Najlepszy smartfon fotograficzny według Ekspertów oraz Czytelników

Ile razy słyszeliśmy zapewnienia producentów, że to właśnie ich telefon ma najlepszy aparat i idealnie nadaje się dla zastosowań fotografii mobilnej? Ile modeli było uważanych za “najlepszy fotograficzny smartfon” wśród różnych redakcji? Teleguru postanowił zmierzyć się z marketingowymi mitami i ustalić, który smartfon robi najlepsze zdjęcia. Test 8 topowych smarfonów przygotowany przez Teleguru.pl był największym jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Brało w nim udział sześciu znananych, niezależnych Ekspertów związanych z branżą fotograficzną. W oddzielnym teście wzięło udział ponad 800 Czytelników portalu. Niewątpliwie końcowe rezultaty zaskoczą niejedną osobę.
Teleguru postanowił spędzić kilka ciepłych dni w Maroko w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”, wykonując ponad tysiąc zdjęć do największego, jaki do tej pory powstał testu aparatów w smartfonach. Ciężka praca popłaciła – jedynie 7 % miało negatywne opinie na temat testu i udało nam się w końcu ustalić, który z popularnych i tak zachwalanych przez producentów smartfonów okazał się najlepszym do zastosowań mobilnej fotografii.
Naprzeciw siebie stanęło osiem topowych modeli smartfonów – Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6, HTC One M8, LG G3, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z1 Compact oraz Sony Xperia Z3. W sumie było 10 scen do oceniania, podzielonych na dzienne i nocne zdjęcia. Żeby fotografie były reprezentatywne zrobiliśmy po 8-10 zdjęć z każdej sceny w trybie automatycznym, następnie wybraliśmy najlepsze z nich. Warto zaznaczyć, że wiele z aparatów oferuje zaawansowane, manualne ustawienia, jednak założeniem testu było wykonanie zdjęcia „na szybko”, czyli tak jak większość osób je robi.
Żeby test był wiarygodny stworzyliśmy specjalną aplikację, dzięki której uczestnicy mogli analizować zdjęcia w pełnym oraz oddalonym rozmiarze obok siebie. Uczestnicy wybierali trzy najlepsze zdjęcia z każdej sceny, bez jakiejkolwiek możliwości do sprawdzenia, jaki smartfon robił które zdjęcia (nazwy plików oraz informacje Exif były wyczyszczone). Kolejność telefonów była też pomieszana pomiędzy scenami żeby utrudnić odgadnięcie, który model wykonał dane zdjęcie, a żeby unikać oszustwa zainstalowaliśmy filtr przeciwko robotom oraz dodaliśmy ograniczenie do jednego głosu z każdego adresu IP.
Ranking zdjęć działał tak, że przyznawano 3 punkty dla najlepszego zdjęcia w każdej scenie. Drugie najlepsze otrzymywały dwa punkty, zaś trzecie – jeden punkt. Wyniki testu były dlatego liczone na podstawie procentowego udziału wszystkich punktów z poszczególnych scen i kategorii.
Test Ekspertów

Żeby wyniki były jak najbardziej rzetelne poprosiliśmy szczęść znanych fotoedytorów oraz fotografów z wieloletnim doświadczeniem, aby ocenili zdjęcia jako Eksperci. W głosowaniu brał również udział Właściciel Teleguru.pl, który przez ostatnie dwa lata zajmował się m.in. analizą zdjęć zrobionych przez setki telefonów.
1. Jarosław Deluga-Góra, fotograf

2. Kinga Kenig, fotoedytor i wykładowca fotografii na Uniwersytecie Warszawskim

3. Marcin Klaban, fotograf

4. Sławomir Kamiński, fotograf

5. Waldemar Kompała, fotoedytor

6. Witold Scholz, fotoedytor

7. Filip Wisnander, pasjonat fotografii i właściciel Teleguru.pl
Rywalizacja była zacięta, niektóre wyniki dość zaskakujące, lecz cel został osiągnięty – znamy najlepszy smartfon fotograficzny! Nie przedłużając, zapraszamy do obszernego podsumowania!
Podsumowanie wyników Ekspertów –zdjęcia dzienne:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 39.52%

2. Apple iPhone 6 – 20.95 %

3. Apple iPhone 5S – 13.81%

4. Nokia Lumia 1020 – 10 %

5. Sony Xperia Z3 – 9.05%

6. LG G3 – 6.67 %

7. HTC One M8 – 0%

8. Sony Xperia Z1 Compact – 0%

Podsumowanie wyników Ekspertów –zdjęcia nocne:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 27.62%

2. Apple iPhone 6 – 22.38%

3. Nokia Lumia 1020 – 17.14%

4. Apple iPhone 5S – 14.76%

5. LG G3 – 10%

6. Sony Xperia Z3 – 5.24%

7. Sony Xperia Z1 Compact – 2.86%

8. HTC One M8 – 0%
Podsumowanie wyników Ekspertów – średnia:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 33.57%

2. Apple iPhone 6 – 21.66%

3. Apple iPhone 5S – 14.29%

4. Nokia Lumia 1020 – 13.57%

5. LG G3 – 8,33 %

6. Sony Xperia Z3 – 7.15%

7. Sony Xperia Z1 Compact – 1.43%

8. HTC One M8 – 0.00%

Test Czytelników
W oddzielnym teście brali udział również nasi Czytelnicy. Co ciekawe, oddane przez nich głosy w wielu przypadkach pokrywały się z analizami Ekspertów, jednak nie zawsze, więc nie brakuje kilku ciekawych przetasowań na listach.

Podsumowanie wyników Czytelników – zdjęcia dzienne:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 34.96 %

2. Apple iPhone 5S – 16.84%

3. Sony Xperia Z3 – 14.47%

4. Apple iPhone 6 – 12.73%

5. LG G3 – 9.88 %

6. Nokia Lumia 1020 – 9.31%

7. Sony Xperia Z1 Compact – 1.58%

8. HTC One M8 – 0.23%
Podsumowanie wyników Czytelników – zdjęcia nocne:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 25.62%

2. Nokia Lumia 1020 – 17.18%

3. Apple iPhone 6 – 16.41%

4. Apple iPhone 5S – 14.93%

5. LG G3 – 12.88%

6. Sony Xperia Z3 – 9.29%

7. Sony Xperia Z1 Compact – 2.65%

8. HTC One M8 – 1.04%
Podsumowanie wyników Czytelników – średnia:
1. Samsung Galaxy Note 4 – 30,29%

2. Apple iPhone 5S – 15,88%

3. Apple iPhone 6 – 14,57%

4. Nokia Lumia 1020 – 13,25%

5. Sony Xperia Z3 – 11.88%

6. LG G3 – 11.38%

7. Sony Xperia Z1 Compact – 2.11%

8. HTC One M8 – 0.64%

Podsumowanie

Łatwo zauważyć, że Czytelnicy nie głosowali tak jednolicie jak Eksperci. Dlatego różnice punktacji pomiędzy modelami nie były aż tak pokaźne jak w przypadku fotoedytorów i fotografów, a w konkretnych kategoriach często dochodziło do ciekawych i nierzadko zaskakujących roszad w zestawieniach. W obydwu testach największym zwycięzcą okazał się bezapelacyjnie Samsung Galaxy Note 4, spisując się fenomenalnie w większości warunków, czy to w dzień czy w nocy. Na drugim biegunie znalazły się HTC One M8 i Sony Xperia Z1 Compact. Szczególnie postawa tego pierwszego bardzo rozczarowała, choć w tym przypadku można to zrzucić na karb zastosowanej technologii aparatu (UltraPixel), niskiej rozdzielczości oraz brak optycznej stabilizacji obrazu.
Pewnym zaskoczeniem jest pozycja legendarnej Nokii Lumia 1020. Telefon, który robi znakomite zdjęcia przy manualnych ustawieniach niestety ma poważne problemy w domyślnym trybie. Założeniem tego testu było robienie zdjęć „na szybko” bez zmian w ustawieniach, czyli tak jak robi większość osób . Oczywiście, model ten nadal należy do czołówki fotograficznych smartfonów, ale zajmowane miejsca tylko potwierdziły, że nie jest to idealny telefon dla fotograficznych laików, gdyż ma on spore problemy m.in. z balansem bieli. Sporą wadą może się też okazać brak fotografii panoramicznych oraz trybu HDR, który ułatwiłby robienie udanych zdjęć pod światło.
Jeśli chodzi o obydwa smartfony Apple, to pokazały one przede wszystkim, że ilość megapikseli nie jest najważniejsza. Aparaty w obydwu modelach mają matrycę „jedynie” 8 Mpix, a oprogramowanie oferuje stosunkowo mało dodatkowych opcji (nie ma m.in. różnych trybów tak jak w telefonach Sony). Natomiast trzeba przyznać, że robią doprawdy rewelacyjne fotografie. Tym co jednak będzie istotniejsze dla wielu jest to, że aparaty robią udane zdjęcia prawie za każdym razem, więc nie trzeba się obawiać powtórzeń. Pojedynek pomiędzy LG G3 i Sony Xperia Z3 był wyjątkowo zacięty, jednak można uznać, że koreański smartfon sprawuje się lepiej w gorszych warunkach oświetleniowych, natomiast japoński flagowiec robi ogólnie lepsze zdjęcia w ciągu dnia. Nie jest źle, ale mogło być lepiej. Obydwa modele mogą się jeszcze sporo nauczyć od Apple’a i Samsunga.
Tym testem udało nam się potwierdzić naszą teorię, że przy wyborze telefonu z dobrym aparatem nie powinno się kierować jedynie liczbą megapikseli oraz marketingowymi hasłami producentów oraz operatorów – jakość zdjęć jest w bardzo dużym stopniu zależna od oprogramowania, obiektywu, matrycy oraz… ustawień aparatu. Jednak jest też wiele innych czynników, o których warto pamiętać decydując się na zakup smartfona, który ma służyć głównie do zdjęć m.in. oprogramowanie aparatu, dodatkowe tryby oraz fizyczny spust migawki.
Teleguru chciałby serdecznie podziękować Ekspertom oraz wszystkim uczestnikom Fototestu, którzy pomogli wyłonić najlepszy smartfon fotograficzny. Bez Was nie byłoby to możliwe do zrealizowania!
Pełna wersja testu dostępna jest pod adresem: http://teleguru.pl/wiadomosci/artykul/najlepszy_smartfon_fotograficzny_wedlug_ekspertow_oraz_czytelnikow_1119

Źródło: Informacja prasowa

Artykuł w dziale: News