuacja pogarsza się gdy brakuje światła, czyli o zmroku, wieczorem, czy w ciemnych pomieszczeniach. Ostrzenie jest wtedy spowolnione, a na zdjęciu generowany jest spory szum.
Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 13 Mpx i jasny obiektyw z przesłoną f/2.0. Aparat ostrzy błyskawicznie i jest gotów do robienia zdjęć. Samo zdjęcie także robione jest bardzo szybko, dzięki czemu możemy wykonywać całe serie szybkich zdjęć. Ich jakość jest bardzo dobra. Gdy zaczyna brakować światła, pojawiają się szumy, jednak ich ilość robi się duża dopiero gdy warunki są już bardzo trudne. Można się wtedy wspomagać dwukolorowymi diodami LED, które służą jako lampa błyskowa. Ładnie wychodzą zdjęcia w trybie nocnym.
Poniżej przykładowe zdjęcia.
Poza zdjęciami możemy kręcić także filmy w jakości Full HD. Główny aparat umożliwia wykonywanie filmów w trybie „wolne tempo” (czyli slow motion). Przykładowe nagrania poniżej.
Neffosa X1 wyposażono w baterię o pojemności 2250 mAh. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę wielkość ekranu i taktowanie procesora. Mimo to smartfon daje radę. Przy normalnym korzystaniu wytrzymuje do dwóch dni. Przy intensywnym korzystaniu będziemy musieli ładować baterię tego samego dnia, natomiast oszczędni sięgną po ładowarkę raz na trzy dni. Jak na tak małą baterię to bardzo dobre wyniki. Bateria od 0 do 100% ładowarką o natężeniu prądu ładowania 2,4 A ładuje się godzinę i dwadzieścia minut. Czas ładowania jest więc krótki.
Podsumowanie
TP-Link Neffos X1 to bardzo udany smartfon. Producent robi bardzo szybkie postępy w dobrym kierunku. Neffos X1 jest świetnie wykonany i wygląda bardzo dobrze. Wyposażono go w wielofunkcyjny czytnik linii papilarnych, który bardzo się przydaje. Ma dobrej jakości głośnik, bardzo dobry aparat główny i dobry aparat przedni. Jednak największymi atutami tego smartfona są szybkość działania i piękny ekran. Z której strony by do niego nie podchodzić, za każdym razem okazuje się, że wszystko zostało zrobione dobrze. Moim zdaniem w tym momencie jest to najlepszy smartfon w tej cenie.
Cena
Od 699 zł za wersję 2 GB / 16 GB
Od 849 zł za wersję 3 GB / 32 GB
Nasza ocena
Sprzęt do testów dostarczył