Neffos X1 Max – test flagowego smartfona TP-Link

Neffos X1 Max to w tym momencie najwyższy model smartfona w ofercie TP-Link. Jest to powiększona wersja bardzo udanego modelu X1, który miałem przyjemność testować. Poza większym ekranem X1 Max oferuje lepszą wydajność i większą baterię. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

  • CPU : MediaTek Helio P10 MT6755M 4 x Cortex-A53 2.0GHz + 4 x Cortex-A53 1.2GHz
  • GPU : ARM Mali-T860 MP2 @728 MHz
  • RAM : 3 GB, 4 GB
  • Pamięć wewnętrzna : 32 GB, 64 GB
  • Slot kart microSD : do 128GB
  • Ekran : 1080 x 1920 px (5,5″) 403,4 ppi IPS TFT
  • System : Android 6.0
  • SIM : 1x nano SIM + 1x nano SIM lub 1x nano SIM + microSD card
  • GSM / GPRS / EDGE : 850 / 900 / 1800 MHz
  • 3G / WCDMA :  850 / 900 / 2100
  • LTE : 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Bluetooth : 4.1
  • GPS : tak
  • FM Radio : tak
  • Aparat : 13 MP AF f/2.0 + 2xLED
  • Przedni aparat : 5 MP
  • Filmy: 1080p
  • Bateria : 3000 mAh
  • Wymiary: 152,80 x 76,00 x 7,75 mm
  • Waga: 146 g

Zawartość zestawu

  • Neffos X1 Max
  • Ładowarka USB
  • Przewód USB/microUSB
  • Słuchawki douszne
  • Klucz do kieszeni kart SIM
  • Instrukcja obsługi
  • Karta gwarancyjna

NeffosX1Max_2

NeffosX1Max_3

Smartfon zapakowany jest w eleganckie, białe, kwadratowe pudełko z wytłoczonym złotą czcionką napisem Neffos X1 Max. Wewnątrz znajdziemy smartfona oraz akcesoria, które umieszczone zostały w ergonomiczny sposób. W pudełku nic nie lata, każdy element ma swoje miejsce.

NeffosX1Max_4

Neffos X1 Max został bardzo dobrze wykonany. Ekran pokryty jest szkłem 2,5D ze specjalną powłoką zabezpieczającą przed odciskami palców. Cały przód jest czarny, pozostała część obudowy w zależności od wersji kolorystycznej jest grafitowa, bądź złota. Obudowa wykonana została z aluminium. Telefon prezentuje się stylowo, będzie się podobał niezależnie od płci użytkownika.

NeffosX1Max_10

Na przednim panelu nad ekranem znajduje się czujnik światła, głośnik rozmów, dioda powiadomień i obiektyw przedniego aparatu. Pod ekranem znajdziemy trzy przyciski sterujące, niestety nie są podświetlane, za to w ustawieniach możemy zmieniać położenie przycisków powrót i opcje. Dzięki temu osoby, które są przyzwyczajone do przycisku powrót po lewej stronie mają możliwość takiego ustawienia i odwrotnie, jeśli osoba woli przycisk powrót po prawej, to może takie ustawienie wprowadzić.

NeffosX1Max_16

Od góry obudowy znajduje się gniazdo słuchawkowe.

NeffosX1Max_15

Od spodu gniazdo microUSB, oraz maskownica głośnika głównego.

NeffosX1Max_12

Z prawej strony umieszczone zostały przyciski regulacji głośności i ON/OFF.

NeffosX1Max_13

NeffosX1Max_14

Z lewej strony znajduje się przełącznik szybkiego wyciszenia, oraz otwierana kluczykiem kieszeń na karty nano SIM, bądź microSD.

NeffosX1Max_11

Tylny panel nie jest otwierany, znajdziemy na nim główny aparat, dwutonowe diody LED, oraz czytnik linii papilarnych.

Smartfon jest solidny, perfekcyjnie wykonany, nic nie trzeszczy, nie ugina się. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane. Waży 146 gram, nie jest więc ciężki.

Ekran Neffosa X1 Max wykonany został w technologii IPS i posiada rozdzielczość 1080 x 1920 px. Ma bardzo dobrą jakość, kolory są żywe, przyjemne dla oka. Ekran jest jasny i pozwala na obsługę smartfona w pełnym słońcu. Ponieważ smartfon wyposażony jest w czujnik światła, to jasność może być ustawiana automatycznie, dostosowując się do otoczenia.

NeffosX1Max_18

Dodatkowo możemy regulować temperaturę barwową, dzięki czemu każdy może spersonalizować wyświetlane na ekranie kolory. W ustawieniach znajdziemy też funkcję wybudzania urządzenia podwójnym stuknięciem w ekran, a także możliwość obsługi smartfona w rękawiczkach, co niewątpliwie przyda się w zimie. Ekran reaguje szybko i precyzyjnie na dotyk.

NeffosX1Max_20

TP-Link Neffos X1 Max wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Helio P10 MT6755M 4 x Cortex-A53 2.0GHz + 4 x Cortex-A53 1.2GHz, z układem graficznym ARM mali-T860MP2 728MHz. W stosunku do modelu X1 procesor i układ graficzny mają wyższe taktowania. W zależności od wersji do dyspozycji mamy 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wewnętrznej, lub 4 GB pamięci operacyjnej i 64 GB pamięci wbudowanej. Do testów trafiła wersja z słabsza.

Screenshot_20180113-134000

Taka konfiguracja w programie AnTuTu Benchmark v6.2.7 pozwoliła na uzyskanie 50795 punktów. W tym przedziale cenowym to świetny wynik, który gwarantuje płynne działanie gier i aplikacji.

NeffosX1Max_19

Smartfon działa pod kontrolą Androida 6.0 z autorską nakładką NFUI 2.1.0. Po zakupie można jednak od razu zaktualizować system do wersji 7.0. Podczas testów system działał bezawaryjnie i stabilnie. Nie zdarzają mu się także przycięcia i spowolnienia. Wszystko działa szybko i płynnie.

Neffos X1 Max podobnie jak model X1 posiada czytnik linii papilarnych. Jest dokładny, działa błyskawicznie i znacznie ułatwia zabezpieczanie naszego smartfona przed niepowołanym dostępem. Ale to nie wszystko, dzięki niemu możemy odbierać przychodzące rozmowy, a także uruchamiać migawkę aparatu zarówno przedniego (do selfie) jak i głównego. Zwłaszcza miłośnicy selfie będą zadowoleni, zamiast klikać palcem na ekranie i tym samym ryzykując poruszenie zdjęcia, wystarczy przyłożyć palec do czytnika, który zrobi je natychmiastowo.

NeffosX1Max_17

Podczas rozmów X1 Max sprawdzał się bardzo dobrze. Głośnik rozmów jest głośny, dzięki czemu nawet w hałaśliwym otoczeniu nie ma problemu ze słyszeniem i rozumieniem rozmówcy. Mikrofon dobrze zbiera nasz głos, żaden z moich rozmówców nie narzekał na jakość rozmów. Głośnik główny daje mocny, głośny i czysty dźwięk. Jego jakość jest niezła i można pokusić się o słuchanie z niego muzyki. Najmocniej gra środek, wysokie tony są poprawne, jedynie basów mogłoby być trochę więcej.

NeffosX1Max_5

Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrej jakości dźwięk, którym możemy cieszyć się od razu, ponieważ producent dodaje w zestawie douszne słuchawki. Są to te same słuchawki, które dołączane są do Neffosa X1. Otrzymujemy więc dobrze grające słuchawki, które radzą sobie z każdym rodzajem rozrywki. Dźwięk jest mocny, czysty i brzmi dobrze. Słychać niezłe basy i wyraźny środek, chociaż jest on lekko wycofany, co skutkuje tym, że dominują wysokie tony, których jest troszkę za dużo. Mimo to wśród „zestawowych” słuchawek ciężko będzie znaleźć dla nich przeciwnika.

NeffosX1Max_8

NeffosX1Max_7

NeffosX1Max_9

Słuchawki posiadają regulację głośności, oraz przycisk do odbierania rozmów, bądź pauzowania/wznawiania odtwarzania. W komplecie dostajemy 2 pary różnej wielkości nakładek, w sumie mamy więc rozmiary S,M i L.

NeffosX1Max_6

Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.1. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative iRoar, XiaoMi Bluetooth Speaker, Creative T50, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 2c.

Przedni aparat Neffosa X1 Max posiada matrycę o rozdzielczości 5 Mpx. Zarówno ostrzenie jak i wykonanie zdjęcia odbywa się szybko. Efekty przy dobrym świetle są bardzo dobre i amatorzy selfie będą zadowoleni. Sytuacja pogarsza się gdy brakuje światła, czyli o zmroku, wieczorem, czy w ciemnych pomieszczeniach. Ostrzenie jest wtedy spowolnione, a na zdjęciu generowany jest spory szum.

NeffosX1Max_21

Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 13 Mpx i jasny obiektyw z przesłoną f/2.0. Aparat ostrzy błyskawicznie i jest gotów do robienia zdjęć. Samo zdjęcie także robione jest bardzo szybko, dzięki czemu możemy wykonywać całe serie szybkich zdjęć. Ich jakość jest bardzo dobra. Gdy zaczyna brakować światła, pojawiają się szumy, jednak ich ilość robi się duża dopiero gdy warunki są już bardzo trudne. Można się wtedy wspomagać dwukolorowymi diodami LED, które służą jako lampa błyskowa. Ładnie wychodzą zdjęcia w trybie nocnym.

NeffosX1Max_22

NeffosX1Max_23

Poniżej przykładowe zdjęcia.

Poza zdjęciami możemy kręcić także filmy w jakości Full HD. Główny aparat umożliwia wykonywanie filmów w trybie „wolne tempo” (czyli slow motion). Przykładowe nagrania poniżej.

Neffosa X1 Max wyposażono w baterię o pojemności 3000 mAh. Przy normalnym korzystaniu wytrzymuje do trzech dni. Przy intensywnym korzystaniu będziemy musieli ładować baterię tego samego dnia, natomiast oszczędni sięgną po ładowarkę raz na cztery dni. Biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza to bardzo dobre wyniki. Smartfon posiada tryb szybkiego ładowania, dzięki czemu w ciągu 30 minut jesteśmy w stanie naładować go do 50%. Czas ładowania jest więc krótki. W zestawie dołączona jest ładowarka o prądzie wyjściowym 3A. Naładowanie smartfona do pełna trwa poniżej 90 minut.

NeffosX1Max_24

Podsumowanie

TP-Link Neffos X1 Max to bardzo udany smartfon. W stosunku do modelu X1 poprawiono wydajność, zwiększono ekran i rozdzielczość, a także zwiększono pojemność baterii. Dzięki temu Neffos X1 Max jest jeszcze lepszy od swojego mniejszego brata. Posiada nowoczesny design, dobrą wydajność, wielofunkcyjny czytnik linii papilarnych, dobrej jakości głośnik, bardzo dobry aparat główny i dobry aparat przedni. Na duży plus zaliczyć należy ekran, oraz bardzo dobry czas pracy na baterii. Oferowany jest w bardzo atrakcyjnej cenie, która wydaje się nieadekwatna do możliwości urządzenia. Neffos X1 Max dostaje ode mnie maksymalną ocenę, mam nadzieję, że kolejne smartfony TP-Link będą jeszcze lepsze.

Cena
Od 666 zł za wersję 3 GB / 32 GB

Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył