Manta CUBE FM Radio MM420 – test małego radyjka

Mimo ciągle rozwijających się technologii radio nadal ma wielu stałych słuchaczy. Czy w samochodzie, czy w pracy, czy na wakacjach – radio jest źródłem informacji, a także muzyki i rozrywki. Manta wprowadziła na rynek małe radyjko przenośne z możliwością odtwarzania mp3. Czy warto się nim zainteresować? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

Zasilanie: DC 5V built in Li-ion battery
Wymiary (SxWxG): 50 * 50 * 50 mm
Waga: 175g
Gniazdo kart pamięci: TAK
Dodatkowe funkcje: Wyświetlacz LED, Podświetlenie LED,
Wejście AUX: 3.5 mm audio jack
Pasmo przenoszenia: 150Hz – 18kHz
Cechy szczególne: Dostępny również w innych kolorach: czarny, zielony, czerwony, niebieski, srebrny, Podświetlenie LED

 Zawartość opakowania

– Manta CUBE FM Radio MM420
– przewód jack3,5mm/jack3,5mm
– przewód microUSB/USB
– instrukcja obsługi

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_2

Opis

Manta CUBE FM Radio MM420 zapakowana jest w małe przeźroczyste pudełko. Od góry radio zabezpieczone jest kwadratowym kawałkiem miękkiego tworzywa sztucznego, od spodu znajduje się tekturowe pudełko z akcesoriami.

Radio ma wymiary 5cm x 5cm x 5cm i waży 175g, jest więc małe, zgrabne i lekkie. Górna część, boki i spód wykonane zostały w całości z metalu zaokrąglonego na brzegach. Pozostałe dwie powierzchnie oddzielone są od metalowej części chromowanym tworzywem sztucznym mającym na celu upiększenie radyjka. Z tyłu znajdziemy metalową maskownicę, za którą kryje się 4 omowy głośnik o mocy 3 W.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_4

Od góry producent umieścił wysuwaną antenę o długości 15cm.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_7

Z lewej strony znajdziemy slot na kartę microSD, wejście AUX, wyjście słuchawkowe, oraz gniazdo microUSB służące do ładowania wbudowanego akumulatora.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_5

Z prawej strony znajduje się gniazdo USB, do którego możemy wpiąć pendriva.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_8

Od spodu znajdziemy centralnie umieszczoną diodę LED, która podświetla radio różnobarwnie. Jest ona osłonięta przeźroczystym białym plastikiem służącym jako podstawka.

Od frontu znajduje się wyświetlacz, na którym znajdują się takie informacje jak rodzaj źródła dźwięku, z którego odbywa się aktualnie odtwarzanie: TF, USB, FM, AUX. W środkowej części wyświetlacza w zależności od źródła dźwięku znajdziemy następujące informacje: TF – numer utworu, a następnie dotychczasowy czas odtwarzania utworu; USB – numer utworu, a następnie dotychczasowy czas odtwarzania utworu; FM – częstotliwość, na której ustawione jest radio; AUX – informacja o podłączeniu wejścia LINE. W przypadku podgłaszania/przyciszania na wyświetlaczu pokazywana jest także aktualna głośność. W prawej części wyświetlacza umieszczono ikonki sygnalizujące poziom naładowania akumulatora.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_3

Pod wyświetlaczem producent umieścił swoje logo, a pod nim zestaw przycisków sterujących. Zaczynając od lewej strony znajdziemy przycisk MODE, którym zmieniamy źródło odtwarzania. Następny przycisk Play/Pauza/Stop służy do zatrzymywania, bądź wznawiania odtwarzania muzyki, a w przypadku radia jest odpowiedzialny za automatyczne wyszukiwanie i programowanie stacji radiowych. Trzecim przyciskiem jest Poprzedni/V- odpowiada za przełączanie utworów/stacji radowych na poprzednią pozycję, a po dłuższym przytrzymaniu zmniejsza poziom głośności. Czwarty przycisk V+/Następny służy do przełączania utworów/stacji radiowych na następną pozycję, a po dłuższym przytrzymaniu zwiększa poziom głośności. Na samym dole znajduje się przełącznik ON/OFF, służący do włączania i wyłączania urządzenia.

Materiały, z których wykonano urządzenie są dobrej jakości. Obudowa jest dobrze spasowana i solidna, dobre wrażenie psują dwie rzeczy. Pierwsza to nierówno naklejona maskownica głośnika, która z jednej strony przylega do chromowanej obwódki, a z drugiej ma sporą szczelinę. Druga o wiele ważniejsza sprawa to spasowanie gniazd do zewnętrznej obudowy. W testowanym egzemplarzu slot kart microSD i gniazdo microUSB są przesunięte w dół. W przypadku slotu kart nie wpływa to na korzystanie, a jedynie psuje wygląd. W przypadku gniazda microUSB trzeba niestety podginać gniazdo wtyczką i na siłę próbować ją włożyć. Gniazdo to służy do ładowania urządzenia, więc z niego korzystamy najczęściej. Trochę dziwią takie niedoróbki, bo pozostałe elementy tworzą zgraną i solidną całość.

Manta CUBE FM Radio MM420 dostępna jest w wielu kolorach (wymienione w specyfikacji) i prezentuje się bardzo fajnie, na pewno wzbudzimy zainteresowanie wypoczywając na plaży, czy włączając je wśród znajomych na grillu. Zwłaszcza wieczorem gdy dobrze widać zmieniające się kolorowe podświetlenie robi niezłe wrażenie – jak miniaturowa dyskoteka.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_10

Małe rozmiary i waga sprawiają, że mieści się dosłownie wszędzie.

Wrażenia z użytkowania

Korzystanie z radia rozpocząłem od rozpakowania, wysunięcia antenki i włączenia. Udało mi się intuicyjnie zrozumieć obsługę urządzenia, jednak trwało to dłużej niż gdybym po prostu przeczytał dołączoną instrukcję, która jest prosta i bardzo krótka. Zaoszczędziłoby mi to także czasu na poszukiwanie funkcji, których w tym radiu po prostu nie ma.

Zacznę od opisu radia. Jeśli nie podłączymy żadnego źródła dźwięku, przełączenie przełącznika w pozycję ON spowoduje włączenie radia FM. Przy pierwszym włączeniu należy zaprogramować stacje radiowe, w tym celu klikamy przycisk STOP. Radio automatycznie przeszuka wszystkie częstotliwości i na kolejnych programach ustawi stacje radiowe z odpowiednio mocnym sygnałem. Zwykle nie ma problemu z głównymi stacjami takimi jak RMF, RMF MAXX, Polskie Radio Trójka, Zetka, czy Radio Maryja. Do tego znajdzie dostępne stacje lokalne. Programowanie w zależności od liczby znajdowanych stacji może trwać od 30 sekund do maksymalnie minuty. Po zaprogramowaniu możemy przełączać się pomiędzy stacjami przyciskami Poprzedni/Następny.
Z moich obserwacji wynika, że radio dużo lepiej radzi sobie na wolnym powietrzu niż w mieszkaniu, znajduje tam więcej stacji. Czasem trzeba popróbować z różnym miejscem ustawienia radia, żeby dana stacja odbierała bez zakłóceń, przesunięcie radia o 10cm może zdziałać cuda. Tak czy inaczej radyjko zgarnia sygnał całkiem dobrze jak na długość anteny i po prostu sprawdza się.

Przetestowałem slot kart microSD i wejście USB. W obu przypadkach nie było problemu z wyszukaniem i odtwarzaniem muzyki z tych źródeł. Podłączamy kartę i po włączeniu radia od razu ustawia się ono na podłączoną pamięć zewnętrzną, wyszukuje pliki mp3 i rozpoczyna odtwarzanie pierwszej pozycji. Utwory tworzą jedną listę, nie ma możliwości przełączania się pomiędzy folderami, możemy jedynie przełączać się pomiędzy utworami klikająć Następny/Poprzedni. Radzę więc nie wrzucać na kartę 1000 piosenek, bo może być problem ze znalezieniem tego, czego akurat chcemy słuchać.

W przypadku wejścia AUX radio służy wyłącznie jako głośnik, nie ma możliwości przełączania utworów, możemy jedynie regulować głośność.

Skoro mowa o głośności, to jest bardzo dobrze. Jak na swoją wielkość radyjko gra bardzo ładnie i głośno, może więc służyć nam także jako głośnik przenośny. Regulacja głośności ma zakres od 0 do 30 punktów, a zmiana odbywa się o 1 punkt.

Przejdźmy do wydajności wbudowanego akumulatora. Spodziewałem się lepszych wyników czasu pracy. Przy odsłuchu na głośności ustawionej na 20 punktów akumulator wystarcza na godzinę słuchania radia. Jak na radio przenośne to bardzo skromny wynik. Czas ten skraca się jeśli jeszcze zwiększymy głośność, nie piszę ile czasu urządzenie jest w stanie odtwarzać na niższych poziomach głośności, ponieważ słuchając radia na zewnątrz i mając radio w odległości 50cm – 2 metrów od siebie 20 punktów jest w sam raz. Nie za głośno nie za cicho, więc przez 90% czasu radio grało u mnie z tą głośnością. Rozwiązaniem problemu czasu działania jest podłączenie power banku, lub innego źródła energii (laptop, ładowarka), niestety urządzenie mocno traci wtedy na mobilności.

Po podłączeniu Manta CUBE FM Radio MM420 do ładowania, jest ono sygnalizowane działającym podświetleniem. Gdy radio zostanie całkowicie naładowane podświetlenie zostaje wyłączone.

Manta_CUBE_FM_Radio_MM420_9

Podsumowanie

Manta CUBE FM Radio MM420 budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest małe, lekkie, ma solidną obudowę, możliwość odtwarzania z wielu źródeł, łatwość obsługi, nietuzinkowy wygląd i całkiem dobry głośnik, z drugiej strony małe niedoróbki psujące efekt końcowy i słaby czas działania na baterii. Biorąc pod uwagę cenę radio jest bardzo atrakcyjne. Radio mogę polecić tym, którym nie będzie przeszkadzała mała bateria, pozostałym – cierpliwości, może Manta wyda nową wersję z większą baterią.

Cena
Od 49 zł
Nasza ocena

ocena7